Dewback

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Dewback 01.JPG
Dewback
Planeta pochodzenia: Tatooine
Środowisko: Suche
Przeciętny wzrost: 180 cm
Kolor skóry: Zielona
Kolor oczu: ŻółteDewbacki były gadami zamieszkującymi planetę Tatooine.

Charakterystyka

Dewback.

Dewbacki były dużymi jaszczurami o silnych i umięśnionych ogonach, niewielkich garbach, w których gromadziły wodę oraz dużych głowach. Te czteronożne, roślinożerne gady posiadały małe i płaskie zęby. Miały krótkie nogi w stosunku do całego ciała, ale mimo to przez krótki czas potrafiły utrzymać prędkość biegu 50 km/h. Ostre szpony na kończynach były przydatne do grzebania w ziemi. Ich ciała pokryte były szorstką skórą w kolorze zielonym; jednakże można było spotkać dewbacki o barwie szarej, brązowej, czerwonej, a nawet niebieskiej; z rzadkimi włosami. Były zwierzętami prowadzącymi samotny tryb życia. Po zachodzie słońca, kiedy temperatura spadała, zbierały się w stada żeby zachować ciepło. Wieczorem były niesamowicie ospałe, prawie w ogóle się nie ruszały. Raz w roku wędrowały na Pustkowia Jundlandii, by parzyć się. Gdy sezon godowy się kończył, samice składały wiele jaj, z których po sześciu miesiącach wylęgały się młode. Ten rytuał był tak silnie zakorzeniony w ich naturze, że dewbacki nie rozmnażały się w niewoli.

Historia

Widok z góry.

Ponieważ dewbacki przystosowane były do życia w warunkach suchego i gorącego klimatu używane były przez farmerów i przez personel wojskowy jako wierzchowce. Ze względu na siłę, jaką posiadały te gady, wykorzystywano je jako zwierzęta do przewożenia towarów. Hodowano je także dla mięsa i jako zwierzęta juczne. Ludzie Pustyni polowali na dewbacki dla ich skóry, z której robili odzież, buty, pasy, torby, namioty oraz inne przydatne do życia przedmioty. Zwierzęta te dało się udomowić, jednak stawały się narowiste jeśli nie dało im się swobody w okresie godowym.

Ciekawostki

  • Ponieważ dewbacki miały pełnić funkcję wierzchowców oraz transportować ciężkie towary, w edycji specjalnej oryginalnej trylogii zwiększono ich gabaryty.

Źródła

Dewbacki.