Powstanie Yinchorrich

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Powstanie Yinchorrich to krótkie powstanie spowodowane przez rasę Yinchorri. Miało ono miejsce w roku 33 BBY.

Historia

Przyczyny

Darth Sidious rozmawia z Vilmarhem Grahrkiem.

Gdy w roku 58 BBY Yinchorr przyłączyła się do Republiki, już wtedy zaczęły się drobne bunty, a w 33 BBY Darth Sidious dał propozycję Vilmarhowi Grahrkowi i jego rodzinie, by ci przygotowali Yinchorrich do powstania. Villie przyjął propozycję.

Początek powstania

Na początku powstania Yinchorri, po dowództwem Sotheka, zaatakowali stocznię Golden Nyss. Po krótkiej walce powstańcy odnieśli zwycięstwo. Jakiś czas później Yinchorri najechali księżyc Mayvitch 7, a gdy doszło do bitwy mieszkańcy księżyca próbowali się bronić, jednak za dużo to nie dało. Jeden z obrońców Mayvitcha zdążył się skontaktować z Radą Jedi i przekazać informacje o sytuacji. Chwilę później przerwało połączenie.

Pierwsza misja w układzie Yinchorr

Gdy Najwyższa Rada Jedi dowiedziała się o tym, co się dzieje w układzie Yinchorr, wysłała mistrzynię Naeshahn j jej padawana Ebora Taulka. Gdy strażnicy pokoju dotarli do przestrzeni powstańców, zostali przez nich zaatakowani i zabici. Wkrótce wyszło na jaw, iż rycerze Jedi zginęli.

Druga misja w układzie Yinchorr

Mace Windu i pozostali Jedi przygotowują się do kolejnej misji.

Po nieudanej misji mistrzyni Naeshahn i jej padawana, w Radzie Jedi padła decyzja, żeby wysłać kolejnych Jedi. Mace Windu, Saesee Tiin, Qui-Gon Jinn i jego uczeń Obi-Wan Kenobi mieli udać się na Yinchorr, ojczyznę powstańców; Eeth Koth, Adi Gallia}, Tsui Choi i padawan Theen Fida mieli zbadać Yitheeth, zaś Micah Giiett, Plo Koon, Lilit Twoseas i jej padawan K'Kruhk mieli udać się na Yibikkoror.

Rajd na świątynię Jedi

Gdy odleciała druga grupa Jedi, Yinchorri zaatakowali świątynię Jedi.

Yinchorrski wojownik pokonuje Jude Rozess.

Wejścia do świątyni broniła Jedi Jude Rozess. Gdy zobaczyła atakujących Yinchorrich powiadomiła resztę Jedi, a następnie ruszyła do walki. Po krótkiej walce zginęła, przez co Yinchorri dostali się do świątyni. Chwilę później doszło do bitwy między Jedi, a Yinchorri. Obroną świątyni Jedi dowodził mistrz Yoda. Cała walkę oglądał z ukrycia Darth Maul. Po długiej walce zginął rycerz Jedi Tieren Nie-Tan. Mimo odniesionych strat w szeregach Jedi, walka została zakończona przegraną Yinchorrich. Ocaleli Yinchorri zostali aresztowani. Tymczasem druga grupa strażników pokoju doleciała do układu Yinchorr.

Bitwa o Yitheeth

Gdy grupa dowodzona przez Adi Gallię doleciała na Yitheeth, w atmosferze prom, którym lecieli został zastrzelony, przez co strażnicy pokoju się rozbili. Po dokonaniu napraw, ponieważ rozbili się niedaleko rzeki, ruszyli śmigaczem wodnym w stronę zabudowania.

Adi Gallia aresztuje Olmara Grahrka.

Gdy dotarli do celu zaczęły się "negocjacje" z Yinchorrimi. Nagle Olmar Grahrk, jeden z przywódców powstańców, wydał rozkaz do ataku. Rozpoczęła się potyczka między siłami Yinchorrich, a rycerzy Jedi. Mimo dużej przewagi liczebnej Yinchorrich, strażnicy pokoju łatwo pokonywali powstańców. W końcu mistrzyni Gallia dostała się do Olmara i go aresztowała. Przerażony Devaronianin od razu powiedział, że siedziba Yinchorrich nie jest na Yitheeth. Następnie rycerze Jedi udali się na Yibikkoror.

Bitwa o Yibikkoror

W tym samym czasie drużyna mistrza Giietta wylądowała na Yibikkorororze. Już gdy wylądowali zostali zaatakowani przez Yinchorrich. Strażnicy pokoju dzielnie stawiali opór, jednak zaczęli przegrywać. Nagle Micah zauważył prom Adi Galli i Tsuia Choia. Dał znak do odwrotu pozostałym Jedi. Ponieważ prom mistrzyni Galli nie mógł wylądować, rycerze Jedi wspięli się na balon; ostatni był mistrz Giiett, który odbijał strzały z blasterów powstańców. Gdy Republikanie byli przy wejściu na prom, Eeth Koth rzucił linę by przyciągnąć rycerzów Jedi. Na koniec mistrz Micah nie zdążył wejść na prom. Strażnicy pokoju próbowali go ściągnąć, jednak Yinchorri strzelili w linę. Zaczęli strzelać do mistrza Jedi, jednak sprytny Jedi skoczył prosto do wejścia do promu. Misja powiodła się w połowie, gdyż strażnicy pokoju musieli się wycofać.

Bitwa o Yinchorr

Tymczasem grupa Mace'a Windu została nakryta na Yinchorrze. Doszło do pierwszej potyczki, w której rycerze Jedi zmuszeni byli uciekać. Po pierwszej walce, wszyscy strażnicy pokoju zebrali się, w umówionym wcześniej miejscu, i ponownie podzielili się na drużyny; pierwsza drużyna to: Miacah Giiett, Plo Koon, Qui-Gon Jinn i jego uczeń Obi-Wan Kenobi, druga grupa to: Mace Windu, Saesee Tiin, Eeth Koth, Lilit Twoseas i K'Kruhk, ostatnia grupa składała się z trzech osób: Adi Gallia, Tsui Choi i Theen Fida. Po jakimś czasie druga grupa została zaatakowana przez Yinchorrich. Rozpoczęła się walka, podczas której zginęła mistrzyni Twoseas, ratując życie K'Kruhkowi. Po zakończeniu potyczki mistrz Windu sprawdził czy Lilit faktycznie zjednoczyła się z Mocą, po czym ze smutkiem odrzekł, że zmarła. K'Kruhk wziął ciało swej mistrzyni, żeby później zrobić jej pogrzeb, po czym ruszyli odnaleźć innych Jedi. Gdzie indziej grupa mistrzyni Gallii została zaatakowana przez powstańców. Trójka strażników pokoju stawiała opór, jednak przegrywali. Tymczasem, wcześniej pojmany, Olmar Grahrk uwolnił się i próbował ukraść statek, jednak walka się zakończyła, a grupa Mace'a Windu dotarła do celu. Gdy Olmar kontaktował się ze swoim wujem, do sali wszedł Tsui Choi i aresztował powstańca. Tymczasem zakończyła się walka drużyny Micaha Giietta z Yinchorrimi.

Nagle przeleciał Yinchorri-snajper i strzelił w plecy wspomnianego mistrza Jedi, po czym odleciał. Mistrzowie Jinn i Koon zaciągnęli towarzysza do zbiornika z paliwem i spytali się jak Giiett się czuje. Ten odrzekł, iż nie jest w najlepszym stanie, więc dał jeden ze swych mieczy Plo Koonowi, po czym oświadczył, że zbliżają się kolejni wojownicy, a on sam spowalniałby towarzyszy w ucieczce. Kazał go zostawić, ponieważ ma plan. Kel Dorski strażnik pokoju z niechęcią się zgodził, po czym odszedł z pozostałymi. Wkrótce, wspomniani przez mistrza Giietta, wojownicy przechodzili już obok zbiornika, jednak mistrz Jedi zatrzymał ich po czym wdał się w krótką rozmowę. Gdzie indziej Plo Koon i pozostali Jedi doszli do promu, gdzie czekał na nich mistrz Windu i spytał gdzie jest mistrz Giiett, jednak sam wyczuł w mocy śmierć Micaha; właśnie przebił zbiornik z paliwem. Wszyscy pozostali Jedi byli zasmuceni, tak jak i członkowie Rady Jedi. Wszyscy pozostali przy życiu Jedi byli zmuszeni się wycofać.

Bitwa o Uhanayih

Bitwa o Uhanayih.

Jakiś czas później, po bitwie na Yinchorr, powstańcy przebywali na Uhanayih, gdzie po jakimś czasie zostali zaatakowani przez siły Republiki - tym razem pod dowództwem mistrza Windu. Cała bitwa miała miejsce w przestrzeni nad planetą. Po długiej walce rycerze Jedi przedostali się na statek wroga. Przegrywający Yinchorri z niechęcią się poddali. Powstanie zakończyło się zwycięstwem Republiki i Zakonu Jedi, jednak układ Yinchorr odłączył się od Republiki.

Znani uczestnicy

Republika i Zakon Jedi

Powstańcy i Sithowie

Pozostali

Źródła