Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Klon-kadet

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Klony z Kamino.jpg
Klon-kadet
Data założenia 32 BBY[1]
Wyposażenie Sprzęt treningowy
PrzynależnośćKlon kadet to każdy klon, który nie ukończył jeszcze szkolenia. Po przejściu treningu kadet stawał się żołnierzem Republiki Galaktycznej.

Wstępna charakterystyka

Test kadetów, kończących szkolenie – sekwencja "Cytadela".

Klony były kadetami przez dziesięć standardowych lat (zużycie biologiczne, uwzględniając przyspieszone starzenie, wynosiło dwadzieścia lat). Przez ten czas, od około półtora standardowego roku (zużycie biologiczne – 3 lata) Kaminoanie oswajali ich z bronią[2], a z czasem poddawali intensywnemu, odpowiedniemu szkoleniu. Kadeci byli szkoleni w grupach, z zależności od daty ich wyhodowania oraz funkcji, jaką mieli w przyszłości sprawować w Wielkiej Armii Republiki. Pod koniec szkolenia kadeci zdawali test, po czym opuszczali Kamino, aby walczyć w imię Republiki[3].

Wybrane typy szkoleń

Szeregowi

Kadeci, szkoleni na trzon armii – czyli szeregowych, przechodzili ćwiczenia strzeleckie, poznawali słabe punkty droidów bojowych i oswajali się ze strukturą dowodzenia. Młodsze pokolenia, szkolone już w trakcie wojen klonów, przechodziły trening pod opieką Jedi. Przez pewien czas w mieście Tipoca rolę instruktorów pełnili Kit Fisto i Aayla Secura[4], a później Shaak Ti, wspomagana przez dwóch łowców nagródBrica i El-Lesa[3].

Kadeci na kanonierów podczas szkolenia na pokładzie Endurance.

Żołnierze ARF

Kadeci mający zostać klonami ARF swoje szkolenie rozpoczynali od ujeżdżania prawdziwych wierzchowców[5]. Dopiero później trenowali przemieszczanie się przy użyciu łazików AT-RT.

Kanonierzy

Młode klony, mające zostać kanonierami na okrętach Republiki, ćwiczyli obsługę dział na symulatorach. Młodsze pokolenia, uczone już w trakcie wojny odwiedzały niszczyciele typu Venator, wykorzystywane już przez WAR. Na ich pokładach przechodziły dodatkowy trening, czasem pod opieką mistrzów Jedi[6].

Komandosi

Kaminoanie przewidzieli też utworzenie oddziałów komandosów. Łącznie takich kadetów było dziesięć tysięcy. Do ich przeszkolenia Jango Fett zorganizował stu Cuy'val Darów, którzy musieli zerwać wszelkie kontakty ze światem zewnętrznym. Każdy taki instruktor szkolił dwadzieścia pięć drużyn po czterech komandosów. Byli oni o wiele bardziej niezależni niż zwykli żołnierze.

ARC

Kadeci w połowie okresu szkolenia.

W Tipoca szkolono również jeszcze bardziej niezależnie myślące klony, mające stanowić Elitarne Oddziały Zwiadowców. Ich wyszkoleniem osobiście zajął się Jango Fett – była to pierwsza seria: Alfa. Byli oni identyczni do swojego pierwowzoru, nie licząc przyspieszonego starzenia. Z uwagi na ich rozwiniętą niezależność Kaminoanie przetrzymywali ich z specjalnych zbiornikach, by włączyć ich do walki, kiedy okażą się niezbędni. Swój chrzest bojowy przeszli podczas bitwy o Kamino w 22 BBY[7].

W 21 BBY klony ARC tej serii powróciły na Kamino, by szkolić kolejnych elitarnych zwiadowców. Pod wpływem prośby Anakina Skywalkera Alpha-17, będący wśród nowych instruktorów, nadawał im imiona[8], m.in. wymyślił pseudonim dla CC-5052: "Bly"[9]. Do tego czasu kadeci każdej grupy nadawali sobie nieformalne pseudonimy, a od tej chwili imiona klonów zostały zaakceptowane przez większość ich dowódców Jedi.

Null ARC

Najbardziej niezależną grupą kadetów była eksperymentalna formacja klonów ARC – seria Zero. Okazali się oni zbyt niebezpieczni – podczas początkowego treningu połowa z nich (czyli szóstka) zginęła. Kiedy Kaminoanie oznajmili, że zamierzają "usunąć" te "wadliwe jednostki", jeden z Cuy'val Darów, Kal Skirata, zaprotestował i wziął pozostałą szóstkę klonów pod swoją opiekę. Przez następne lata szkolił je, a jego uczniowie stali się wobec niego bezwzględnie lojalni[2].

Ciekawostki

  • W 19 BBY Palpatine, przygotowujący się do przejęcia władzy w Galaktyce, przeniósł produkcję klonów na jeden z księżyców Coruscant - Centaxa-2. Aby żołnierze byli gotowi jak najszybciej, kazał je hodować metodą Spaarti – przez standardowy rok znajdowały się w specjalnych zbiornikach, w których wpajano im szkolenie. Po roku "śpiączki" klony były gotowe do służby[10].

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!