Welk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Welk
Data i miejsce narodzin: 8,5 ABY
Data i miejsce śmierci: 35 ABY
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Przynależność:
Welk był Mrocznym Jedi i członkiem Akademii Ciemnej Strony Brakissa, a podczas wojny z Yuuzhanami Nowego Zakonu Sithów. Partner Siostry Nocy, Lomi Plo.

Biografia

Urodził się prawdopodobnie w trakcie kampanii Thrawna, która miała zniszczyć Nową Republikę, około 8 ABY. Oddany został do Akademii upadłego Jedi, Brakissa i Siostry Nocy, Tamith Kai. Poznał tam sekrety ciemnej strony Mocy. Kiedy Vilas, uczeń Kai, został zabity podczas rywalizacji z Zekkiem o miano najciemniejszego rycerza, Welk stał się jej nowym uczniem. Po jakimś czasie Zekk odkupił swoje uczynki i przeszedł na jasną stronę, a Welk uznał go za zdrajcę Akademii.

Kilka lat po upadku Akademii Ciemnej Strony, na początku wojny z Yuuzhanami, on i jego partnerka Lomi Plo, zostali wysłani by sprowadzić Mroczną Lady Sithów, Lumiyę, na Korriban. Zostali schwytani przez Yuuzhan i umieszczeni na światostatku Baanu Rass, gdzie mieli służyć za pożywienie i obiekty treningowe dla voxynów. W 27 ABY grupa młodych rycerzy Jedi (m. in. Anakin Solo i jego rodzeństwo - Jacen Solo i Jaina Solo, Alema Rar oraz Raynar Thul) zinfiltrowała Baanu Ras i znaleźli Welka i Lomi, którzy obiecali przeprowadzić ich przez światostatek i pokazać, gdzie znajdą królową voxynów, którą drużyna miała zabić. Welk złamał obietnicę i poszczuł jednego z voxynów na Anakina, który jednak wybaczył mu zdradę. Mroczni Jedi porwali statek Tachyon Flier, którym drużyna przybyła na okręt Yuuzhan, a przy okazji ogłuszyli Lowbaccę, który pilnował pojazdu i porwali nieprzytomnego Raynara Thula, przebywającego na pokładzie. Rozbili się Nieznanych Regionach. Podczas walki z patrolem Yuuzhan rozbili się na planecie Yoggoy, gdzie znajdowała się duża liczba gniazd Killików. Raynar zdołał ich uratować, ale wszyscy odnieśli bardzo poważne obrażenia fizyczne.

Lomi i Welk zostali znaleźli i wyleczeni przez gniazdo Gorog. Wkrótce oboje używając ciemnej strony, wszczepili im okrucieństwo, agresję i żądzę podboju, przemieniając ich w Mroczne Gniazdo, które miało zdominować inne. Ukryli je przed Raynarem (który został znaleziony przez Yoggoyów i został Dwumyślnym przybierając imię UnuThul) i innymi gniazdami.

Pod dowództwem Niewidzialnej Królowej (jak nazwała się Lomi) Killikowie rozpoczęli Wojnę Rojów w 35 ABY-36 ABY, poprzedzoną Kryzysem Mrocznego Gniazda.

Na księżycu Qoribu, Jwlio, Welk poprowadził grupę Killików, mającą wyeliminować grupę mistrzów Jedi, którzy zostali wysłani by pokrzyżować plany Lomi. W międzyczasie stworzył swój nowy miecz świetlny o czerwonym ostrzu. Jednak jego misja spaliła na panewce: został wytropiony przez mistrzynię Sabę Sebatyne i wdał się w nią w pojedynek. W jego wyniku utracił oko i jedno z ramion, którym Killikowie zastąpili jego ludzkie, które stracił w wyniku katastrofy. Poważnie zranił jednak Sabę i uciekł, zostawiając swoje wojska, by dokończyły dzieła. Mistrzyni jednak, chociaż na skraju śmierci, pokonała ich.

Kiedy okazało się, że Welk przeżył konfrontację, Jedi wytropili członków Mrocznego Gniazda na księżycu Kr. Udali się tam Luke Skywalker i jego żona Mara. Oddział Killików pod dowództwem Alemy Rar, która stała się Dwumyślną, został pokonany. Wtedy do walki włączył się Welk. Oprócz miecza miał blaster, z którego począł strzelać do Skywalkerów. Luke użył Mocy, by broń Mrocznego Jedi wybuchła w jego rękach. Welk powrócił jednak, tym razem uzbrojony w miecz. Skywalker był zaskoczony jego siłą, jednakże był o wiele potężniejszy od upadłego Dwumyślnego. Zaskoczył go i pchnął na miecze: swój i Mary, zamierzając go w ten sposób zabić. Welk przy pomocy Lomi "wyssał" energię z broni, która nie była już dlań groźna i zranił Luke'a. Jedi, widząc, że nie pozostało mu już wiele czasu i że nie docenił przeciwnika, począł dusić go Mocą. Upadłemu udało się jednak wyzwolić i rozpoczęła się finałowa faza pojedynku. Lomi zdołała sięgnąć Mocą i wyłączyć miecz Luke'a. Ostatecznie jednak Skywalker wraził miecz w brzuch Welka, zabijając go.

Martwe ciało Nocnego Herolda zostało pokazane UnuThulowi, który uparcie odmawiał uznania istnienia Mrocznego Gniazda, pozostając pod wpływem Lomi Plo. Nawet ten dowód nie zdołał go jednak przekonać.

Źródła