Isolder

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Isolder
Data i miejsce narodzin: 17 BBY
Miejsce pochodzenia: Hapes
Rasa: Człowiek
Wzrost: 188 cm
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Szaroniebieskie
Przynależność: Konsorcjum Hapes
Isolder był księciem Konsorcjum Hapes, mężem Teneniel Djo i ojcem Tenel Ka.

Biografia

Młodość

Isolder urodził się w 17 BBY na Hapes, jako drugi syn Królowej Matki Ta'a Chume. Uznała ona, że jej starszy syn Kalen nie nadaje się na władcę Konsorcjum, więc zorganizowała spisek, by go zamordować. W ten sposób zapewniła Isolderowi tron, który w dniu śmierci brata miał dziewiętnaście lat. Młody książę nic nie wiedział jednak o spisku i uciekł z Pałacu Fountain w poszukiwaniu zabójcy Kalena. Po dwóch latach udało mu się pojmać pirata Haravana i dostarczyć go na Hapes. Domniemany morderca zginął w tajemniczych okolicznościach w hapańskim więzieniu.

Książę Hapes

Ta'a Chume była bardzo zadowolona z bezwzględności syna. Uważała, że z takimi cechami charakteru znakomicie nada się na władcę. Isolder został wtedy oficjalnie Chume'da. Zaczęły się wtedy poszukiwania żony dla księcia, która miałaby zostać później nową Królową Matką. Ta'a Chume jednak nie spodobała się pierwsza miłość syna - Lady Elliar. Isolder znalazł ciało swojej ukochanej w ogrodzie, pływające w basenie.

Zarówno śmierć brata, jak i ukochanej bardzo wstrząsnęły księciem, lecz zdołał on zostawić smutek i żal za sobą. Sprawował władzę najlepiej jak umiał. Jako Chume'da dowodził Smokiem Bitewnym Song of War, a granice Konsorcjum patrolował osobiście, w swoim zmodyfikowanym myśliwcu Miy'til Storm.

Plany politycznego małżeństwa

Wiele kobiet z Hapes walczyło, by zostać wybranką Isoldera, lecz to ktoś z poza Konsorcjum przyciągnął jego uwagę. Około 8 ABY, Nowa Republika reprezentowana przez Leię Organę rozpoczęła rozmowy dyplomatyczne z Hapanami. Księżniczka wpadła w oko Isolderowi, który przedstawił swojej matce chęć poślubienia jej.

Podczas jednego ze spotkań dyplomatycznych, na Coruscant, hapańska delegacja przedstawiła Leii sześćdziesiąt trzy prezenty, po jednym z każdego ze światów Konsorcjum. Ostatnim z tych podarunków był sam Isolder. Politycy republikańscy namawiali księżniczkę do małżeństwa, gdyż mieli nadzieję, że bliskie relacje z Hapes przyczynią się do znacznego rozwoju ekonomicznego i militarnego Republiki.

Plany pokrzyżował jednak Han Solo, który był zazdrosny o nowego rywala. Porwał Leię i uciekł z nią na Dathomirę. Isolder podążył za parą uciekinierów i na Dathomirze poznał wrażliwą na Moc wiedźmę Teneniel Djo. Mimo, iż nie była ona osobą wywodzącą się w wysokiego rodu, pochodziła ze społeczeństwa zdominowanego przez kobiety, podobnego do tego, z którego pochodził sam Isolder. Między innymi to spowodowało, że książę zakochał się w niej i zdecydował się ją poślubić.

Gdy Isolder powiadomił matkę o swoich planach, ta nie była im zbyt przychylna. Książę jednak wyjawił jej, że podejrzewa ją o zlecenia zabójstwa Kalena i Lady Elliar. Takie oskarżenia zmusiły Ta'a Chume by zgodziła się na małżeństwo. Para wkrótce się pobrała, a w 10 ABY urodziła się ich córka - Tenel Ka. Córka, jak się okazało, odziedziczyła wrażliwość na Moc po swojej matce i już jako kilkunastolatka została wysłana do akademii Luke'a Skywalkera na Yavin IV.

Mimo, iż Isolder nie podzielał konserwatywnych poglądów swojej matki, utrzymywał tradycyjny model hapańskiego społeczeństwa. W związku z tym przygotowywał córkę do roli przyszłej Królowej Matki Hapes. Spotykało się to ze sprzeciwami Teneniel, która uważała, że córka powinna sama decydować o swojej przyszłości.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Podczas wojny z Yuuzhan Vongami, Isolder miał kolejną okazję, by spotkać się z Leią Organą Solo. Księżniczka przybyła na Hapes, by prosić go o pomoc w walce z pozagalaktycznymi najeźdźcami. Książę, mający wciąż słabość do przybyszki, zgodził się wesprzeć Nową Republikę. Hapański ambasador Beed Thane był jednak przeciwnikiem takiego posunięcia. Publicznie obrażał Leię, mająć nadzieje, że sprowokuje Isoldera do pojedynku.

Istotnie, książę zażądał honorowej walki z Thane'm. W razie porażki, miał cofnąć swoją zgodę na udział Hapes w wojnie z Yuuzhan Vongami. Pojedynek, który odbył się w fortecy Reef, zakończył się jednak na korzyść księcia. Niedługo później, hapańska flota dołączyła do republikańskich okrętów walczących w bitwie o Fondor.

Batalia zakończyła się sukcesem, gdyż zniszczono podczas niej znaczną część yuuzuhańskich okrętów. Użyto jednak do tego gwiazdogromu stacji Centerpoint. Strzał z tej broni został wykonany niezbyt celnie, co skończyło się tragicznie: zniszczone zostało wiele hapańskich statków. Ta okoliczność zmusiła Isoldera, by się wycofał do Hapes i tam odbudowywał swoje siły.

Gdy jednak przybył na swój ojczysty świat, dowiedział się, że jego żona, która była w ciąży z ich drugim dzieckiem, poroniła, gdy wyczuła w Mocy śmierć wielu Hapan. Isolder, którego spotkały dwie tragedie musiał jednak zapanować nad sobą i przygotować się do obrony swojego światu przed atakiem Yuuzhan Vongów.

W czasie, gdy Hapes zostało zaatakowane, matka księcia rozpoczęła spiskować, aby doprowadzić do rozwodu swojego syna z Teneniel Djo i do jego drugiego małżeństwa - tym razem z Jainą Solo. Aby tego dokonać posunęła się nawet do zamordowania Teneniel przy pomocy trucizny.

Isolder, gdy pokonał Yuuzhan Vongów i obronił Hapes, dowiedział się o całej sprawie. Popadł w rozpacz. Zrezygnował z małżeństwa z Jainą, wtrącił swoją matkę do więzienia i dopilnował, by nową Królową Matką została Tenel Ka.

Źródła