Głębokie Jądro

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Głębokie Jądro.

Głębokie Jądro (Deep Core) - region galaktyki położony w bezpośredniej bliskości jądra, obszar stanowiący jej centrum.

Miał około siedmiu tysięcy lat świetlnych średnicy i składał się z około trzydziestu miliardów gwiazd, których bliskość utrudniała nawigację i loty w nadprzestrzeni, a życie występowało tam bardzo rzadko. Mimo że bardzo blisko Głębokiego Jądra przez tysiąclecia znajdowało się centrum galaktycznej cywilizacji, większość tych obszarów pozostawała nieodkryta. Istniało kilka tras nadprzestrzennych, ale było ich mało i musiały być nieustannie poprawiane.

Głęboko wewnątrz tego obszaru, gwiazdy, będące bardzo blisko siebie, wytwarzały gąszcz cieni mas, który uniemożliwiał skok w nadprzestrzeń. W samym zaś środku galaktyki nie było żadnych gwiazd - jedynie gazy, które krążyły spiralnie do wnętrza ogromnej czarnej dziury.

Zewnętrzna granica Głębokiego Jądra, zwana Horyzontem, została wyznaczona matematycznie i stanowiła linię, gdzie margines błędu skoku w nadprzestrzeń, korzystając z danych sprzed miesiąca, pozwalał na bezpieczną podróż.

Historia

Era starożytna

Cesarzowa Teta.

Przez wiele tysiącleci głównym światem Głębokiego Jądra była Cesarzowa Teta (zwana wcześniej Koros Major). Starożytni Korosjanie odkryli w dawnych czasach nowy sposób podróżowania pomiędzy gwiazdami - na czas wyprawy zamrażali podróżników w karbonicie. Dzięki temu sposobowi skończyła się era tzw. "statków pokoleniowych".


Niedostępność Głębokiego Jądra była kilkukrotnie wykorzystana w kampaniach wojennych.

Palpatine

Podczas wojen klonów Separatyści wykorzystali pozyskane przez Palpatine'a z archiwów Republiki tajne plany tras nadprzestrzennych do przeprowadzenia niespodziewanego ataku na Coruscant. Palpatine wykorzystywał Jądro jako bazę niektórych spośród swoich najbardziej tajnych operacji.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Wiele lat później, podczas wojny z Yuuzhan Vongami, jedna ze ślepo kończących się tras nadprzestrzennych została wykorzystana przez siły Sojuszu do schwytania w pułapkę i wyeliminowania znaczących sił wroga.

Źródła


Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]