Bitwa o Kamino (22 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy bitwy w 22 BBY. Zobacz też: inne bitwy o Kamino.

Pierwsza bitwa o Kamino to jedna z wielu bitew stoczonych w czasie wojen klonów. Było to jedno z ważniejszych starć tej wojny. Odbyło się dwa miesiące po bitwie o Geonosis.

Przebieg

Przed bitwą

"Kaminoanie mają milion klonów niemal gotowych do walki. Udany atak Separatystów mógłby osłabić Republikę. Na szczęście mistrz Rancisis opracował strategię, która pozwoli zadać im poważny cios."
— Obi-Wan Kenobi podczas narady przed atakiem Separatystów.[1]

Dzięki informacjom zgromadzonym przez Quinlana Vosa i Aaylę Securę, Republika wiedziała, gdzie zamierzają uderzyć Separatyści. Ich celem było Kamino. Planeta na której hodowano i szkolono żołnierzy-klonów, miała duże znaczenie strategiczne. Był to pierwszy sukces wywiadu Republiki od czasu bitwy o Geonosis.

Na Kamino udała się spora grupka Jedi, by pomóc w obronie planety. MistrzOppo Rancisis opracował plan, który miał zadać przeciwnikowi poważny cios. Konfederacja spodziewała się obrony planety biorąc pod uwagę jej strategiczną wagę. Jednak Jedi zorganizowaliby linię defensywy tylko z kilku eskadr myśliwców oraz jednostek naziemnych. Jednak w sąsiednim układzie czekałaby gotowa do walki flota, oczekująca tylko sygnału do wkroczenia na pole bitwy.

Plan został zaakceptowany przez dowódców i nastąpił podział obowiązków Jedi. Mistrz Tsui Choi wraz z Aaylą Securą mieli poprowadzić Eskadrę Czerwonych do walki z myśliwcami wroga. Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker mieli stanąć na czele Eskadry Niebieskich i zająć się lądującymi transportowcami. Reszta rycerzy miała dołączyć do poszczególnych jednostek lotniczych i naziemnych.

Pierwsza faza bitwy

"Eskadra Czerwonych, atakujcie tylko myśliwce. Transportowce zostawcie nam."
— Obi-Wan Kenobi tuż przed rozpoczęciem walk.[1]

Kilka godzin po naradzie, flota inwazyjna Konfederacji znalazła się nad Kamino. Na planetę wylały się dziesiąki myśliwców i transportowców wroga. Zgodnie z założeniami, republikańska Eskadra Czerwonych stawiała opór myśliwcom, zaś Niebieskich próbowała nie dopuścić do wylądowania jakichkolwiek okrętów wroga. W pewnym momencie poległ mistrz Kossex, który osłaniał Anakina Skywalkera. Chwilę potem myśliwiec Obi-Wana Kenobiego został poważnie uszkodzony i Jedi spadł do oceanu. Z pomocą poleciał mu jego padawan. Momentalnie przy tonącym wraku maszyny Kenobiego pojawiły się liczne mięsożerne stworzenia morskie. Jednak młody uczeń zabił je po czym dołączył do swojego mistrza, stojącego na wrakach ich myśliwców. Jedi stwierdzili, że są bezpieczni i czekając na pomoc zaczęli rozmawiać o bitwie i ich życiu. Po chwili z pomocą przybyli Kaminoanie. Zabrali Jedi do jednego z miast.

Walka w mieście

Alpha-17 podczas bitwy.
"Platforma załadunkowa C-22… zdobyta. Sektor bezpieczeństwa sześć… opanowany. Centralna zbrojownia… zajęta. Poziom dziewiąty… stracony. Przygniatają nas, mistrzyni Ti…"
— Lama Su w centrum dowodzenia.[1]

Mimo oporu Republiki, Separatystom udało się przeprowadzić desanat w wielu miejscach stolicy, Miasto Tipoca. Konfederacja zajęła platformę załadunkową C-22, sektor bezpieczeństwa sześć, centralną zbrojownie oraz poziom dziewiąty.

Jednak Shaak Ti dowodząca obroną wraz z premierem Lama Su nie przestawali wierzyć w zwycięstwo. Wspólnie zadecydowali o wykorzystaniu żołnierzy ARC, którzy zostali wyszkoleni przez samego Jango Fetta do zadań specjalnych. ARC zostali wypuszczeni na pole walki i skutecznie stawiali opór przeciwnikowi. Razem z Jedi uratowali oddział jeszcze niedorosłych klonów. Jednak przewaga liczebna droidów była przygniatająca i większość z specjalnych żołnierzy poległa. Premier Su zadecydował, że ukryje młodzików, zaś Shaak Ti wraz z pozostałym przy życiu klonem ARC udali się do laboratoriów klonowania. Po drodze spotkali Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Razem dotarli do laboratorium. Po drodze odpierali atak droidów. Alpha-17 włączył tryb samozniszczenia komór z niemowlętami, aby nie wpadły w ręce Separatystów. Jednak Jedi byli przeciwni temu rozwiązaniu. Zniszczyli zabezpieczenia przed wodą i ta zalała całe laboratorium. Uniemożliwiło to droidom dojście do tego miejsca. Za pomocą Mocy, Jedi uszczelnili drzwi i czekali na dalszy rozwój wydarzeń. Klon wyłączył tryb samozniszczenia.

Zakończenie bitwy

"…Tam nic nie ma…"
—Komandor Merai po zanurzeniu .[1]
Walka na orbicie.

Kiedy droidy bojowe wylądowały w stolicy, flota Republiki skupiła swoje ataki na krążownikach Separatystów. Aby ponownie przechylić szanse zwycięstwa na swoją stronę, komandor Merai, dowodzący siłami Separatystów, rozkazał wysłać pięć myśliwców-amfibii, w eskorcie dziesięciu Vulture'ów, na współrzędne generatora osłon. Myśliwce zostały jednak zestrzelone przez Jedi. Merai postanowił osobiście włączyć się do walki. Po przedarciu się przez obronę Republiki, Kalamarianin zanurzył swoją amfibię w oceanie. Po chwili przekonał się, że szpiedzy separatystów podali błędne dane. Następnie oficer próbował zrobić wyłom w osłonach Tipoca city, jednak Jedi trafili jego myśliwiec. Komandor rozkazał swojej flocie się wycofać, a sam przeprowadził samobójczy atak na pierścienie nadprzestrzenne myśliwców Jedi, aby Republikanie nie mogli ścigać pozostałych Konfederatów. Flota Separatystów uciekła. Bitwa dobiegła końca.

Skutki

"Szkoda. To, co wydarzyło się na Kamino. Merai był zdolny."
— Hrabia Dooku do Dartha Sidiousa.[1]

Kamino pozostało w rękach Republiki, a Wielka Armia Republiki mogła liczyć na uzupełnienia z Tipoca City. Po bitwie Mace Windu i Yoda zastanawiali się, dlaczego tak zdolny oficer jak Merai mógł przeprowadzić tak bezsensowny atak. Tymczasem hrabia Dooku w rozmowie z Darthem Sidiousem wyraził swój żal z powodu śmierci Kalamarianina. Mroczny Lord Sithów odparł, że było to konieczne do zminimalizowania przewagi Separatystów na arenie wojen klonów, co z kolei sprzyjało planom Palpatine'a.

Ciekawostki

  • Podczas tej bitwy z Kamino uciekła kaminoańska badaczka, Ko Sai. Była ona później poszukiwana przez Separatystów, Republikanów i Mandalorian, dowodzonych przez Kala Skiratę.[2] [3]

Przypisy

Źródła