Helska 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Helska 4
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Dalonbian
Układ: Helska
Pozycja w układzie: 4
Gwiazda: Helska
Współrzędne: L-2
Geografia
Klimat: polarny
Dominujący krajobraz:
  • lód
  • zamarznięte oceany
Społeczeństwo i inne
Struktura demograficzna: Yuuzhan Vongowie
Przynależność: Imperium Yuuzhan Vongów
Helska 4 to lodowa planeta, znajdująca się w układzie Helska, na której Yuuzhan Vongowie założyli swój pierwszy przyczółek w 25 ABY, rozpoczynając tym samym inwazję na Galaktykę. Razem ze stacjonującymi siłami Yuuzhan pod powierzchnią planety spoczywał też ich koordynator wojenny - yammosk.

Pierwszymi którzy odkryli Yuuzhan Vongów na Helsce 4, byli badacze ze stacji ExGal-4, która znajdowała się na pobliskiej planecie Belkadan. Polecieli oni tam, przekonani, że na planecie rozbiła się kometa, która zjawiła się z innej galaktyki. Wpadli jednak w pułapkę, zastawioną przez yuuzhańskiego szpiega - Yomina Carra.

Nowa Republika dowiedziała się o stacjonujących wojskach na planecie dzięki Kypowi Durronowi, którego eskadra Tuzina i Dwóch Mścicieli została zniszczona w tym miejscu. Republika uwolniła jeńca z planety - Danni Quee i próbowała zniszczyć flotę nieprzyjaciela w bitwie, jednak poniosła druzgocącą klęskę. Yuuzhanie zawdzięczali to yammoskowi. Republika dowiedziała się o nim od Danni. Od razu zaczęto przystępować do tworzenia planu. Opracował go Anakin Solo, proponując aby użyć statków-tarcz, które miały odbić energię promieniującą od yammoska w stronę lodowej kuli. Tak też zrobiono i temperatura planety zbliżyła się do zera absolutnego, wybuchając, razem z flotą i yammoskiem.

Źródła