Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Teneniel Djo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Teneniel Djo.JPG
Teneniel Djo
Data i miejsce śmierci: 27 ABY[1]
Miejsce pochodzenia: Dathomira
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Złotoczerwone
Kolor oczu: Brązowe z pomarańczowymi plamkami
Przynależność:
Teneniel Djo była wiedźmą z Dathomiry, a później żoną księcia Konsorcjum Hapes Isoldera, Królową Matką tego państwa i matką przyszłej władczyni konsorcjum, Tenel Ka.

Biografia

Wiedźma z Dathomiry

Dokładna data urodzin Teneniel Djo jest nieznana, lecz można podejrzewać, że miało to miejsce kilkanaście lat BBY[2]. Jej matką była Allaya Djo, przywódczyni Klanu Śpiewającej Góry, a babką Augwynne Djo, która przejęła władzę nad klanem po śmierci swojej córki.

Do 8 ABY Teneniel uczestniczyła aktywnie w życiu swojego klanu będącego ultramatriarchalną organizacją, nieświadoma, że wiedźmy widzą ją jako swoją przyszłą władczynię. Podobnie jak pozostałe wiedźmy ujeżdżała ona rankory przy użyciu delikatności i magii, nie wiedząc, że ową magią jest Moc. Brała również udział w walkach jakie miały miejsce pomiędzy Klanem Śpiewającej Góry i Siostrami Nocy dowodzonymi przez Gethzerion.

W 8 ABY na Dathomirę przyleciał Han Solo, który porwał Leię Organę. W ślad za nimi polecieli Isolder, który chciał odzyskać swoją niedoszłą żonę, Leię, i Luke Skywalker, szukający wraku statku Chu'unthor. Obaj zostali znalezieni przez Teneniel Djo w pobliżu owego statku, gdy patrolowała ona pustynie Dathomiry. Używając elementu zaskoczenia zdołała obu pojmać. Obaj mężczyźni po chwili uwolnili się jednak i przekonali ją, że nie mają złych zamiarów. Teneniel zrozumiała, że nie potrzebnie walczyła z przybyszami. Zabrała ich do wioski, gdzie mężczyźni znaleźli Hana i Leię.

Niedługo później, doszło do dalszych walk klanu Teneniel Djo z Siostrami Nocy, które były zdesperowane by wydostać się z Dathomiry, skoro już nadarzyła się okazja (obecność Millennium Falcona na powierzchni planety). W tym czasie Teneniel i Isolder bardzo zbliżyli się do siebie.

Ataki Sióstr Nocy zostały odparte, lecz Han, Luke, Leia, Isolder i Teneniel musieli stawić czoła nowemu zagrożeniu: lordowi Zsinjowi. Skontaktował się on z Gethzerion i zażądał od niej wydania mu Hana Solo. W przeciwnym wypadku zagroził użyciem całunu orbitalnego. Gethzerion udało się pojmać Hana, lecz pewien podstęp sprawił, że nie trafił on w ręce Zsinja, a Siostra Nocy została zabita. Mniej więcej wtedy nad Dathomirą pojawiła się hapańska flota wojenna i doszło do bitwy o Dathomirę, która zakończyła się pokonaniem lorda Zsinja.

Po tych wydarzeniach, Isolder oświadczył się Teneniel, lecz ona początkowo go nie przyjęła. Obawiała się, że obywatele Konsorcjum nie zaakceptują jej jako władczyni, gdyż nie ma ona królewskiego pochodzenia. Książę przekonał ją jednak, że zostanie przez wszystkich zaakceptowana. Wkrótce para udała się na Hapes, by się pobrać. Matka Isoldera Ta'a Chume była przeciwna temu związkowi i próbowała mu zapobiec, lecz syn przekonał ją szantażem, by nie ingerowała już w jego życie. W ten sposób Teneniel Djo została nową Królową Matką Hapes.

Królowa Matka Hapes

Pomimo abdykacji Ta'a Chume i przejęciu tronu Hapes, Teneniel czuła, że jednak możnowładcy Konsorcjum nie są jej zbyt przychylni i szanują ją tylko ze względu na Isoldera. Niemniej jednak, nowa władczyni starała się jak najlepiej wypełniać swoją nową życiową rolę. Już krótko po przybyciu na Hapes zaszła w ciążę i niedługo później urodziła córkę - Tenel Ka. Następnych kilkanaście lat minęło jej na spokojnym panowaniu i wychowywaniu córki, którą uczono obu tradycji pochodzących od obojga rodziców.

Sytuacja miała zmienić się znacznie w 27 ABY, gdy Galaktyka została już zaatakowana przez Yuuzhan Vongów. Teneniel była wtedy w ciąży z drugim dzieckiem. Isolder zaś zdecydował się przyłączyć swoje państwo do wojny z międzygalaktycznym najeźdźcą. Doszło do bitwy o Fondor, która zakończyła się zwycięstwem Nowej Republiki, lecz okupionym śmiercią wielu Hapan, którzy zginęli, gdy ich flota została przypadkowo trafiona strzałem z gwiazdogromu stacji Centerpoint. Teneniel, która wyczuła w Mocy śmierć wielu swoich podwładnych, poroniła i zapadła w śpiączkę.

Niedługo później doszło zaś do bitwy o Hapes. Gdy Isolder walczył w obronie swego państwa, Ta'a Chume uznała, że teraz jest okazja by usunąć Teneniel Djo i zastąpić ją odpowiednią Królową Matką. Udało jej się otruć swoją synową. Isolder, który popadł w rozpacz po stracie swojej ukochanej, dowiedział się szybko, co się wydarzyło. Wtrącił swoją matkę do więzienia i dopilnował, by nową Królową Matką została córka Teneniel - Tenel Ka.

Przypisy

  1. The New Essential Chronology
  2. Według książki Ślub księżniczki Leii Teneniel Djo miała w 8 ABY około 20 lat.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!