Jorus C'baoth

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Jorus.jpg
Jorus C'baoth
Data i miejsce narodzin: 70 BBY, Bortras
Data i miejsce śmierci: 27 BBY, Outbound Flight
Miejsce pochodzenia: Bortras
Rasa: Człowiek
Wzrost: 190 cm
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Jorus C'baoth to mistrz Jedi sprzed wojen klonów.

Biografia

Jorus C'baoth urodził się 70 lat przed bitwą o Yavin na planecie Bortras. Szkolenie Jedi rozpoczął prawdopodobnie jako mały chłopiec; rycerzem Jedi został w wieku 21 lat. Wyruszył na planetę Kampras, gdzie przez pewien czas szkolił się w Akademii, a następnie pod okiem mistrzów Jedi. Szybko zyskał uznanie w oczach innych Jedi, więc zaczęto powierzać mu coraz poważniejsze misje. Wziął udział w stłumieniu powstania Mrocznych Jedi na planecie Bpfassh. Wchodził w skład grupy, która zajęła się demilitaryzacją Ando. Przez pewien czas był ambasadorem Republiki w sektorze Xappyh oraz wziął udział w rozstrzygnięciu sprawy sukcesji tronu na planecie Alderaan. Mistrzem Jedi został już w wieku 33 lat, choć nie wiadomo, czy otrzymał ten tytuł, czy też sam go sobie nadał. Kilka lat po bitwie o Naboo Jorus C'baoth stał się jednym z sześciu Mistrzów Jedi, którzy zostali wysłani z misją szukania życia poza granicami galaktyki. W tym samym czasie, jego uczennica Lorana Jinzler, osiągnęła tytuł rycerza Jedi, przez co C'baoth zdecydował się zabrać ją na wyprawę. Podczas wyprawy, dowiódł swoich zapędów dyktatorskich, które tłumaczył chęcią zachowania dyscypliny. Bez zgody rodzin zabierał dzieci wrażliwe na Moc. Karał surowo każde wykroczenie, chociaż nie był on dowódcą wyprawy i nie leżało to w jego kompetencjach. Wkrótce wyprawa natknęła się na Thrawna, który nie chciał pozwolić lecieć mu dalej, gdyż wiedział o Yuuzhan Vongach. Obawiał się, że jeśli Lot wpadnie w ręce obcych może to mieć wielkie konsekwencję. Zaproponował on Jorusowi zmianę trasy, ale pełen dumy mistrz Jedi nie zgodził się. Thrawn był zmuszony zniszczyć statek. Wysłał myśliwce, które zabiły większość pasażerów, oraz samego C'baotha. Zanim C'baoth zginął, jego uczennica wyczuła, że jej dawny mistrz, ogarnięty chęcią dokonania zemsty na Thrawnie, przeszedł na Ciemną Stronę Mocy.

Jakiś czas później, Palpatine, na podstawie jego kodu DNA, stworzył jego klona - Joruusa C'baotha, często nazywanego szalonym klonem Jorusa C'baotha.

Ciekawostki

  • Jorus C'baoth zaistniał wtórnie, jako pierwowzór pojawiającego się w Dziedzicu Imperium szalonego klona - Joruusa C'baotha, który w zamierzeniach autora miał być klonem Obi-Wana Kenobiego.
  • Nazwisko tego mistrza Jedi wymawia się jak sabbaoth (צבאות) - hebrajskie słowo oznaczające "zastępy" (hufce, armie), znane ze stosowania go w judaizmie i chrześcijaństwie jako jeden z przydomków Boga ("Pan Zastępów"). Może to sugerować "tego, który rządzi armiami" i odnosić się do żołnierzy Imperium, którymi "zdalnie sterował" klon C'baotha.
  • Z kolei imię może być wymówione jako Horus - bóstwo egipskie (por. Garm Bel Iblis).

Źródła