Vanqor

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Jedi Quest: The Moment of Truth.

Vanqor
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Sertar
Układ: Uziel
Gwiazda: Uziel
Księżyce: 2
Współrzędne: R-5
Geografia
Typ: Skalista
Dominujący krajobraz:
  • Pustynie
  • Wąwozy
  • Wyżyny
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Struktura demograficzna: 90% Ludzie (Reszta to gundarki)
Przynależność: Republika Galaktyczna
Vanqor to skalista planeta położona w Zewnętrznych Rubieżach. Znajdowała się sześć parseków od Florrum.

Charakterystyka

Vanqor była niezamieszkaną przez żadne inteligentne istoty planetą. Większość jej terenu pokrywały skały. Duża ilość jaskiń stworzyła idealne środowisko dla gundarków, dla których ta planeta była domem. Jednak pieczary kryły też pokłady trującego gazu, który bardzo szybko wpływał na żywe organizmy.

Historia

W nieokreślonym czasie wojen klonów Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker zaplanowali schwytanie hrabiego Dooku. Jedi wtargnęli na jego statek lecz nie zdążyli nic zrobić, gdyż Sith rozpoczął ucieczkę. Jedi niezwłocznie polecieli w skradzionym promie jego śladem. Rozpoczęła się krótka walka w przestrzeni. Po chwili Dooku został trafiony przez Kenobiego. Radość Jedi nie trwała jednak długo, gdyż jeden z myśliwców wroga trafił Twilight. Jedi oraz Sith uszkodzonymi statkami, rozbili się na Vanqorze. Dooku od razu odszedł z miejsca katastrofy by móc się schować. Gdy Jedi wyszli ze swojego wraku, podjęli poszukiwania wroga.

Kenobi i Skywalker trafili do dużej jaskini, w której Anakin wyczuł liczne formy życia, w tym Dooku. Sith, z ukrycia, spowodował oberwanie się sklepienia pieczary, przez co Jedi znaleźli się pod kamieniami. Następnie zablokował wejście do groty i odszedł. Gdy Jedi wydostali się z pod gruzów zostali zaatakowani przez gundarka. Podczas gdy Skywalker, który zgubił swój miecz świetlny, próbował zgubić bestię. Obi-Wan próbował naprawić własną broń. W pewnym jednak momencie mistrz postanowił wspomóc towarzysza i rzucając kamieniami w gundarka, doprowadził do jego zemdlenia. Jedi widząc, że wejście do jaskini jest zablokowane rozpoczęli przenoszenie gruzów. Przy upuszczaniu jednego z kamieni uwolnili z podziemi trujący gaz. Od śmierci uratowała ich Ahsoka Tano, która wraz z oddziałem klonów przybyła ich śladem na Vanqor.

W tym samym czasie Dooku wrócił do wraku swojego statku. Zastał tam szajkę piratów. Ich herszt, Hondo Ohnaka zaproponował mu opuszczenie tej niegościnnej planety w zamian za drobne wynagrodzenie. Sith się zgodził lecz nie wyczuł, że Weequayowie szykują podstęp. Jakiś czas później Dooku znalazł się u nich w niewoli.

Źródła