Passel Argente

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Passel Argente
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Mustafar[1]
Miejsce pochodzenia: Kooriva[2]
Rasa: Koorivar[2]
Wzrost: 186 cm[2]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Szara
Przynależność:
Passel Argente to urodzony na planecie Kooriva przywódca Sojuszu Korporacyjnego. Był znany z tego, że wprowadził swoją organizację do Konfederacji Niezależnych Systemów.

Biografia

Wczesne życie

"Jestem upoważniony przez Sojusz Korporacyjny do podpisania paktu"
-Passel Argente na Geonosis[3]
Passel Argente i Denaria Kee.

Passel Argente urodził się i dorastał na Koorivie. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku, dołączył do Korporacji Lethe, będącą najważniejszą i zarazem najpotężniejszą częścią Sojuszu Korporacyjnego. Kiedy uzyskał tytuł jej prezesa, stał się jednocześnie Sędzią Sojuszu Korporacyjnego, a tym samym najwyższą osobą w organizacji. Dzięki temu mógł zasiadać w Senacie Republiki, zarówno jako przedstawiciel potężnej firmy handlowej oraz senator sektora Fakir. Był jednak powszechnie krytykowany, przez swych kolegów oraz opinię publiczną za łapówkarstwo i korupcje, jednak nigdy niczego mu nie udowodniono. On sam specjalnie nie przejmował się, stawianymi mu zarzutami i nadal skupiał się na powiększaniu swego majątku, czy to używając w tym celu swojego miejsca w senacie, czy też organizacji. W 27 BBY omal nie przypłacił swej chciwości życiem, kiedy został zaatakowany w czasie negocjacji z liderem Gildii Górniczej, przez Brolfiskich terrorystów. Został jednak w porę uratowany przez mistrza JediJorusa C'baotha.

Po jakimś czasie, Passel zaangażował się w nowo powstający ruch separatystyczny pod wodzą upadłego Jedi hrabiego Dooku, skuszony obietnicami wielkiego bogactwa. W 22 BBY Argente podpisał pakt z Dooku na Geonosis, w którym obiecał wspierać konfederacje, pieniędzmi Sojuszu Korporacyjnego oraz dostarczenia do użytku dla jej nowo powstającej armii droidów-czołgów i artylerii. Gdy na arenie trwała egzekucja schwytanych Jedi oraz senator Padmé Naberrie, Argente wraz z Shu Mai i innymi mniej ważnymi przywódcami Konfederacji znajdowali się na statku dowodzenia. Pozostali na nim, gdy na planetę przybyli Jedi oraz nowo powstała Armia Republiki, a walka przeniosła się poza arenę. Gdy bitwa była przegrana, wszyscy przywódcy opuścili planetę w swoich osobistych statkach, poza Argente, który uciekł na jednym ze statków dowodzenia. Było to ryzykowne, jednak wyszedł z tego bez szwanku. Potem powrócił na planetę Kooriva, po czym oficjalnie ogłosił swe przystąpienie do Konfederacji.

Wojny klonów

Wraz z pozostałymi przywódcami obecnymi na Geonosis, Passel stał się członkiem Rady Separatystów kierującej nową organizacją, miał jednak znacznie większe ambicje i pragnął samodzielnie stanąć na jej czele. Wiedział jednak, że będzie musiał uzyskać znaczne poparcie pozostałych członków rady. Dlatego kiedy odkryto że Armia Republiki powstaje na Kamino, zdecydował się poprowadzić atak na planetę, a jako głównodowodzącego operacji, wybrał doświadczonego komandora Merai. Wiedział że jeśli atak się powiedzie, Republika nie będzie wstanie dalej prowadzić wojny, będzie mógł w stanie odebrać Dooku przywództwo i nie będzie musiał wydawać więcej kredytów na dalsze kampanie. Jednak Dooku oraz Darth Sidious wiedzieli o jego zamiarach, dlatego nie zareagowali kiedy plan ataku na planetę wpadł w ręce Quinlana Vosa. W efekcie czego flota separatystów wpadła w zastawioną przez Jedi pułapkę i w tzw. Pierwszej Bitwie o Kamino, poniosło druzgocącą klęskę. Ponieważ Merai zginął w czasie bitwy, Argente został obarczony całkowitą winą za tą porażkę i musiał zrezygnować z planów przejęcia władzy.

Passel Argente w czasie spotkania na Ryloth.

Nie mając zaufania do swoich towarzyszy z Rady, Argente postanowił zakupić od trandoshańskiego handlarza Gha Nachkt’a, specjalnego droida, który pozwoliłby mu na ich szpiegowanie. Nie miał jednak pojęcia że zakupiony przez niego model, posiada w sobie program szpiegujący, który przekazywał kolejne informacje dla Wata Tambora. Wraz z droidem udał się na Ryloth, gdzie spotkał się że swym pośrednikiem, odpowiadającym za większość jego tajnych interesów na planecie. Widzący całe spotkanie Wat, uznał że planeta jest na tyle cenna, iż powinna znaleźć się, we władaniu jego Unii Technokratycznej. Nie wiadomo czy Argente kiedykolwiek odkrył że jest szpiegowany. W dalszych etapach wojny, uczestniczył w kolejnych zebraniach rady oraz zajmował się sprzedażą propagandy anty-republikańskiej i anty-Jedi, co miało istotne znaczenie na terytoriach pro-wojennych.

Śmierć

W 19 BBY wojna zaczynała się powoli kończyć, a Separatyści stracili wiele ważnych planet min. rdzenną planetę Argente - Koorive. On sam znajdował się wtedy na Murkhanie, będącej pod ciężkim oblężeniem przez wojska Republiki. Na rozkaz Dooku opuścił jednak planetę i poleciał na Utapau, gdzie zaplanowano zebranie Rady Separatystów. Argente po jego zakończeniu wraz z innymi przywódcami poleciał na Mustafar z rozkazu generała Grievousa. Tam został zamordowany przez Dartha Vadera. Tuż przed śmiercią powiedział do Vadera "Skywalker?" ponieważ w czasie jednej z bitew Anakin prawie zabił Passela. Śmierć członków Rady, a wcześniej hrabiego Dooku i Grievousa oznaczała koniec Separatystów oraz zakończenie wojen klonów. Po zabójstwie swego przywódcy Sojusz Korporacyjny rozpadł się, a jego resztki zostały wchłonięte przez nowo powstałe Imperium Galaktyczne.[1]

Ciekawostki

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Zemsta Sithów
  2. 2,0 2,1 2,2 Encyklopedia postaci
  3. "I am authorized by the Corporate Alliance to sign the treaty" - Atak klonów (adaptacja powieściowa)

Źródła