Myśliwiec BTL-S3 Y-wing

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Y-wing
Podstawowe dane
Pełna nazwa: BTL-S3 myśliwiec szturmowy typu Y
Producent: Koensayr
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny/Bombowiec
Specyfikacja techniczna
Długość: 16 m
Silniki: 2 silniki jonowe Koensayr R200[1]
Przyspieszenie maksymalne: 2700 G
Prędkość w atmosferze: 1000 km/h
Prędkość w kosmosie: 70 - 80 MGLT
Hipernapęd: Koensayr R300-H klasy 1
Uzbrojenie:
Kadłub: Alustalowy ze wzmocnieniami tytanowymi
Osłony: Generator osłon Chempat
Różne
Załoga:
Pasażerowie: Brak
Ładowność: 110 kg
Cena: 135 000 crMyśliwec BTL-S3 Y-wing to dwuosobowy myśliwiec szturmowy powszechnie wykorzystywany przez Sojusz dla Przywrócenia Republiki podczas galaktycznej wojny domowej, produkowany przez firmę Koensayr.

Charakterystyka

W praktyce maszyna ta była szeroko dostępna i stosowana także przez piratów, grupy przemytnicze oraz siły wojskowe planet. Była dosyć tania (jak na myśliwiec kosmiczny), części do niej ogólnodostępne, a serwis niedrogi, co powodowało, że w pierwszych etapach galaktycznej wojny domowej uznawano ją za jeden z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych myśliwców galaktyki.

We flocie Rebelii Y-wing przeznaczany był do każdego rodzaju misji szturmowych, wliczając w to ataki na cele takie jak konwoje, instalacje orbitalne, okręty wojenne czy obiekty naziemne. Osiem przenoszonych przez Y-winga torped mogło narobić trochę bigosu, zwłaszcza jeśli wraz z nim w formacji atakowało jeszcze kilka tego typu maszyn. Myśliwiec ten był powszechnie uważany za twardego zawodnika. Był jednak mało zwrotny i bez właściwej eskorty mógł łatwo paść ofiarą myśliwców nieprzyjaciela. Pewną obroną mogła mu wtedy służyć jedynie obrotowa wieżyczka z działkami jonowymi, obsługiwana przez drugiego członka załogi.

Poza flotą rebeliancką Y-wing używany był do wszystkiego, co w danej sytuacji konieczne, także do walk z myśliwcami, a piraci posiadający te maszyny cieszyli się dosyć dużym prestiżem i najczęściej sławą dobrych pilotów. Tylko tacy mogli przeżyć wystarczająco długo, aby dorobić się liniowego myśliwca.

Wśród wielu bitew, Y-W brały udział w ataku na pierwszą Gwiazdę Śmierci, a także, nieco wcześniej, dokonały pogromu bombowców TIE pod Ank Ki'Shor[źródło?]. Wydarzenie to przeszło do historii i pokazało dowódcom imperialnym, że nie warto oszczędzać na eskorcie myśliwskiej. Później, zwłaszcza za Nowej Republiki, kiedy świeżo produkowane/pozyskiwane maszyny nowych typów nie szły już jedynie na uzupełnienie strat czy formowanie nowych grup lotniczych, dywizjony szturmowe floty przezbrajano sukcesywnie w maszyny typu B[źródło?], w swoim czasie jednak Y-wing zapisał niejedną kartę w historii wojen kosmicznych.

Warianty

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Y-wingów.
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.