Pierwsza bitwa o Helskę 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Pierwsza bitwa o Helskę 4
Konflikt Inwazja Yuuzhan Vongów
Data 25 ABY
Miejsce Helska 4
Wynik Całkowite zwycięstwo Yuuzhan Vongów
Strony
Nowa Republika Yuuzhan Vongowie
Dowódcy
prefekt Da'Gara
Siły
Yorik-et
Straty
Całkowite; ucieczka Kypa Durrona, pojmanie Mika Regli Niewielkie, kilka skoczków koralowych



Bitwa o Helskę 4 - była pierwszym starciem między Yuuzhan Vongami, a Nową Republiką. Bitwa ta zapoczątkowała konflikt znany jako inwazja Yuuzhan Vongów.

Wydarzenia

Preludium bitwy

Po wkroczeniu do Galaktyki, Yuuzhan Vongowie założyli swą pierwszą bazę na lodowej planecie Helska 4. Ich przybycie zostało jednak zauważone przez pracowników placówki naukowej na Belkadanie. Nie mogąc połączyć się z dowództwem, wyruszyli oni samodzielnie, by zbadać to zjawisko. Wkrótce zostali pojmani i złożeni w ofierze bogom Yuuzhan Vongów. Ich prośbę o pomoc usłyszał za to Kyp Durron polujący na przemytników w sąsiednim sektorze. Wraz ze swą eskadrą udał się do układu Helska by dowiedzieć się co się stało.

Bitwa

Krótko po wyjściu z nadprzestrzeni, eskadra Kypa natknęła się na siły Vongów. Rozgorzała zacięta walka, jednak siły Republiki nie mogły sprostać biotechnologii obcej rasy. W wyniku działania skoczków, myśliwce jeden po drugim traciły osłony i były niszczone na drobne kawałki. Mimo bohaterskiej postawy pilotów, niedługo po rozpoczęciu walk Durron musiał dać rozkaz do odwrotu. Niestety, większość jego sił była już zniszczona. Drugi dowódca eskadry i uczeń Kypa - Miko Reglia - został pojmany przez najeźdźców. Ostatecznie jedynie mistrzowi Jedi udało się skoczyć w nadprzestrzeń i uciec Yuuzhan Vongom, przekazując Republice informacje o nieuchronnej inwazji.

Źródła