Ganner Rhysode

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ganner Rhysode
Data i miejsce śmierci: 28 ABY
Miejsce pochodzenia: Teyr
Rasa: Człowiek
Wzrost: ponad 180 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Rycerz Jedi
Ganner Rhysode był rycerzem Jedi pochodzącym z Teyr, który studiował pod okiem Luke'a Skywalkera w prakseum na Yavinie 4. Odegrał znaczną rolę w czasie inwazji Yuuzhan Vongów, kiedy to zginął po bitwie w Studni Mózgu Świata na Coruscant.

Biografia

Ten próg należy do mnie. Biorę go na własność. Sprowadźcie tu swoje tysiące, pojedynczo albo wszystkich naraz. Jest mi to obojętne. NIKT NIE PRZEJDZIE...

Niewiele wiadomo o losach Gannera Rhysode przed inwazją Yuuzhan. Pewne jest to, że zakończył swój trening na Yavin IV wraz z Wurthem Skidderem i Octą Ramis. Jak większość rycerzy Nowej Republiki, szkolenie rozpoczął już jako dojrzały człowiek, ze wszystkimi przyzwyczajeniami i przywarami wynikającymi z dorosłości. Wiadomo o nim, że był przystojnym, postawnym mężczyzną, nie stroniącym od jaskrawych bluz, obcisłych spodni i nieskazitelnego obuwia. Skromność nie była jego najmocniejszą stroną, całe życie marzył o byciu samotnym bohaterem, który przemierzał galaktykę w misji, którą musiał wypełnić sam stawiając czoła niewyobrażalnym niebezpieczeństwom i niesłychanej przewadze wroga. Uwielbiał dramatyczne pozy i huczne wejścia.

Jedną z ważniejszych misji w trakcie wojny z Yuuzhan Vongami była współpraca z Corranem Hornem. W trakcie akcji na Bimmiel, nabrali jednak do siebie względnego szacunku w trakcie próby oswobodzenia niewolników. Niestety, uratowanie wszystkich okazało się niemożliwe, zwłaszcza, iż ukąszony amphistaffem Corran był bliski śmierci i tylko szybka interwencja Gannera pozwoliła na uratowanie życia rycerza z Korelii.

Po uratowaniu Corrana, Horn i Rhysode, towarzyszyli Jacenowi Solo w misji na Garqui. Odkryli tam, że pyłek z drzew z Ithora ma zdolność niszczenia zbroi z kraba vonduun. Walcząc z komandorem Krag Valem Rhysode otrzymał ranę, bliznę biegnącą przez twarz, od czoła do brody. Zmieniło to w pewnym stopniu jego osobowość, przestał czuć się potężny i niepokonany. Blizna przypominała mu o jego słabości. Ganner następnie udał się na sam Ithor, na który napadli Yuuzhanie. Ganner i Corran walczyli w obronie Ithora (Horn wyzwał na pojedynek Shedao Shaia, komandora floty Yuuzhan) i wygrali, Niestety Yuuzhanie i tak zniszczyli planetę bronią biologiczną.

Ganner.

Rhysode był jednym z Jedi wybranych do grupy uderzeniowej wysłanej na Myrkr w 27 ABY. Jej celem było zabicie królowej voxynów i zniszczenie ich centrum klonowania. Jako najstarszy członek grupy, oficjalnie był jej przywódcą, obranym w celu odwrócenia uwagi od rzeczywistego dowódcy, którym był Anakin Solo. Misja ta została okupiona poważnymi stratami - niemal połowa Jedi zginęła, Jacen zaginął, Jaina zaczęła staczać się w objęcia Ciemnej strony, Tahiri zamknęła się w sobie (możliwe, że z powodu rozpaczy po śmierci Anakina do głosu zaczęła dochodzić jej przeszczepiona yuuzhańska osobowość, Riina).

Jednak gdy Ganner rozpoczął poszukiwania Jacena Solo zmienił się nie do poznania. Nie jest jasne, skąd obudziło się w nim przeświadczenie, że Jacen żyje, w co wierzyła tylko Leia. Rhysode został pochwycony przez Jacena i Yuuzhan i prawie się załamał. Jednak w trakcie procesji do Studni Mózgu Świata (miał zostać złożony w ofierze rękami Jacena) nastąpiła w nim ostateczna przemiana. W obliczu śmierci stał się nieprawdopodobnie silny Mocą. Zjednoczywszy się z nią, stał się tak potężny jak zawsze marzył. Będąc u progu upadku, nagle zrozumiał, że ważne jest to kim się jest, tu i teraz. Wystarczyło wybrać. Mógł umrzeć czekając bezczynnie lub mógł pomóc Jacenowi w jego misji ponownego zjednania sobie Mózgu Świata. Ganner stanął Yuuzhanom na drodze sam jeden, uzbrojony w miecz Anakina Solo, który ukradkiem przekazał mu Jacen. Prawdopodobnie, gdyż jedynym źródłem są ustne przekazy Odmienionych pokonał ponad tysiąc wojowników nim zginął.

Tym czynem trafił na zawsze do mitologii Yuuzhan jako nowa postać: Gannera, Niezwyciężonego Olbrzyma Jedi, będącego Strażnikiem Bramy do Krainy Umarłych stojącego na wieczystej straży i pilnującego, by nikt przez nią nie wrócił. A nad Bramą wyryte są słowa we wspólnym, które głoszą: "NIKT NIE PRZEJDZIE".

Używał miecza o żółtej barwie klingi, z wyjątkiem ostatniej walki na Yuuzhan'tar.

Dziedzictwo

13 lat po śmierci Gannera utworzono eskadrę nazwaną jego imieniem.

Źródła