Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Niebiańscy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Architekci)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Niebiańscy to zwyczajowa nazwa legendarnej, nieśmiertelnej rasy, która wpłynęła w dalekiej przeszłości na kulturę i rozwój technologiczny galaktyki. Niewiele wiedziano o ich pochodzeniu, a znani byli jedynie z dziedzictwa jakie pozostawili.

Spekulowano, że Niebiańscy mogli pochodzić spoza galaktyki (tak jak Yuuzhan Vongowie), lub też z innego wymiaru (jak Charonowie), jednak według Thuruht, najstarszego roju Killików, były to istoty istniejące w Mocy, a śmiertelne umysły nie są w stanie ich zrozumieć. Wiadomo było jednak, że kilkoro Niebiańskich stało się Jedynymi, potężnymi bytami, które uosabiały różne aspekty Mocy.

Architekci

Architekci to Syn i Córka, Jedyni odpowiadający ciemnej i jasnej stronie Mocy. To oni około roku 1000000 BBY nakazali Killikom budowę stacji Centerpoint i Sinkhole, Otchłani oraz Układ Koreliański. Te budowle miały zapobiec uwolnieniu się Abeloth, istocie, która wygnała ich z ich rodzinnego świata i która stała się Siewcą Chaosu. Wtedy też połączyli się ze zbiorowym umysłem Thuruht, aby przekazać im swoją wiedzę. Później udali się razem z Ojcem na Mortis i powracali zawsze, gdy Abeloth się uwolniła. Jednak w czasie wojen klonów Syn zamordował Córkę, a sam został zabity przez Anakina Skywalkera, przez co nie było komu wezwać Thuruht do odbudowy, ani wspomóc ich Mocą, gdy Abeloth uwolniła się w roku 44 ABY.

Mit o Architektach

W czasach bitwy o Yavin niewiele już wiadomo było o Niebiańskich i Architektach, za to pojawiło się wiele spekulacji i mitów na ich temat. W okresie wojny rojów sugerowano, że Architekci to Killikowie, jednak nie zostało to dowiedzione - najprawdopodobniej wynikło to z braku rozróżniania przez zbiorowe umysły Killików skąd pochodzą dane wspomnienia. Podejrzewano również, że do mitu o Architektach znacząco przyczynili się Rakatanie.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!