Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Gundark

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Gundark.jpg
Gundark
Planeta pochodzenia: Vanqor
Przeciętny wzrost: 1 - 2,5 mGundarki to zwierzęta pochodzące z planety Vanqor.

Wygląd i charakterystyka

Gundark zaspokajający pragnienie.

Gundarki nie były zbyt duże jednak uważano je za równie groźne co potężne rancory. Stworzenia te słynęły ze swej szybkości i brutalności. Jeden osobnik dorównywał siłą dwudziestu ludziom, co w połączeniu z poprzednimi atrybutami czyniło z gundarków niebezpiecznych zabójców. Gundarki rodziły się z dwoma górnymi kończynami, a kolejne wyrastały im kiedy dorastały. Zaletą tych stworzeń był wyostrzony słuch. Pomimo iż ich uszy stały się tematem kpin to dzięki nim gundarki mogły szybko odkryć zbliżające się zagrożenie. Wielu łowców nagród za późno dowiedziało się, że jedynym sposobem na upolowanie tych zwierząt był strzał z daleka.

Historia

Gundark w górach.

Przez wieki gundarków poszukiwali wytrawni myśliwi. Jednym z powodów była prymitywna kultura społeczna. Jedno stworzenie stanowiło wyzwanie podczas polowania, a prymitywne społeczności jeszcze bardziej utrudniały zadania.

W bliżej nieokreślonej fazie wojen klonów Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi ścigali Dooku. Ich pościg dotarł na Vanqor. Tam hrabia zwabił dwóch Jedi do jaskini. W pewnym momencie Anakin i Obi-Wan zostali zaatakowani przez gundarki. Kiedy na pomoc przybyła im Ahsoka Tano i klony pozostał już tylko jeden stwór, który i tak został zabity.

Kiedy łowcy nagród w tym Boba Fett i Aurra Sing przejęli niszczyciel typu Venator, Endurance, w ślad za nimi ruszył znowu Skywalker w towarzystwie Mace'a Windu. Obaj Jedi przylecieli w towarzystwie droidów astromechanicznych: R2-D2 i R8-B7. Kiedy roboty przeszukiwały statek w poszukiwaniu ocalałych żołnierzy zostały zaatakowane przez dwa gundarki. Jeden z nich zniszczył R8. Wybuch, który spowodował zasypanie Jedi uratował R2 od podzielenia losu swego towarzysza. Kiedy droid dotarł do Anakina, próbował odkopać rycerza, lec ten kazał mu polecieć na Coruscant i sprowadzić pomoc. R2 sprowadził Ahsokę i klony, a obaj strażnicy pokoju zostali uratowani.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Gundarków.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!