ExGal-4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ExGal-4.JPG
ExGal-4
Data konstrukcji: około 24 ABY
Data zniszczenia: 25 ABY
Lokalizacja: Belkadan
Przynależność: Nowa Republika


ExGal-4 to placówka naukowa Stowarzyszenia ExGal na planecie Belkadan, która miała za zadanie obserwować krańce znanej Galaktyki aby sprawdzić, czy istnieje jakiekolwiek pozagalaktyczne życie. Stacja zaczęła funkcjonować ok. 24 ABY, a zakończyła swą działalność ok. 25 ABY w wyniku sabotażu yuuzhańskiego szpiega, Yomina Carra. Była jedynym cywilizowanym ośrodkiem na całej planecie.

Historia

Stacja zaczęła funkcjonować około 24 lata po bitwie o Yavin. Członkowie załogi, początkowo podekscytowani myślą o odkryciu pozagalaktycznego życia, stopniowo coraz bardziej popadali w rutynę i tracili zapał. Wśród nich był Yomin Carr, Yuuzhanin, członek klanu Praetorite Vong. Był jednym z tych, którzy mieli przygotować Galaktykę na inwazję jego pobratymców - a jako że stacja ExGal-4 obserwowała krańce znanych przestworzy (Yuuzhanie pochodzili z innej Galaktyki i mieli wkroczyć do tej przez tzw. wektor pierwszy), to siłą rzeczy musiała zostać zlikwidowana. Yomin stopniowo zabijał więc naukowców, przetrwać udało się jedynie Danni Quee, Bensinowi Tomrinowi i Cho Badeleg. Odlecieli bowiem wahadłowcem Spacecaster na orbitę, by nadać wiadomość o pomoc (w związku z tajemniczą burzą która rozpętała się na Belkadanie, będącą w rzeczywistości skutkiem powolnej przemiany planety przez żuki dweebit, przywiezione przez Yomina), a następnie wyruszyć w stronę układu Helska, do którego zaobserwowali, że zbliżył się obiekt pozagalaktyczny (w rzeczywistości światostatek).

Stacja opustoszała, a Carr począł niszczyć wszelkie urządzenia i komputery, dając upust - typowej dla jego rasy - nienawiści do wszelkich mechanizmów. Jakiś czas później jednak na trop spisku Yuuzhan Vongów wpadli Luke Skywalker i Mara Jade, którzy przybyli na Belkadan (będący już w zaawansowanym stopniu przemiany) by zbadać, co stało się z ExGal-4. Zaczęli penetrować stację, szukając w niej oznak życia - przeglądali dzienniki dawnych członków załogi czy też zapisy w tych komputerach, które jeszcze działały. W pewnym momencie rozdzielili się, a Mara wkrótce została zaatakowana przez Yomina. Po długiej walce, podczas której jej mąż znajdował się w innej części kompleksu, pokonała w końcu wojownika. Jedi powoli zaczęli domyślać się, że dzieje się coś złego, nie przypuszczali jednak, że jest to zapowiedź wojny na skalę galaktyczną.

Wyposażenie

Stacja składała się z głównego budynku, masztu telekomunikacyjnego, magazynów oraz wysokiego muru otaczającego cały kompleks. Posiadała mnóstwo sprzętu do nasłuchu i obserwacji. Była w pełni samowystarczalna, gdyż głęboko pod nią znajdowały się źródła wody pitnej, a na jej terenie uprawiano rośliny nadające się do przetworzenia na jedzenie. Stacja posiadała 2 statki kosmiczne: archaiczny (jak na tamte czasy) wahadłowiec Spacecaster i joliański frachtowiec, praktycznie nie nadający się do latania.

Załoga

W okresie schyłkowym stacji, podczas działań yuuzhańskiego agenta Yomina Carra, załoga liczyła 15 członków:

Źródła