Yammosk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Yammosk

Yammoski były groteskowymi istotami wyhodowanymi w laboratoriach mistrzów przemian Yuuzhan Vongów.

Charakterystyka

Stworzenia te były często używane przez najeźdźców do wykrywania Jedi. Praktycznie całe życie spędzały na swoim gronostatku. Empatia yammosków graniczy z telepatią. Mogą one mentalnie koordynować wojowników Yuuzhan (a także ich myśliwce i statki) w walce, czyniąc ich niezwykle szybkimi, skutecznymi i skoordynowanymi. Często więc zabicie yammoska lub zakłócenie jego działania pomagało w wygraniu bitwy/potyczki przez siły Nowej Republiki. W przeciwieństwie do innych wytworów Yuuzhan, yammosk rozmnaża się (inne ich istoty są tworzone przy pomocy biotechnologii, klonowane itp.) przez podział. Przez to potomstwo otrzymuje całą wiedzę rodzica.

Historia

Pierwszy yammosk pojawił się w galaktyce Nowej Republiki na planecie Helska 4 w 25 ABY, rozpoczynając tym samym inwazję Yuuzhan Vongów. Jako pierwsza ujrzała go pani naukowiec ze stacji badawczej ExGal-4 na Belkadanie - Danni Quee oraz rycerz Jedi - Miko Reglia. W bitwie o Helskę 4 yammosk pomógł flocie Yuuzhan odnieść zwycięstwo nad siłami Republiki, między innymi niszcząc Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial-II Rejuvenator. Jednak Anakin Solo wraz z Luke'em Skywalkerem opracował plan, dzięki któremu zniszczono planetę, a razem z nim yammoska.

Yammoski pojawiały się także później, podczas całej wojny z Yuuzhanami. Z jednym z nich miał do czynienia Jedi Wurth Skidder, przebywając w niewoli na jednym ze statków Yuuzhan. Yammoska zabili wtedy Kyp Durron i Ganner Rhysode, którzy przybyli uratować więźniów, ale Skider zginął. W późniejszej fazie wojny naukowcy Nowej Republiki wraz z Danni Quee opracowali specjalne urządzenia zakłócające pracę yammosków - co wystarczało do wygrania bitwy ze zdezorientowanymi Yuuzhanami.

Źródła