Oppo Rancisis/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Oppo Rancisis
Data i miejsce narodzin: 206 BBY
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Saleucami
Miejsce pochodzenia: Thisspias
Rasa: Thisspiasianin
Wzrost: 138 cm
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Żółta
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Oppo Rancisis był thisspiasiańskim mistrzem Jedi żyjącym w schyłkowym okresie Starej Republiki. Od 99 BBY zasiadał w Radzie Jedi jako jej dwunasty członek. Walczył podczas wojen klonów ze stopniem generała. Korzystał z techniki Mocy zwanej jako Malacia.

Biografia

Zakon Jedi

Oppo Rancisis był synem Krwawej Monarchini i rodowitym władcą planety Thisspias. Jego matka wysłała go na szkolenie Jedi, licząc że ten wróci i obejmie tron. Jednak kiedy ten ukończył naukę postanowił zrzec się swojego urzędu, gdyż wolał przysłużyć się galaktyce jako Jedi. Został padawanem mistrzyni Yaddle. Do Rady Jedi został przyjęty w 99 BBY i urząd ten piastował aż do swej śmierci. Był bardzo dobrym, strategicznym wodzem. Opanował również technikę Mocy zwaną medytacja bojową. Podczas wojny nadprzestrzennej Starka dowodził jedną z flot gwiezdnych niszczycieli.

Gdy młody Anakin Skywalker w 32 BBY przybył na Coruscant, by zostać Jedi, Oppo był obecny na sesji Rady.

Wojny klonów

Śmierć Oppo Rancisisa.

W czasie bitwy o Geonosis, u początków wojen klonów, przybył wraz z mistrzem Yodą na pokładzie jednego z Acclamatorów, orbitujących nad planetą. Uczestniczył też w wielu innych bitwach wojny m.in. pierwszej bitwie o Kamino.

Oblężenie Saleucami

Już jako generał zastał przydzielony w roli naczelnego dowódcy sił Republiki podczas bitwy o Saleucami. Po otrzymaniu informacji od rady Jedi skontaktował się z Quinlanem Vosem i mianował go jego zastępcom, ze względu na jego wiedzę o Anzatach i Morgukai. Wraz z Aaylą Securą, K'Kruhkiem i wielu innymi Jedi przez pięć miesięcy utrzymał pozycję wojsk na linii frontu. Zasłynął tam dzięki użyciu medytacji bitewnej, dzięki której żołnierze mięli zdecydowanie większe szanse na sukces. Zginął, zabity przez Sorę Bulqa, który najpierw nasłał na niego anzackich zabójców, a po tym zaszedł mistrza Jedi od tyłu i zabił go swym mieczem świetlnym. Pomimo śmierci Rancisisa, Republika już pod dowództwem Quinlana Vosa zdobyła Saleucami i zabiła wrogą armię klonów. Na jego miejsce rada mianowała Colemana Kcaja.

Ciekawostki

  • Gęste włosy, które Rancisis posiadał praktycznie na całej głowie, chroniły go (jak i całą jego rasę) przed ukąszeniami cygnatów z Thisspias.
  • Podczas gdy Oppo jadł, jego szczęka wysuwała się ze stawu.

Źródła