Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Drongar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Drongar
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Układ: Drongar
Pozycja w układzie: 1
Gwiazda: Drongar Prime
Księżyce: 2
Współrzędne: T-5
Geografia
Typ: Skalisty
Średnica: 12 518 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Tropikalny
Grawitacja: 120% standardowej
Dominujący krajobraz: Lasy tropikalne, pola uprawne boty
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Eksport: Bota
Przynależność:
Drongar to planeta położona na Zewnętrznych Rubieżach, słynna z wielkich zasobów leczniczej rośliny o nazwie bota.

Geografia i położenie

Drongar był planetą porośniętą gęstą, tropikalną dżunglą, targaną elektrycznymi wyładowaniami w gęsto zjonizowanym powietrzu. Poza lasami na jego powierzchni znajdowały się też gąbczaste morza i stepy Qarohanu. Chociaż wilgotność powietrza wynosiła około 90%, było ono zdatne do oddychania. Największym kontynentem była Tanlassa.

Historia

Drongar został odkryty przez zwiadowców rasy Nikto w 220 BBY, to oni też odkryli cudowne właściwości boty, która reagowała inaczej na każdą rasę, często przejawiała właściwości lecznicze, ale czasem też narkotyczne. Nic więc dziwnego, że jedne z najbardziej krwawych potyczek podczas wojen klonów toczyły się właśnie o Drongar i jego zasoby boty. To też na Drongarze założona została jedna z Mobilnych Republikańskich Jednostek Chirurgicznych (RMSU, pot. Rimsu), opatrzona numerem 7. Głównymi chirurgami byli tam Tolk le Trene, Jos Vondar oraz Zan Yant. Na planetę przybyła także padawanka Jedi, Barrissa Offee. To właśnie oni w RMSU-7 zajmowali się opatrywaniem rannych z głównych linii frontu, a także pomogli zdemaskować szpiega Separatystów, znanego jako Kolumna i Obiektyw.

Pierwszym miejscem założenia RMSU-7 były Niziny Jasserak Tanlassa, opodal morza Kondrus, drugim wyżyna Jasserak, również na kontynencie Tanlassa w pobliżu stepów Qarohanu.

Oddziały Republiki i Separatystów wycofały się z Drongara, kiedy wyszło na jaw, że naturalny cykl mutacyjny boty ma pozbawić ją jej właściwości leczniczych. A żadna ze stron nie miała ochoty rzucać swoich sił do walki o planetę, która nie miała już żadnego znaczenia.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!