Amphistaff

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Amphistaff.

Amphistaff to broń biała, której używali wojownicy rasy Yuuzhan Vong.

Charakterystyka

Amphistaff.

Amphistaff to podstawowa broń do walki wręcz stosowana przez Yuuzhan Vongów. Stanowi przez to w pewnym stopniu żywy odpowiednik miecza świetlnego stosowanego przez Jedi.

Wyhodowane dzięki bioinżynierii Yuuzhan, jest to stworzenie wężopodobne, które na rozkaz potrafi zesztywnieć i stać się ostre jak brzytwa, tworząc doskonałe do walki ostrze. Może też (nawet podczas walki) stać się biczem, jak również pluć śmiertelnym jadem, zdolnym oślepić ofiarę i przedostać się do jej systemu krążenia, wypłukując z niego tlen. Trudne jest przecięcie żywego amphistaffa mieczem świetlnym.

Amphistaffy były pierwotnie hodowane na Yuuzhan'tarze, gdzie wyrastały w podobnych do drzew, skórzanych polipach, które zaopatrywały amphistaffy w pożywienie. Gdy amphistaff osiągał długość 2-3 metrów i był zbyt duży, by polip mógł go utrzymać, opuszczał go i zostawiał na śmierć. Uwolnione amphistaffy były sprytnymi i zajadłymi drapieżnikami, a wytwarzane przez nich wyładowania energetyczne nie tylko zmieniały im strukturę komórkową, ale także tworzyły wokół ochronną, energetyczną otoczkę, zdolną wyostrzyć krawędzie amphistaffa i stworzyć z niego śmiercionośną broń. Wojownicy chwytali swoje amphistaffy, jak tylko opuściły one swoje polipy, co pozwalało im wytworzyć specyficzną więź pomiędzy bronią a jej użytkownikiem. Taki amphistaff naginał się wtedy do woli wojownika i służył mu lojalnie. Istniały specyficzne, gigantyczne rodzaje amphistaffów, takie jak przysługujące najwyższym władcom berła władzy czy tsaisi mistrzów wojennych. Zniewoleni przez Yuuzhan Chazrachowie posługiwali się natomiast mniejszymi, cieńszymi amphistaffami, które miały rekompensować ich niewielkie rozmiary. Ponieważ amphistaffy są utwardzane na płaszczyźnie molekularnej, niezwykle ciężko je zabić; można tego dokonać jedynie poprzez częste, powtarzające się urazy obuchowe albo obcięcie głowy. Odtrutkę na jad amphistaffów wynalazła mistrzyni Jedi Mara Jade Skywalker, która wystosowała surowicę, zdolną zneutralizować działanie toksyn - jeśli była ona podana odpowiednio szybko.

Ciekawostki

  • W polskich wydaniach książek z serii Nowa era Jedi najczęściej pojawia się określenie amphistaff, czasami jednak jest używane spolszczenie - amfistaf.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
amphistaffów.
Wojownik Yuuzhan Vongów ze swoją bronią.


Yuuzhan Vongowie
[Pokaż/Ukryj]