Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Prom typu Lambda T-4a/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Lambda.jpg
Prom typu Lambda
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Prom typu Lambda T-4a
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: Prom kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 20 - 24 m
Silniki: 2 strumieniowe silniki jonowe
Prędkość w atmosferze: 850 km/h
Prędkość w kosmosie: 50 - 60 MGLT
Hipernapęd: SFS, klasy 1
Uzbrojenie:
Kadłub: Lekkie opancerzenie płatowe
Osłony: Dwa generatory osłon
Różne
Załoga: Kapitan, drugi pilot, nawigator, technik
Pasażerowie: Do 20 osób
Ładowność: 80 t
Przynależność: Imperium GalaktyczneProm typu Lambda T-4a to jeden z najpopularniejszych środków transportu kosmicznego w okresie galaktycznej wojny domowej i późniejszym. Zaprojektowany i zbudowany przez Sienar Fleet Systems jako wersja rozwojowa promu typu Theta produkowanego przez Cygnus Spaceworks. Był podstawowym promem kosmicznym sił imperialnych.

W odróżnieniu od większych frachtowców, jakich używali przemytnicy i inni przestępcy, prom ten był powszechnie i oficjalnie stosowany przez floty i korporacje. Przenosił mniej ładunku, ale za to był zwrotniejszy, mniejszy i wyjątkowo niezawodny. Służył jako transportowiec dyspozycyjny wysokich oficerów. Nawet Palpatine używał przy niektórych okazjach właśnie tego typu jednostki. Oprócz ważnych misji, Lambdy były używane do dostarczania zaopatrzenia na okręty i stacje kosmiczne i przenoszenia nimi załóg.

Warianty

Prom typu Lambda.

Z natury silnie uzbrojony prom typu Lambda mógł być wyposażany w rozmaite dodatkowe uzbrojenie, nawet turbolasery, czy wyrzutnie rakiet. Taki osprzęt jednak bardzo obciążał zasilanie więc montowanie go było raczej rzadkością.

Wersja pasażerska Lambdy zabierała do 10 osób w warunkach komfortowych (lub 8 w wersji z oddzielnymi kajutami)[źródło?]. Wojskowa odmiana tej jednostki przystosowana była do przewozu grupy 20 żołnierzy i ich sprzętu. Zdobyczna maszyna tego typu - Tydirium - wydatnie pomogła rebeliantom w ataku na nową Gwiazdę Śmierci.

Prom tyderiański

Firma Cygnus, której pracownicy, przed podkupieniem przez SFS, zapoczątkowali projekt promu typu Lambda. W pewnym momencie rozpoczęła produkcję bojowego wariantu promu typu Lambda: T-4a, czasem zwanego promem tyderiańskim. W wariancie tym, dzięki usunięciu stanowisk działowych, więcej mocy mogło być przekazywane do innych systemów statku. Zaowocowało to kilkoma przydatnymi zmianami: między innymi zwiększeniem maksymalnej prędkości podświetlnej oraz zwrotności. Zaoszczędzone miejsce pozwalało na zwiększenie przestrzeni ładunkowej, tak więc w rezultacie prom ten miał nieco większą pojemność, niż wersja Sienar Fleet Systems. Zmiana uzbrojenia i osiągów pociągnęła za sobą zmianę sposobu użycia tych promów. Oprócz standardowych zadań, wykonywanych przez promy typu Lambda, maszyna to była stosowana nawet jako ciężki myśliwiec, mający za zadanie przechwytywanie takich bombowców, jak np. rebelianckie Y-wingi.[źródło?]

Inne wersje

Należący do Dartha Vadera prom typu Lambda ST 321.
  • Na tej samej konstrukcji co Lambda oparto prom typu Mu.
  • Na podstawie projektu promu typu Lambda opracowano jednostkę o przeznaczeniu szturmowo-eskortowym: prom typu Delta.
  • Istniała plotka, że Imperator Palpatine posiadał swój własny prom, wyposażony w urządzenie maskujace.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!