Yaddle/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Yaddle
Data i miejsce narodzin: 509 BBY
Data i miejsce śmierci: 26 BBY[źródło?]
Rasa: Nieznana
Wzrost: 61 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Zielony
Przynależność:
Profesja: Mistrzyni Jedi
Yaddle - mistrzyni Jedi, pochodząca z tej samej rasy, co Yoda, była członkiem Rady Jedi w okresie upadku Republiki. Jej mistrzem był Polvin Kut. Gdy młody Anakin Skywalker w 32 BBY przybył na Coruscant, by zostać Jedi, Yaddle była obecna na sesji Rady. Jej uczniami byli Oppo Rancisis i Empatojayos Brand. Jako jedna z niewielu Jedi miała zgodę na używanie techniki morichro, która miała na celu pozbawianie przeciwnika funkcji życiowych aż do jego śmierci.

Biografia

W młodości wraz ze swoim mistrzem uczestniczyła w wielu misjach, a ostatnią z nich było zlikwidowanie zagrożenia ze strony czarownika Advozsów Tulaka, rządzącego na Kodzie. Jednak Jedi zostali zdradzeni przez swoich dawnych sprzymierzeńców. W rezultacie Polvin zginął, a Yaddle dostała się do niewoli. Była torturowana przez Tulaka, wypowiedziała mu takie słowa: "Władzę, którą masz nad tymi ludźmi, z własnej ręki stracisz. Za pomocą strachu rządziłeś w strachu i w strachu umrzesz". W lochu głęboko pod powierzchnią planety, próbowała zjednoczyć się z Mocą, po pewnym czasie udało jej się to dzięki naukom swego mistrza. Po ponad wieku dzięki trzęsieniu ziemi, które nawiedziło planetę udało jej się wydostać z celi i pokonać syna Tulaka - Kaluta. Uwolniła tym samym lud Kody spod tyranii i pomogła w budowaniu nowego, wolnego rządu na Kodzie.

Gdy powróciła do świątyni Jedi na Coruscant, w uznaniu zasług jakich dokonała została niezwłocznie promowana do rangi rycerza Jedi, a ponadto zaproponowano jej miejsce w Radzie i dodatkowy awans na mistrza. Yaddle przyjęła propozycję. Jako członek Rady wniosła do niej opanowanie. Młoda (w tamtym okresie miała 477 lat) mistrzyni nie wtrącała się w obrady aż do samego końca - wtedy zaś potrafiła krótko podsumować i rozstrzygnąć problemy omawiane na sesji. Gdy młody Anakin Skywalker w 32 BBY przybył na Coruscant, by zostać Jedi, Yaddle była obecna na sesji Rady.

Zginęła w wieku 484 lat niedługo przed rozpoczęciem wojen klonów, kiedy to dzięki Mocy unieszkodliwiła broń chemiczną, ratując przebywających w mieście Naatan Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera.

Ciekawostki

  • Kukiełka Yaddle miała być "młodszą wersją" Yody w Epizodzie I. W końcu jednak Yoda został stworzony na nowo (jako starszy), a kukiełka została wykorzystana do wykreowania postaci Yaddle.
  • Kukiełka Yaddle była poruszana przez Phila Easona.
  • Yaddle nie pojawiła się w Ataku klonów, ponieważ George Lucas chciał pokazać członków Rady Jedi walczących na Geonosis. Tworzenie animacji Yody było już i tak drogie i czasochłonne. Zaanimowanie także Yaddle i Yaraela Poofa nie wchodziło więc w rachubę.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Yaddle.