Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Misja na stacji Koło

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
MisjaKolo.png
Misja na stacji Koło
Konflikt: Wojny klonów
Data: 22 BBY
Miejsce: Koło
Przyczyny:
Skutki:
Uczestnicy:
Misja na stacji Koło miała miejsce wkrótce po rozpoczęciu wojen klonów. Jej powodem była utrata kontaktu pomiędzy Quinlanem Vosem światynią Jedi. Najważniejszym skutkiem tego wydarzenia była udana obrona Kamino.

Historia

Siatka szpiegowska

Dwa lata temu, gdy Separatyści się ujawnili, Quinlan uformował wśród nich imponującą siatkę szpiegowską. Byli naszymi oczami i uszami... aż do teraz. Mistrz Vos nie spotkał się ze mną i nie odpowiadał na moje wezwania. Dlatego poprosiłem Aaylę Securę, by to zbadała.
— Mistrz Tholme do Yody i Mace'a Windu. [1]

Jeszcze dwa lata przed bitwą o Geonosis Quinlan Vos zaczął tworzyć siatkę szpiegowską, infiltrującą Ruch Separatystyczny. W przeciwieństwie do władz Republiki Galaktycznej, Vos i jego podwładni zdawali sobie sprawę z możliwego zagrożenia tej secesjonistycznej organizacji. Pomimo tego nawet siatka Vosa, który dla kamuflażu przyjął pseudonim Korto, nie zdołała przewidzieć planów Separatystów na ojczystej planecie Geonosjan. Po rozpoczęciu wojny wszyscy Jedi zostali wezwani do stawienia się na Coruscant i przyjęcia tytułów generałów Wielkiej Armii Republiki. Zdając sobie sprawę, iż jego grupa może odegrać znaczącą rolę w konflikcie i przyczynić się do zwycięstwa Republiki, Vos urwał kontakt z Coruscant i rozbudowywał swoją siatkę na stacji Koło. Tymczasem Rada Jedi, obawiając się, iż Vos mógł ponownie doznać amnezji, wysłała na Koło byłą padawankę Kiffara, Aaylę Securę. Miała się tam skontaktować z Korto Vosem – Jedi słusznie podejrzewali, iż jest to pseudonim Vosa.

Misja szpiegowska

Udało mi się uruchomić ten dysk. To wiadomość od Nute'a Gunray'a. Separatyści zaatakują hodowlę klonów na Kamino.
— Aayla Secura do Quinlana Vosa na Kole.[1]
Aayla Secura, walcząca ze zbirami, wynajętymi przez Tookarti'ego.

Tymczasem na Kole Vos odkrył, iż przebywający na stacji Falleen, Zenex, posiada dysk z ważną wiadomością dla Konfederacji. Aby przechwycić i skopiować dane, Jedi wysłał Khaleen Hentz, aby ukradła Falleenowi dysk. Złodziejka wypełniła powierzone jej zadanie, jednak Zenex szybko zorientował się, co się stało. Chcąc odzyskać dane wynajął trzech łowców nagród, którym polecił zabić Khaleen i zwrócić mu skradziony przedmiot. Jeden z łowców, Quarren o imieniu Grakko, złapał złodziejkę na pokładzie technicznym. Kobieta jednak podcięła zabójcę, wyrwała bezpiecznik z jednego z ładunków wybuchowych, które Quarren nosił przy pasku, i uciekła do sąsiedniego pomieszczenia. Kiedy Grakko ginął w wybuchu, Khaleen ukryła się w sypie na śmieci. Wkrótce na miejsce dotarł Zenex z pozostałą dwójką łowców. Wtedy zmienił zalecenie: Khaleen miała być mu dostarczona żywa.

W tym samym czasie na Koło dotarła Aayla Secura, podając się za mechaniczkę o imieniu Jaayza. Rozpuściła pomiędzy ludźmi na stacji, że szuka Korto Vosa, który jest jej winien pieniądze. Wkrótce zgłosił się do niej Chadra-Fański handlarz informacjami, Tookarti, który zaoferował, iż może zaprowadzić Twi'lekankę do Vosa, będącego jego szefem. Tookarti nie ufał Aayli, więc polecił dwóm zbirom ją poturbować, aby się upewnić, czego oczekuje od Vosa. Mistrzyni Jedi jednak z łatwością pokonała napastników. Wtedy dotarło nich Vos i polecił Tookarti'emu znaleźć Khaleen Hentz. Następnie zaczął rozmawiać z byłą padawanką. Po chwili Tookarti ponownie im przerwał. Poinformował Vosa, że Hentz jest w zsypie na śmieci. W tym samym pojemniku znajdowała się dianoga.

Aayla Secura, zabijająca Zenexa.

Jedi wskoczyli do zsypu i pokonali potwora, ujawniając Khaleen. Dziewczyna przekazałą Vosowi skradziony dysk. Kiedy zaczełą wyjaśniać przełożonemu powody wpadki, Aayla Secura obeszła zabezpieczenia dysku. Wraz z Vosem poznałą jego zawartość: wiadomość od wicekróla Federacji Handlowej, Nute'a Gunray'a. Separatysci zamierzali dokonać inwazji na Kamino. Aayla zaproponowała przekazanie danych Radzie Jedi, jednak Quinlan się z nią nie zgodził. Zaistniałą sytuacja dawała Republice możliwość wciągnięcia armii droidów bojowych w pułapkę. Z tego powodu Vos postanowił zwrócić dysk Zenexowi po skopiowaniu jego zawartości. Aayla zaprotestowała, ponieważ Falleen mógł zabić Khaleen. Kobieta jednak włączyła się do rozmowy, oferując swoje usługi.

Wkrótce Khaleen spotkała się z Zenexem. Stwierdziła, że dysk nie jest wart jej życia, Zaproponowała, że w zamian za obietnicę przeżycia zwróci nośnik danych. Kiedy Falleen się zgodził, Hentz oddała mu dysk. Wtedy przestępczy boss zabił wynajętych łowców nagród. Następnie użył swoich feromonów, aby zmusić Khaleen do popełnienia samobójstwa. Zanim kobieta zdążyła pociągnąć za spust blastera, Vos użył Mocy i zabrał jej broń. Wtedy Zenex wyrzucił dysk w jeden zbiornik z chemikaliami, a Khaleen popchnął do drugiego. Vos rzucił się za nią, złapał ją za rękę, drugą chwytając skraj zbiornika. Zenex zamierzał wepchnąć obydwoje przeciwników do zbiornika, jednak wtedy od tyłu zaszłą go Secura z odzyskanym dyskiem i zaoferowała możliwość kapitulacji. Wtedy Falleen ponownie użył feromonów, zmuszając Twi'leknkę do kapitulacji. Dzięki Mocy i postawie Jedi Secura przezwyciężyła szkodliwy wpływ Zenexa i zabiła go mieczem świetlnym. Aby uniknąć klęski, Vos polecił Tookarti'emu dowiedzieć się, z kim miał się spotkać Zenex. Wkrótce Kiffar znalazł odpowiedniego Neimoidianina i użył Mocy, oddając mu dysk i wmawiając mu, że Separatysta spotkał się z Zenexem.

Reperkusje

Dzięki informacjom zgromadzonym przez Quinlana Vosa i Aaylę Securę, pierwszy raz od czasu Geonosis wiemy, gdzie zamierzają uderzyć Separatyści.
Obi-Wan Kenobi podczas odprawy przed obroną Kamino.[2]
Walki na Kamino – obrona platformy załadunkowej C-22.

Aayla powróciła na Coruscant i kontynuowała udział w wojnie, dowodząc 327 Korpusem Galaktycznym. Vos pozostał na Kole, aby rozbudowywać siatkę szpiegowską i zwiększyć jej wpływy. Wkrótce Wielka Armia Republiki zorganizowała obronę Kamino, w wyniku której siły Konfederacji zostały rozproszone, a podczas walk zginął utalentowany kalamariański strateg, Merai.

Zaraz po zakończeniu misji na Kole Tookarti, będący podwójnym agentem, złożył hrabiemu Dooku raport, informując, że Republika poznała plany Konfederacji, a Separatyści nie zdają sobie z tego sprawy. Z kolei Tyranus poinformował o tym Dartha Sidiousa, który wyraził swoje zadowolenie. Klęska na Kamino miała osłabić i rozproszyć frakcje, mogące zagrozić planom Sithów, ośmieszyć politycznych przeciwników Dooku wewnątrz struktury rządowej Konfederacji, a jednocześnie spowodować śmierć przynajmniej kilku Jedi.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!