Najwyższy lord

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Najwyższy lord to tytuł wśród Yuuzhan Vongów, przysługujący ich niekwestionowanemu władcy.

Tytuł najwyższego lorda nie był dziedziczony, zawsze wybierano go z pewnej puli kandydatów. Każdy z nich musiał się czymś wyróżniać - mogły to być różne proroctwa jego dotyczące, bogata linia rodowa, etc. Szczególnym przypadkiem były bliźnięta, których narodziny były niezwykle rzadkie wśród Yuuzhan Vongów. Wtedy czekano aż osiągną wiek dojrzały, by mogły stoczyć ze sobą pojedynek, z którego żywe mogło wyjść tylko jedno, zostając najwyższym lordem. Zdarzało się również, że kandydat przejmował władzę w wyniku zamachu stanu (jak np. Shimrra Jamaane).

Najwyższy lord przewodził wszystkim kastom - intendentom, wojownikom, kapłanom. Yuuzhanie uznawali władcę za pośrednika pomiędzy nimi a ich bogami, a także jedynego Yuuzhanina, zdolnego porozumiewać się z Yun-Yuuzhanem (bogiem-stworzycielem). Każdy najwyższy lord zawsze twierdził, że jego działania spowodowane są wolą bogów, którą on sumiennie wypełnia. Ktokolwiek sprzeciwiał się więc jego rozkazom (co praktycznie się nie zdarzało; wątpliwości niektórych co do działań najwyższego lorda pojawiły się dopiero w głębokim okresie inwazji na galaktykę rycerzy Jedi), sprzeciwiał się także bogom i był uznawany za heretyka.

Po wybraniu ciało świeżo upieczonego najwyższego lorda przechodziło szereg najróżniejszych bio-modyfikacji, by w jak największym stopniu kojarzył się z Yun-Yuuzhanem. Tradycją było też noszenie przez najwyższego lorda specjalnego płaszcza, przekazywanego z pokolenia na pokolenie i wykonanego z spreparowanej skóry dwóch Yuuzhan Vongów, znanych z legend - Stenga (pierwszy mistrz wojenny) oraz Yo'ganda (pierwszy najwyższy lord).

W okresie inwazji Yuuzhan na galaktykę, najwyższym lordem był Shimrra Jamaane. Pod koniec wojny okazało się jednak, że był on jedynie marionetką w rękach swojego sługi, błazna Onimiego. Ten Zhańbiony był niegdyś mistrzem przemian i poprzez skrzyżowanie samego siebie z yammoskiem odzyskał kontakt z Mocą i mógł kontrolować umysł Shimrry. Rewelacje te wyszły na jaw dopiero podczas ostatecznej bitwy Yuuzhan z Sojuszem Galaktycznym, zaraz po tym, jak Luke Skywalker zabił Shimrrę. Wtedy Onimi wyjawił Jacenowi Solo prawdę. Młody Jedi stoczył z nim zwycięski pojedynek na pokładzie yuuzhańskiej kapsuły ratowniczej. Gdy Yuuzhan Vongowie dowiedzieli się, że Shimrra nie żyje, ogłosili koniec wojny, gdyż uznali, że bogowie musieli się od nich odwrócić, pozwalając na śmierć lorda. Wydarzenia to było ewenementem w ich historii - nigdy nie zdarzyło się, by ktoś zabił najwyższego lorda (nie licząc oczywiście prób przejęcia władzy pośród członków ich własnej rasy).

Źródła


Yuuzhan Vongowie
[Pokaż/Ukryj]