Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Kusza energetyczna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Kusza.jpg
Kusza energetyczna
Podstawowe dane
Cena: 900 cr
Cechy charakterystyczne
Pojemność: 24 strzały
Zasięg: Do 50 m
Właściciele
Właściciele: Chewbacca
Przynależność: WookieeKusza energetyczna czasem nazywana kuszą Wookiee, to broń dalekosiężna strzelająca niewielkimi kulami metalu pokrytymi warstwą energii. Była tradycyjnym orężem Wookieech produkowanym wyłącznie przez nich. Zazwyczaj pełen magazynek pozwalał na oddanie dwudziestu czterech strzałów.

Budowa i działanie

Ogólny zarys budowy kuszy Wookiee.

Po załadowaniu broni prosty spust wypuszczał metalowy pocisk, który pokrywał się warstwą energii dzięki polu magnetycznemu generowanemu przez kule polaryzujące. Aby móc oddać strzał należało wyregulować odpowiedni poziom energii za pomocą specjalnego resoru. Wymagało to dużej siły fizycznej Wookieech, chociaż nowsze kusze posiadały automatyczny mechanizm, co umożliwiało użytkowanie broni przez inne rasy.

Kusze w zależności od jakości wykonania posiadały zasięg od 30 do 50 metrów, co czyniło je efektywniejszymi od zwykłych blasterów. Niektóre z nich mogły załadować kilka kul energii jednocześnie i wystrzelić je w wielu kierunkach. Załadowanie większej ilości energii sprawiało, że pocisk mógł przez pewien czas odbijać się od twardych powierzchni.

Wookiee w budowie kusz często wykorzystywali części innych karabinów blasterowych.

Warianty

Kusza energetyczna istniała w kilku wariantach:

  • Ceremonialna kusza energetyczna - broń używana przez Wookieech w obrzędowych polowaniach, zazwyczaj była wykonana z taką dokładnością, że nie wymagała dalszych poprawek.
  • Prywatna kusza energetyczna - odmiana tradycyjnej kuszy posiadająca różne modyfikacje odpowiadające właścicielowi; ten rodzaj posiadali między innymi Zaalbar i Chewbacca.

Ciekawostki

  • Najwięcej źródeł przedstawia kusze strzelające zielonymi pociskami. Jednak w Imperium kontratakuje i Powrocie Jedi strzały Chewbacci mają kolor czerwony. Jest to spowodowane faktem, że Chewie zbudował swoją kuszę z części imperialnego karabinu.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
kusz energetycznych.