Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Stacja Centerpoint

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Stacja Centerpoint

Stacja kosmiczna Centerpoint, znana Killikom jako Qolaraloq, była bardzo starą konstrukcją, orbitującą pomiędzy Talusem i Tralusem, niedaleko Korelii.

Budowa

"Luke Skywalker z trudem wierzył własnym oczom. Zapoznał się ze wszystkimi raportami. Wiedział, jak wielka jest stacja Centerpoint, a przynajmniej znał na pamięć wszystkie liczby. Tyle, że same liczby nie wystarczały, żeby uzmysłowić ogrom obiektu unoszącego się w przestworzach przed dziobem myśliwca."[1]

Centerpoint miała prawie 350 kilometrów długości i 100 szerokości. Składała się z kuli o średnicy 100 kilometrów oraz dwóch masywnych walców o długości ok. 125 kilometrów, osadzonych na obu biegunach kuli. Stacja wirowała wokół osi przechodzącej przez środki walców i dwa bieguny kuli. W jej wnętrzu założono później miasteczko Jaskiniowo. Znajdowała się tam Ogniokula, czyli sztuczne słońce, reaktor (dokładnie w samym środku konstrukcji). Jaskiniowo okazało się później czymś w rodzaju zasobnika energetycznego do broni o nazwie Gwiazdogrom - potężnego repulsora będącego w stanie wysłać wiązkę energii repulsorowej o tak dużej mocy, że mogła wywołać reakcję łańcuchową wewnątrz słońca i doprowadzić do wybuchu supernowej.

Historia

Początek

Centerpoint powstała około 1000000 BBY, zbudowali ją Killikowie z roju Thuruht na polecenie Architektów. Pełniła funkcję swego rodzaju "holownika", którym Architekci przesunęli pięć planet, tworząc układ koreliański. Planety systemu zasiedlono, a stacja została opuszczona. Pozostała w tym stanie do czasu kiedy ludzie z Korelii zaczęli odbywać loty wewnątrzsystemowe. Dostali się na nią, a że miała dużo wolnej przestrzeni, to została zasiedlona. Założono Jaskiniowo, które przetrwało długi okres czasu, do 18 ABY. Innym układem utworzonym dzięki stacji była Otchłań, której celem było więzienie potężnego bytu Mocy, Abeloth. W tym samym czasie została zbudowana bliźniacza stacja, Stacja Sinkhole, której celem było utrzymanie Otchłani na swoim miejscu.

Insurekcja koreliańska

Centerpoint strzela podczas pierwszej insurekcji.

Stacja odegrała ważną rolę w czasie konfliktu, który wybuchł w 18 ABY i przeszedł do historii pod nazwą pierwszej insurekcji koreliańskiej. Przy pomocy Gwiazdogromu buntowniczy Thrackan Sal-Solo zniszczył kilka układów planetarnych. Szantażował Nową Republikę, oczekując, że uzna ona niezależność Sektora Koreliańskiego. Siły Nowej Republiki zaatakowały więc stację. W tym czasie szykowano ją do zniszczenia następnego słońca. Bitwę wygrały siły Republiki, a Anakin Solo unieszkodliwił stację przy pomocy repulsora planetarnego.

Wojna z Yuuzhan Vongami

W drugim roku wojny z Yuuzhan Vongami Gwiazdogrom stacji został użyty przez Anakina Solo i Thrackana Sal-Solo w czasie bitwy o Fondor. Anakin przybył wtedy na stację, wiedząc, że użycie tej broni może zakończyć wojnę. Wahał się jednak, gdyż wcale nie chciał zamordować tylu istnień naraz, zresztą samego strzału odradzał mu jego brat, Jacen. Zniecierpliwiony Thrackan porwał więc działo i wystrzelił w kierunku Yuuzhan Vongów. Zniszczył dużą ilość ich jednostek, ale oddał niecelny strzał i zniszczył przy okazji trzy czwarte floty hapańskiej, która po namowach Leii Organy Solo postanowiła pomóc Nowej Republice. Strzał jednak odstraszył Yuuzhan, którzy w obawie przed dalszą masakrą swoich sił wskoczyli do nadprzestrzeni. Yuuzhan Vongowie do samego końca wojny bali się stacji i nie zaatakowali już więcej układu koreliańskiego.

Druga insurekcja koreliańska

Stacja Centerpoint.

W 40 ABY Sojusz Galaktyczny stanął po raz kolejny na krawędzi wojny. Zagrożenie znów nastąpiło ze strony Korelii, która dążyła do usamodzielnienia planety. Thrackan Sal-Solo wiedział, że do tego celu może użyć Stacji Centerpoint. Wysłał na jej teren specjalistów, którzy próbowali przywrócić ją do stanu działalności. Byli już bardzo blisko osiągnięcia sukcesu, co bardzo zaniepokoiło Sojusz. Luke Skywalker wysłał swojego syna, Bena - pod opieką jego starszego kuzyna Jacena - z zadaniem unieszkodliwienia stacji. Wkrótce Ben i Jacen dostali się na pokład Centerpoint, gdzie zdecydowali się rozdzielić. Podczas poszukiwań Ben natrafił na droida, zbudowanego na podobieństwo Anakina Solo, który był pewien, że nim jest. Ben próbował go uświadomić, że Anakin zmarł niemal trzynaście lat wcześniej, podczas tragicznej misji na Myrkr. Pomimo początkowych trudności chłopak zdołał namówić imitację swego kuzyna do pomocy w unieszkodliwieniu stacji. Tymczasem Jacen natrafił na kuzyna swego ojca i stoczył z jego żołnierzami walkę. W końcu dotarł do samego Thrackana, aczkolwiek nie zdołał go zabić. Osiągnięto jednak główny cel misji - stacja Centerpoint została unieszkodliwiona.

Thrackan wykorzystał misję Jedi na dowód, że Sojusz pragnie zniewolić Korelię, co tylko spowodowało wściekłość jej mieszkańców. Thrackan ciągle chciał naprawić stację, wiedząc, że jeśli mu się to uda, to wygra konflikt. Jego plany przeszkodziła blokada Korelii, zorganizowana przez Sojusz. Chciał wynająć armie Mandalorian, którzy pomogliby mu zająć stację. Zachował się jednak zbyt ufnie w stosunku do Mandalorian, pod przewodnictwem Boby Fetta, ponieważ przyjął on zlecenie na Thrackana od opozycji. Dodatkowo Han Solo przekonał go, żeby dał mu zabić Thrackana. Ostatecznie jednak został zabity przez wnuczkę Boby, Mirtę Gev.

W późniejszym czasie KorSek znowu naprawił stację, bo mimo tego, że Thrackan nie żył, władze Korelii nie zamierzały się rozbroić. W tym samym roku Centerpoint została zniszczona przez Rikela, człowieka z Korelii, który w czasie bitwy chciał użyć jej Gwiazdogromu do zniszczenia Coruscant. Przeszkodził mu w tym szpieg Sojuszu Galaktycznego, Toval Seyah. Ładunek wywołany przez broń uderzył z powrotem w stację, niszcząc ją.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!