Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Tsui Choi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tsui.jpg
Tsui Choi
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Aleen
Rasa: Aleenowie
Kolor oczu: Niebieski
Przynależność:
Tsui Choi był mistrzem Jedi w ostatnich latach istnienia Republiki. Podczas wojen klonów zgodził się przyjąć rangę starszego generała Jedi.

Tsui był utalentowanym pilotem i dyplomatą. Gdy Palpatine wydał rozkaz 66 Tsui stacjonował na Eriadu. Udało mu się przeżyć. Jednakże około miesiąc po zakończeniu wojen klonów został zabity podczas konklawe na Kessel wraz z grupą innych ocalałych Jedi przez Dartha Vadera i szturmowców.

Biografia

Powstanie na Yinchorze

Przed powstaniem Tsui wybrał na swojego padawana Theena Fida. W 33 BBY Tsui wraz z Adi Gallią, Eethem Kothem i swoim uczniem jako ochotnik wyruszył na Yitheeth. Podczas lądowania ich statek rozbił się i spadł do oceanu. Po przegrupowaniu się Jedi wrócili do wykonywania swojej misji, którą było odnalezienie kwatery głównej powstańców. Jednak po potyczce z kilkoma wojownikami Yinchorri Jedi zdali sobie sprawę, że kwatera ta nie znajdowała się na planecie, a oni sami wpadli w pułapkę.

Udało im się jednak odlecieć z planety. Wyruszyli na niedaleką planetę Yibikkoror, gdzie spotkali Micaha Giietta, Plo Koona, Lilit Twoseas i jej padawana, K'Kruhka. Okazało się, że mają oni misję podobną do tej jaką otrzymał Tsui. Razem wyruszyli na Yinchorr, gdzie Mace Windu, Qui-Gon Jinn,
Tsui Choi nad martwym Theenem Fidą.
Obi-Wan Kenobi i Saesee Tiin powstrzymywali atak Yinchorii. Nowoprzybyła grupa Jedi dołączyła do walki, podczas której zginął Theen Fida. Tsui przyłapał Holmra Grahrka na próbie kradzieży statku i ucieczki z Yinchorr i przy okazji dowiedział się, że Holmar pracuje razem ze swoim kuzynem, Vilmarhem. Później Choi wziął udział w pogrzebie swojego padawana na Coruscant.

Wojny klonów

Tsui został starszym generałem podczas wojen klonów. Podczas obrony Kamino dowodził Czerwoną Eskadrą. Eskadra ta miała za zadanie przyjąć na siebie atak myśliwców wroga, a w tym czasie Eskadra Niebieskich pod dowództwem Obi-Wana zaatakowała transport droidów szturmowych. Podczas bitwy zestrzelony i zabity został mistrz Kossex z Eskadry Czerwonych.

Mistrz Choi był jednym z kilku Jedi, którzy zostali zaatakowani przez Separatystów w drodze na Drongar. Nieprzyjaciele poważnie uszkodzili statek. Siły pod dowództwem Dooku weszły na pokład. Hrabia w akcie łaski pozwolił odejść schwytanym Jedi wolno, zabijając tylko znajdujące się na statku klony.

Wielka Czystka Jedi

Tsui Choi podczas potyczki ze szturmowcami.

Tsui Choi przetrwał rozkaz 66. Podczas pierwszych miesięcy czystki na Eriadu udało mu się uciec i zabić swojego dowódcę-klona i cały jego oddział. W końcu połączył się z innym ocalałym Jedi, Bultar Swan i wraz z szóstką innych stworzyli Konklawe na Kessel. Tsui odrzucił propozycję Koffi Arany, by zaatakować Palpatine'a i Vadera, gdyż uważał iż jest to ścieżka na Ciemną Stronę. Szokiem dla niego było, gdy dowiedział się, że mistrzyni Shadday Potkin doniosła Vaderowi, że na Konklawe ma być obecny także Obi-Wan. Tsui początkowo nie chciał walczyć z Vaderem, ale po tym jak zginęła Sia-Lan Wezz, rzucił się do walki mówiąc Bultar, że nie ma innego wyboru. Podczas walki Vader stracił swoją sztuczną rękę. Mimo tego udało mu się zabić Sia-Lan Wezz, Ma'kis'shaalasa, Koffi Aranę i Shadday Potkin. Tsui wraz z Roblio Dartém i Jastusem Farr użyli Mocy by rzucić w stronę Mrocznego Lorda grad głazów.

Mając przewagę liczebną Tsui nie miał innego wyboru jak pokonać Sitha. Jednak zanim zdołał tego dokonać do akcji wkroczyły odziały szturmowców. Początkowo Tsui blokował strzały, a Roblio Darté osłonił się kawałkiem gruzu. Choi wyskoczył na balkon, gdzie znajdowali się szturmowcy, ale zanim zdołał ich zabić Vader użył Mocy by zatrzymać go w powietrzu. Duszony Jedi wiedział, że jego koniec jest bliski i ostatnim wysiłkiem rzucił miecz w stronę Vadera robiąc w ten sposób dziurę w jego hełmie. Zaraz po tym Tsui został zastrzelony przez szturmowców, a jego martwe ciało spadło na ziemię. W "oficjalnych" zapisach Imperium pojawiły się informacje jakoby Choi został skazany na śmierć za nielegalne handlowanie przyprawą.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Tsui Choi.
Buttonpotls3.jpeg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.