Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Zniszczenie Alderaana

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Superlaser Gwiazdy Śmierci niszczy Alderaan.

Zniszczenie Alderaana miało miejsce w roku 0 BBY z rozkazu Wilhuffa Tarkina i było prezentacją siły Gwiazdy Śmierci - bojowej stacji kosmicznej Imperium Galaktycznego o potężnej sile rażenia.

Historia

Zniszczenie

"Może przekona ją alternatywna forma perswazji."
Wilhuff Tarkin[1]
Gwiazda Śmierci przybywa nad Alderaan.

Po tym jak księżniczka Leia została pojmana przez Imperium nad orbitą Tatooine, została przetransportowana na Gwiazdę Śmierci, gdzie przetrzymywano ją w celi więziennej. Vader, używając tortur, próbował wyciągnąć od niej informację odnośnie lokalizacji głównej bazy Sojuszu Rebeliantów. Jednak młoda kobieta opierała się wszelkim metodom stosowanym przez lorda Sithów, toteż Wilhuff Tarkin postanowił zastosować inną taktykę. Nakazał obsłudze stacji obrać kurs na Alderaan, rodzinną planetę księżniczki. Kilka godzin później polecił przyprowadzić ją do centrum dowodzenia, gdzie zagroził, że jeśli Leia nie poda mu lokalizacji bazy Rebelii, to rozkaże zniszczyć jej ojczyznę.

Alderaan eksploduje.
"Nie! Alderaan jest pokojowy. Nie mamy żadnej broni!"
— Leia Organa[1]

Przerażona kobieta z oporem wyjawiła, że znajduje się ona na Dantooine (co było nieprawdą, jak się później okazało). Pomimo uzyskania informacji, Tarkin zarządził zniszczenie planety, mówiąc, że Dantooine jest zbyt daleko, by pokaz siły mógł odnieść skutek. Superlaser unicestwił Alderaan, z miliardami ludzi na powierzchni. Była to druga i najbardziej tragiczna ofiara Gwiazdy Śmierci. Zniszczenie planety miało na celu zastraszenie galaktyki w celu utrzymania kontroli nad niezliczonymi układami planetarnymi.

Skutki

Szczątki Alderaana.

Podczas zniszczenia planety śmierć poniosły miliony istot, które w tamtym czasie przebywały na Alderaanie - wśród nich między innymi senator Bail Organa. Zagłada tylu istot naraz wywołało echo w Mocy, odczuwalne dla wielu jej użytkowników. Zaraz po tym zdarzeniu Obi-Wan Kenobi odczuł je i powiedział o tym Luke'owi.

Po zniszczeniu Alderaana w Holonecie kontrolowanym przez Imperium pojawiła się oficjalna wersja wydarzeń, jakoby to Rebelianci najpierw wdarli się na pokład Gwiazdy Śmierci podczas jej pierwszej publicznej prezentacji, a potem wycelowali superbroń w planetę i wystrzelili. Mimo to pojawiło się kilku świadków zdarzenie, którzy zdali relację innym, jak to tak zwana "Gwiazda Śmierci" zignorowała wszelkie wiadomości z wołaniem o pomoc od statków które ucierpiały podczas wybuchu planety i opuściła układ, wskakując do nadprzestrzeni. Nie pozostawiono na miejscu katastrofy ani jednego myśliwca typu TIE, który miałby ruszyć ocalałym na ratunek. Imperium musiało jednak podtrzymywać oficjalną wersję wydarzeń, więc kilkoro takowych świadków albo zniknęło, albo zmieniło swoje zeznania.[2]

Zniszczenie Alderaana było rozgłaszane przez Rebeliantów jako zbrodnia ludobójstwa, co przysporzyło im wielu zwolenników. Tysiące układów gwiezdnych poparło wtedy skrycie Sojusz Rebeliantów, dostarczając im swoich zasobów w walce z Imperium.

Krótko po zniszczeniu planety, ocaleni Alderaanie założyli kolonię na Ejolusie, jednak została ona wytropiona i zniszczona przez Imperium osiem miesięcy po unicestwieniu Alderaana.[3] Ostatecznie uchodźcy znaleźli nowy dom, który nazwali Nowym Alderaanem. Po pokonaniu Imperium Nowy Alderaan został planetą członkowską Nowej Republiki.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Nowa nadzieja
  2. "Although the Imperial HoloNet reports that Alderaan was destroyed by Rebel saboteurs who boarded the DS-1 Orbital Battle Station and triggered its main weapon during its first official unveiling, several eyewitnesses to the disaster report that the so-called "Death Star" ignored distress messages from ships damaged in the tragedy and jumped out of the system without so much as launching a single TIE fighter to look for survivors. A few such eyewitnesses either vanish or abruptly amend their accounts, suggesting that they have been silenced by the Empire for contradicting the official version of events. - Rebellion Era Campaign Guide, str. 81
  3. Wzorowy oficer

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!