Gorman Vandrayk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Camper)
Gorman Vandrayk
Miejsce pochodzenia: Arkania
Rasa: Arkanianin
Wzrost: 170 cm
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Niebieskie
Gorman Vandrayk znany lepiej jako Camper był arkaniańskim mechanikiem, przyjacielem Jarael, która nazywała go Perero. Początkowo pracował dla Adascorp, a po ucieczce przeniósł się Taris, gdzie zamieszkał on na jednym z niższych poziomów nieopodal wysypiska śmieci. Jego laboratorium było tak naprawdę zakopanym statkiem o nazwie Last Resort.

Biografia

Młodość

Młody Camper

Niewiele jest znanych faktów z życia Gormana. Wiadomo, że był jednym z najlepszych studentów na Uniwersytecie Arkaniańskim. Następnie pomagał przy projektowaniu i budowie statku Arkanian Legacy podczas wielkiej wojny Sithów Później od około 3993 BBY pracował on dla korporacji Adascorp, gdzie zajmował się badaniem olbrzymich istot zwanych Exogorth. W związku ze swoimi badaniami udał się do wnętrza jednej z tych bestii, by zbadać jej mózg. Nie dokończył jednak swej pracy, gdyż z bliżej nieokreślonych przyczyn uciekł od swych pracodawców i udał się na Taris. Tam uratował życie młodej Arkaniance Jarael, która postanowiła się nim w zamian zaopiekować.

Ucieczka przed mistrzami Jedi

Gdy Jarael przyprowadziła do obozowiska Zayne Carricka i Grypha był niechętny wobec nich (w Gryphie rozpoznał swego współpracownika z przeszłości), lecz gdy w okolicy pojawił się patrolowiec mistrzów Jedi postanowił uruchomić swój statek skrywany do tej pory pod śmieciami. Na orbicie Last Resort stracił zasilanie, lecz dzięki jego umiejętnościom awaria została szybko naprawiona. Uciekli oni ścigającym ich patrolowcom w pas asteroidów, gdzie później zadecydowano o wyprawie na Księżyc Oszustów. Udał się tam Zayne z Jarael. W tym samym czasie Camper obserwował okolicę i dostarczał przebywającym na powierzchni różnych informacji. Gdy nad księżycem pojawił się statek mistrza Luciena uszkodził go przy pomocy działek pokładowych Last Resortu i pomógł towarzyszom dostać się na pokład.

Konflikt z Mandalorianami

Camper jako Baron Hiro Margryph

Po opuszczeniu Taris udał się wraz z przyjaciółmi na górniczą planetę Vanquo, gdzie dzięki sprytnej sztuczce udało się im przepędzić załogę stacji górniczej. W pustej koloni górniczej poszukiwał części, które mogły przydać się na pokładzie. Gdy planetę zaatakowali Mandalorianie i Jarael została pojmana chciał jej pomóc, jednak reszta mu nie pozwoliła. Został zabrany przez Elbee na statek, by przygotować go do startu, jednak, jak się okazało, Last Resort została skradziona przez nieznanego złodzieja. Gdy dostał się na pokład zaatakował winnego Mandalorianina bronią Jarael, jednak nic mu nie zrobił. Gdy złodziej został ostatecznie unieszkodliwiony udał się wraz z resztą załogi do przestworzy Mandalorian, by ratować Jarael. Po wylądowaniu w stacji Flashpoint pilnował statku, gdy w tym samym czasie Zayne i komandor Rohlan Dyre uwolnili więzionych Jedi i pojmali Demagola, którego przetransportowano następnie na Coruscant, by stawić go przed sądem.

Przygoda na Telerath

Na bankowej planecie Telerath Camper przybrał rolę Barona Hiro Margrypha w celu odzyskania pieniędzy z zamrożonego konta Grypha. Towarzyszyła mu Jarael udająca Chantique. Po dokonaniu wszelkich formalności oboje wraz z ich przedstawicielem Arvanem Carrickiem udali się na spacer. Podczas przechadzki zostali zaatakowani przez ithoriańskich łowców nagród braci Moomo. Porwali oni Arvana i uwięzili w swym statku. Dzięki sprytnemu pomysłowi Zayne'a udało się uwolnić jego ojca i dokończyć transakcję.

Rozstanie

Po opuszczeniu planety Camper z przyjaciółmi udali się na Ralltiir, gdzie postanowiono, że drużyna powinna się podzielić. Camper wraz z Jarael i Elbee udali się na pokładzie Last Resortu na planetę Arkania. W przestrzeni załoga została zaatakowana przez droida HK-24. Camper zemdlał na jego widok, a Jarael została obrana jako cel. Dzięki jej sprytowi, a także pomocy Rohlana droid został zniszczony. Gorman jednak nie odzyskał pełnej świadomości. Mandalorianin polecił więc dziewczynie udanie się na Arkanię po lekarstwo dla jej przyjaciela. Niedługo później na ekranie komunikatora na pokładzie Last Resortu pojawiła się Jarael w towarzystwie lorda Adascy. Powiedziała ona, że Camper jest oczekiwany na pokładzie Arkanian Legacy.

Arkanian Legacy

Camper w skafandrze kosmicznym

Na pokładzie statku Gorman został przyjęty przez najlepszych lekarzy w galaktyce. Dodatkowo Adasca zapewnił Jarael, że na pewno wyzdrowieje. W prawdziwych intencjach lorda leżało jednak coś innego. chciał by Camper dokończył swe dzieło, które zaczął wiele lat wcześniej. Gwarantem, że zadanie zostanie wykonane była Jarael przetrzymywana na pokładzie statku. Mężczyzna nie miał jednak zamiaru wykonywać poleceń Adascy. Potajemnie obmyślił plan uwolnienia kosmicznych ślimaków. Podczas, gdy na pokładzie Arkanian Legacy odbywało się spotkanie reprezentantów Republiki i Mandalorian. Korzystając z okazji Camper uwięził pozostałych naukowców i zniszczył przekaźniki kontrolujące exogorthy. Następnie na pokładzie Last Resortu poprowadził bestie w przestworza oddalone od przestrzeni, w których toczona była walka. Dalsze jego losy są nieznane.

Źródła