Voxyn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Voxyny atakujące Jedi.

Voxyn to stworzenie wyhodowane przez Yuuzhan Vongów dzięki ich bioinżynierii, przystosowane do polowań na Jedi. Powstał w wyniku kombinacji vornskra (zamieszkującego Myrkr) i fero xyna, kreatury pochodzącej z galaktyki Yuuzhan Vongów.

Opis

Bestia posiadała osiem pałąkowatych łap, była wysokości około metra, a długości około czterech metrów. Miała spłaszczony łeb, żółte ślepia, długi i rozdwojony język oraz pokryte czarnymi łuskami ciało. Pośrodku grzbietu biegło pasmo cienkich spiczastych i jadowitych kolców. Zwierzę posiadało również giętki ogon, zakończony nasączonym trucizną kolcem. Voxyn walczył zarówno plując śmiercionośnym, brązowym kwasem, wydając z siebie ładunki dźwiękowe o potężnych częstotliwościach jak i za pomocą ogona.

Historia

Czeka mnie nowy projekt, przemiana, która na zawsze położy kres zagrożeniu ze strony Jedai (...). Wyłuskaliśmy istotną informację o pewnym gatunku zwierzęcia, które wyczuwa Jeedai i poluje na nich (...). Okazuje się, że te zwierzęta żyją na świecie, który znajduje się już w posiadaniu pana Shimrry. Jest to planeta zwana przez niewiernych Myrkr. Mam nadzorować przemianę tych zwierząt.[1]
Yal Phaath.

Yuuzhan Vongowie rozpoczęli tworzenie voxynów już w 26 ABY, około rok po rozpoczęciu inwazji na galaktykę. Badania nad stworzeniem bestii przeciwko rycerzom Jedi powierzono mistrzowi przemian Yal Phaathowi. Rozpoczęły się one krótko po tym, jak Yuuzhan Vongowie uzyskali informację, iż na planecie Myrkr znajdują się vornskry, drapieżniki wyjątkowo wrażliwe na Moc, przydatną im w polowaniach.

Voxyny były klonami królowej voxynów, czyli pierwszego wyhodowanego okazu tego gatunku, nazwanego tak przez rycerzy Jedi. Istoty te były jako jedyne z tworów Yuuzhan wrażliwe na działanie Mocy i przeznaczone do polowań na Jedi. Pojawiły się w 28 ABY, trzy lata po rozpoczęciu inwazji i od razu zaczęły siać ogromne spustoszenie wśród rycerzy. Przerażony skutecznością, a co za tym idzie ofiarami voxynów, Luke Skywalker wysłał grupę uderzeniową złożoną z Jedi na misję zabicia królowej. Centrum klonowania mieściło się na światostatku Baanu Rass na orbicie Myrkra. Wyprawa powiodła się, lecz nie bez ofiar. Najtragiczniejszą z nich był Anakin Solo, zabity w walce z Yuuzhan Vongami broniącymi dostępu do królowej i jej gniazda. Po tamtych wydarzeniach Yuuzhanie nie wyhodowali nowej królowej i voxyny zaczęły stopniowo znikać z Galaktyki.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
voxynów.


Yuuzhan Vongowie
[Pokaż/Ukryj]