Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Dhuryam

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Dhuryamy to stworzenia wyhodowane przez Yuuzhan Vongów dzięki ich bioinżynierii. Pełniły rolę koordynatorów światów. Nie były traktowane przez Yuuzhan jako organizmy podległe im, działały raczej na zasadzie współpracy. Były równie wyspecjalizowane jak yammoski, lecz o wiele większe i potężniejsze, a także w pełni inteligentne.

Historia

Znanych jest dwanaście okazów, które hodowane były przez Yuuzhan podczas ich inwazji na Galaktykę. Jeden z nich miał stać się Mózgiem Świata (pazhkic Yuuzhan'tar al'tirrna) zdobytej przez najeźdźców planety Coruscant, przemianowanej na Yuuzhan'tar. Jego zadaniem miało być kontrolowanie tysięcy biologicznych procesów, które przekształciłyby podbitą stolicę galaktyki na wzór pradawnej, zaginionej ojczyzny Yuuzhan. Jako że rolę tą mógł spełnić tylko najsilniejszy i najsprawniejszy dhuryam, musiał zostać wybrany w specjalnym procesie zwanym tizo'pil Yun'tchilat. Na statku kosmicznym przewożącym dhuryamy znajdował się jednak Jacen Solo, który wywołał bunt niewolników, w trakcie którego zabił jedenaście tych stworzeń – a więc jednocześnie wybrał dhuryama, który stał się po dotarciu na Coruscant koordynatorem tego świata.

Po zakończeniu działań wojennych i wygranej Sojuszu Galaktycznego, Mózg Świata pozostał na Coruscant.

Podczas drugiej insurekcji koreliańskiej, Jacen Solo stał się przywódcą Straży Sojuszu Galaktycznego. Gdy przybył na Coruscant, wykorzystał dhuryama do wytropienia i złapania koreliańskich buntowników znajdujących się na planecie. Gdy w stolicy Galaktyki wylądowała Alema Rar, pragnąca zemścić się na rodzinie Solo, podążyła za Jacenem do Mózgu Świata. Pragnąc go zabić, strzeliła w niego zatrutą strzałką, jednak Lumiya Mroczna Lady Sithów (nauczycielka młodzieńca) w porę odepchnęła Jacena. Strzała ugodziła dhuryama, który zaczął umierać. Mimo tego, że Solo i Lumiya próbowali go ocalić, Mózg Świata poddał się działaniom toksyn i zginął.

Źródła


Yuuzhan Vongowie
[Pokaż/Ukryj]





Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!