Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Wielka Arena w Mos Espie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mos Espa Arena.jpg
Wielka Arena w Mos Espie
Lokalizacja: Tatooine
Wykonawca: Niewolnicy
Przynależność: Jabba Desilijic Tiure


Wielka Arena w Mos Espie to stadion położony północnym krańcu Morza Wydm, kilka kilometrów za Mos Espą. Na trybunach areny mogło zasiąść około stu tysięcy widzów.

Istoty oglądające wyścigi ścigaczy, w szczególności Boonta Eve Classic, mogli za drobną opłatą wypożyczyć ekrany, na których wyświetlały się obrazy z trasy. Na trybunach można było spotkać przedstawicieli wielu ras zamieszkujących galaktykę. Poza tym pracowało tam wielu sklepikarzy, sprzedających swe produkty, głównie żywność. Bogatsi mieszkańcy planety mogli sobie pozwolić na siedzenie w oddzielnych lożach. Jedna z nich należała do Watta. Jednak najbardziej wystawna z nich była w posiadaniu Hutta Jabby, który był również gospodarzem wyścigów Boonta.

Budowla

Trybuny rozmieszczone były w lekko nagiętej linii, która szła z zachodu na wschód. Równo z nimi rozmieszczono kilka platform widokowych, na których przebywać mogli przyjaciele i rodzina zawodników. Środek trybunów przedzielała cytadela, gdzie można było m.in. przyjmować zakłady. Za cytadelą była natomiast hala ze stoiskami. Nad pasem startowym wzniesiono konstrukcje dwóch prostych budynków: budynku organizatorów i budynku mediów, połączonych mostem, na środku którego znajdywała się loża sędziowska, w wyposażenie której wchodził sygnalizator startu i trzy sygnalizatory okrążeń. Dodatkową atrakcja dla kibiców były loty balonem. Nie były one oficjalnie udostępnione przez organizatorów, ale niektórzy widzowie rządni wrażeń decydowali się na taką formę oglądania widowiska. Niektórzy brali swoje balony także po to aby nielegalnie nagrywać wyścig, gdyż cena za oglądanie nagrań z kamer repulsorowych była wysoka. Było to jednak ryzykowne, bo inni widzowie wymierzali sprawiedliwość po przez zestrzeliwanie ich.

Historia

Wielka budowla została zbudowana na zlecenie Huttów w bardzo szybkim tempie. Podczas jej budowy 60 niewolników budujących obiekt zginęło. Przez kolejne lata użytkowania stadion stał się maszynką do zdobywania pieniędzy przez właścicieli. Przykładowo bilet na wyścig kosztował 5 trugutów, miejsce na trybunach kolejne 5 trugutów. Za miejsce w loży trzeba było płacić 15 trugutów, zaś za ekran do śledzenia zmagań uczestników 5 trugutów. Do tych kosztów należało doliczyć jeszcze ceny napoi i jedzenia. Mimo wysokich cen trybuny zawsze wypełniały się tysiącami kibiców.

W 32 BBY w święto Boonta odbył się jeden z najbardziej znanych wyścigów w historii. Wygrany ostatecznie przez młodego niewolnika Anakina Skywalkera zagwarantowały mu wolność i umożliwiły opuszczenie Tatooine w celu odbycia treningu na Jedi.

Kiedy lata świetności wyścigów ścigaczy przeminęły Wielka Arena stała pusta i stanowiła kryjówkę dla przeróżnych szumowiny i szkodniki.

Ciekawostki

Podczas produkcji Mrocznego widma, ILM użyło wiele technik w czasie kręcenia scen z Wielką Areną w Mos Espie. Obiekt Areny to miniatura wybudowana i sfilmowana w ILM. Niektóre ujęcia zostały nakręcone na planie w Tunezji, gdzie wybudowano elementy trybun i sfilmowano siedzących na nich statystów w kostiumach. Zdjęcia zdublowano kilkakrotnie i połączono później komputerowo, aby uzyskać efekt tłumu. Mimo to zaistniała potrzeba realistycznego, trójwymiarowego tłumu, którego można było oglądać pod różnymi kątami. Specjaliści z ILM oglądali więc w telewizji mecze piłki nożnej i wyścigi samochodowe, by dojść do wniosku, że wielkie zbiorowiska ludzi to dużo koloru, ale mało ruchu. W końcu jeden z modelarzy wpadł na pomysł, aby na etapie zdjęć miniatur użyć w roli widzów pałeczek kosmetycznych. Pomalowano je więc na różne kolory i umieszczono z tyłu nawiew powietrza, aby lekko falowały, dając wrażenie poruszającego się tłumu. Ujęcia nakręcone tym sposobem skomponowano z innymi i uzyskano ostateczny efekt widoczny w filmie.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!