Dovin basal

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Dovin basal.

Dovin basale to organizmy wyhodowane przez mistrzów przemian Yuuzhan Vongów, służące tej rasie głównie do napędzania wszelkiego rodzaju statków oraz ich ochrony. Miały kulisty kształt i średnicę około 3 metrów.

Dovin basale miały niezwykłą właściwość, mianowicie potrafiły koncentrować się na wybranych polach grawitacyjnych, nawet bardzo odległych, ignorując wszystkie inne. Wykorzystując ich moc, dovin basale przyciągały statek w stronę celu. Im bardziej koncentrowały się na celu wyprawy, tym szybciej ciągnęły do niego statek. Potrafiły również zainicjować podróż w nadprzestrzeni.

Oprócz tego dovin basale miały jeszcze inną funkcję - potrafiły wytworzyć grawitacyjne anomalie, czarne mikrodziury, które były zdolne do absorbowania energii laserowych strzałów, a nawet torped protonowych. Grawitacyjne anomalie stanowiły więc yuuzhański odpowiednik tarcz ochronnych.

Skoczki koralowe były najczęściej wyposażone w jednego dovin basala, jednakże większe statki, jak korwety czy światostatki, w kilka lub kilkanaście.

Yuuzhan Vongowie wykorzystywali też dovin basale w inny sposób: jeden potężny dovin basal był w stanie - umieszczony gdzieś na powierzchni planety - wytrącić jej księżyc z orbity, który w rezultacie spadał na glob i dokonywał całkowitego spustoszenia. Technika ta zwie się Jądrem Yo'ganda i została pierwszy raz użyta w wojnie cremleviańskiej przez mistrza wojennego Yo'ganda na planecie Ygziir, w ojczystej galaktyce Yuuzhan Vongów. Technika ta została wykorzystana już na początku inwazji Yuuzhan Vongów, na Sernpidalu. Potężny dovin basal sprowadził na planetę księżyc Dobido, kończąc tym jej żywot.

Źródła


Yuuzhan Vongowie
[Pokaż/Ukryj]