Danni Quee

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Danni Quee
Data i miejsce narodzin: 4 ABY
Miejsce pochodzenia: Commenor
Rasa: Człowiek
Wzrost: 160 cm
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Naukowiec
Danni Quee to młoda pani naukowiec, która jako pierwsza spotkała wojownicze istoty rasy Yuuzhan Vong. Była atrakcyjna, drobnej budowy, miała jasne, kręcone i długie włosy oraz zielone oczy. Jako 15-latka wstąpiła do Stowarzyszenia ExGal, a głównym powodem tej decyzji było przeludnienie jej ojczystej planety (jednego ze Światów Jądra) oraz chęć do odkrywania istot żyjących poza granicami znanej galaktyki.

Biografia

Mając 21 lat, znajdowała się w załodze stacji badawczej ExGal-4 na planecie Belkadan. Załoga miała za zadanie obserwowanie pewnych sektorów na krańcu galaktyki, w celu wykrycia pozagalaktycznego życia.

Wśród 15 członków załogi był jednak Yomin Carr, yuuzhański agent klanu Praetorite Vong. Został tam przysłany, gdyż miał odwrócić uwagę naukowców od nadchodzącej inwazji. Gdy światostatki Yuuzhan Vongów wleciały do Galaktyki, Yomin Carr przekonywał, iż to tylko kometa. Danni jak i cała załoga uważnie obserwowali obiekt, który wylądował w końcu na czwartej planecie układu Helska.

Danni postanowiła, iż należy polecieć tam 3-osobową grupą, a do tego celu posłuży im archaiczny wahadłowiec Spacecaster. Po drodze planowała też wysłać sygnał do sieci galaktycznej o ich odkryciu, gdyż wieża komunikacyjna ich ośrodka nie działała (co było wynikiem sabotażu Yomina Carra).

Tak więc Danni wraz z Bensinem Tomrim i Cho Badeleg wyruszyli starym wahadłowcem na lodową planetę Helskę 4, a Yomin Carr dokończył swe zadanie na planecie, uśmiercając powoli wszystkich członków załogi. Gdy Spacecaster dotarł do Helski 4, został zaatakowany przez skoczki koralowe, a w rezultacie przeżyła jedynie Danni, którą uwięziono w lodowej komnacie w bazie Yuuzhan Vongów, mieszczącej się pod powierzchnią planety.

Po kilku dniach do jej celi Yuuzhanie sprowadzili Miko Reglię, rycerza Jedi z Eskadry Tuzina i Dwóch Mścicieli, utworzonej przez jego mistrza, Kypa Durrona, w której on był drugim dowódcą. Ich eskadra trafiła w pobliże Helski 4 szukając przemytników, jednak zaatakowały ich koralowe skoczki. Jedynie Mikowi i jego mistrzowi Kypowi udało się przeżyć, ale tylko Durron zdołał wskoczyć w nadprzestrzeń. Reglia był często poddawany torturom psychicznym, gdyż Yuuzhan Vongowie chcieli sprawdzić, jak wielką siłę woli może mieć rycerz Jedi i kiedy można go "złamać". Danni Quee podtrzymywała go na duchu, choć nie mogła mu pomóc. Jednak jej uwięzienie miało i swoje dobre strony, gdyż powoli zdobywała coraz więcej cennych informacji o nowym wrogu, co mogło pomóc w przyszłości rycerzom Jedi.

W końcu nastąpiła bitwa o Helskę 4. Jacen Solo podjął się misji uwolnienia więźniów i kierował się jedynie sygnałem przechodzącym przez Moc, w którym ktoś wołał o ratunek. Dotarł do lodowej celi Danni i Miko, jednak ten drugi poległ w walce z wojownikami Yuuzhan Vongów, a Jacen po pokonaniu reszty ze zdumieniem odkrył, iż sygnał był podświadomie wysyłany przez Danni, co oznaczało, iż była otwarta na Moc i mogłaby zostać Jedi. Jacen zdołał ją uratować, jednak Danni nigdy nie podążyła ścieżką rycerza Jedi.

W ciągu następnych kilku lat, Danni Quee czynnie pomagała w wojnie z Yuuzhan Vongami. Skonstruowała między innymi (z grupą naukowców Nowej Republiki) urządzenie zakłócające sygnały yuuzhańskich yammosków, a także uczestniczyła w misji poszukiwania przez Jedi żywej planety, Zonamy Sekot. Być może żywiła pewne uczucie do Jacena Solo, które chwilowo rozkwitło podczas jej pobytu z nim na Kalamarze, jednak szybko wygasło.

Po zakończeniu wojny została wraz z uzdrowicielką Jedi Tekli na powierzchni Zonamy Sekot, aby dopilnować przystosowywania się Yuuzhan Vongów do nowych warunków życia, aby kształtować ich nowe, pokojowo nastawione społeczeństwo.

Źródła: