11-4D

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
11-4D
Płeć Męska
Wyposażenie Pierwotnie droid medyczny; później przebudowany
Przynależność11-4D, zwany OneOne-FourDee od jego numeru seryjnego, był początkowo droidem medycznym. Kiedy dostał się w posiadanie Ellin Lah został przebudowany i dołączył do załogi jej statku, Woebegone, a po tym, jak Darth Plagueis zamordował całą załogę, droid stał się jego własnością.

Biografia

Początki

11-4D był zbudowany jako droid medyczny i pracował w placówce medycznej na Obroa-skai. Przeprowadzał tam liczne operacje i badania na istotach żywych, między innymi na przedstawicielach rasy Shi'ido. 11-4D podejrzewał, że został powierzony Ellin Lah w ramach płatności za pewną usługę oraz że ta wymiana miała być jedynie tymczasowa, jednakże Togrutanka postanowiła zatrzymać go. 4D nigdy jednak nie zapytał się jej o powody tej decyzji, gdyż nie uznał tego za konieczne. Został przebudowany, aby być bardziej dostosowanym do potrzeb Woebegone.

Masakra na Woebegone

W 67 BBY, 11-4D przebywał na Bal'demnicu wraz z resztą załogi. Nazajutrz wszyscy ruszyli w drogę na Ithor, lecz po starcie jeden z członków załogi odkrył, że mają pasażera na gapę, spowodowało to duże zamieszanie. W czasie gdy kapitan Lah rozmawiała z Muunem w cztery oczy, 11-4D monitorował pozostałych członków załogi. Nabrał także, jako medyk, zwyczaju podsłuchiwania rozmów załogi zawsze i wszędzie. Droid zauważył, że obecność nieproszonego gościa podniosła ciśnienie Maa Kaapowi. Gdy Togrutanka wróciła, 4D zarejestrował przyśpieszone krążenie krwi w jej głowoogonach i zmianę w kolorze skóry. Po chwili dyskusji, Zabrak polecił powtórzyć Lah to samo, co powiedział im wcześniej - Muunowie zwykle nie podróżują samotnie, a także niechętnie opuszczają Muunilinst. Sądził też, że interesy, które Muun prowadzi wpłyną negatywnie na Bal'demnic, przez co pomaganie mu może nie być opłacalne. Po uzyskaniu kompromisu, 11-4D skupił na niej receptory, dzięki czemu jako jedyny zauważył, że Togrutanka odbezpieczyła broń.

Chwilę później pani kapitan już nie żyła, a Muun z włączonym mieczem świetlnym pojawił się błyskawicznie w sterowni. Początkowo broń, jakiej używał spowodowała, że 11-4D zidentyfikował go jako Jedi, lecz jego zachowanie stało w sprzeczności z ich ideałami. Droid próbował domyślić się, co kapitan Lah mogła zrobić, co mogłoby rozwcieczyć Muuna. W końcu przypomniał sobie jak odblokowała blaster. Domyślał się, że próbowała go zabić, lecz jej się to nie udało a obecne wydarzenia to swego rodzaju kara. Doszedł do wniosku, że dotknie ona także i jego, więc rozpoczął profilaktczne nagrywanie całego zdarzenia. Udawało mu się unikać rykoszetowanych strzałów z blasterów dzięki szybkiemu wyliczaniu trajektorii strzałów i natychmiastowej reakcji.

Zostałem zaprojektowany w sposób modułowy. Moje banki pamięci mogą zostać wyczyszczone w całości albo zgodnie z ustanowionymi parametrami.
— 11-4D

Kiedy było już po wszystkim, było dla niego zagadką, dlaczego oprawca podchodzi do ciał członków załogi i obserwuje je. Nagle droid zaobserwował stabilność funkcji życiowychu Zabraka, lecz na krótko. Muun podszedł do 11-4D i poprosił, by droid zajął się jego raną, powstałą 2 dni wcześniej na Bal'demnicu, co też droid uczynił. Poinformował Plagueisa, że wdała się infekcja, ale wyleczył go bactą a następnie przygotował mu coś do jedzenia, zaprowadził do kwater kapitańskich i zajął się pilotowaniem Woebegone. W drodze Plagueis pytał go jak trafił do kapitan Lah oraz zadał mu pytanie, co dzieje się, gdy w ciele Pau'an jest niski poziom theloksyny. Droid udzielił wyczerpującej odpowiedzi. Wkrótce dolecieli do celu, gdzie 11-4D, zgodnie z poleceniem włączył system alarmowy i był świadkiem krótkiej rozmowy Plagueisa z Nikto i Dugiem, którym Muun wydał polecenie zapieczętowania i spopielenia Woebegone. W końcu nowy właściciel zapytał się, jak dużą część pamięci droida można wyczyścić, bez naruszania protokołów medycznych, na co droid odpowiedział, że został zbudowany w sposób modułowy. Wówczas nowy właściciel zdecydował, że 11-4D ma nagrać zniszczenie statku.

Przybycie na Muunilinst

Wkrótce 11-4D przybył z Plagueisem na Muunilinst i był tam świadkiem rozmowy Muuna z Larshem Hillem oraz mimowolnego spotkania z Malsem Tonithem. Następnie, wraz z Hillem i Plagueisem zjechał windą, by ostatecznie dotrzeć do rezydencji Damaska na Aborah. Plagueis planował przywrócić mu jego oryginalne ramiona, aby 4D mógł zarobić na siebie. Droid został oprowadzony po części budynku - widział tam między innymi liczne dzieła sztuki, dokumenty, a także wiele gatunków roślin i istot, na których Damask eksperymentował. W końcu nowy właściciel powiedział droidowi, by dalsze zwiedzanie kontynuował samodzielnie, a następnie zdał mu relację.

- Pod tym hasłem mam zapisanych wiele pozycji. Jedna z nich definiuje Sithów jako starożytną sektę zgłębiającą Moc, podobnie jak Jedi, jednak kierującą się przy tym innymi pobudkami.
- To na razie wystarczy.
- Magistrze Damask, jeśli wolno mi zapytać: jaki jest pana cel?
- Dążę do przedłużenia mojego życia w nieskończoność. Chcę pokonać śmierć.
— 11-4D i Damask

Gdy 11-4D wrócił po kilku godzinach, wywnioskował, iż Plagueis zajmuje się żywotnością i hybrydyzacją ras. Stwierdził, że wiele z nich jest dla niego obca, a analiza danych zajmie standardowy rok. Wtedy Muun podał mu kryształ magazynujący, zawierający historię Sithów. Droid podał jedną ze znanych mu definicji, a po chwili zapytał o cel Damaska, który bez wahania powiedział, że chce być nieśmiertelny. 4D wspomniał, że posiada informacje o źródłach młodości i eliksirach, ale kążda istota musi w końcu umrzeć. Gdy jego rozmówca dodał, że w tej chwili jest to prawda, FourDee dodał, że także zna się na przeszczepach, hibernacji w karbonicie i genoterapii telometrowej. Plagueis, uśmiechając się chytrze odpowiedział, że jest to dopiero początek.

Poszukiwania kandydatów Venamisa

Wkrótce po zgromadzeniu na Sojournie do Plagueisa przybył Darth Venamis, drugi uczeń Dartha Tenebrousa. Po unieszkodliwieniu Bitha 11-4D i Plagueis prowadzili badania na nim na Aborah. Z informacji znalezionych na jego statku dowiedzieli się, że Sith miał kilku kandydatów na uczniów, lecz 4D odkrył, że trzej nie żyją.

Jedno wydało mi się dziwne: wszyscy oni są, że tak powiem, muunoidalnymi istotami dwunożnymi o podobnej budowie ciała i identycznym wzroście. Jeśli chodzi o ścisłość, metr osiemdziesiąt. Czy to możliwe, że to jedna i ta sama istota?
— 11-4D

Wkrótce oboje byli już w kasynie Colliders w Lianna City. Dzięki informacjom udzielonym przez tamtejszego sullustańskiego menedżera, 11-4D i jego właściciel doszli do wniosku, że istota ta nie jest Quarrenem, jak wskazywały informacje ze statku, a zmiennokształtnym rasy Shi'ido. Postanowili śledzić oszusta. Gdy dotarli za nim aż do innego miasta, sprawdzili na czyje konto Shi'ido wypłacił swoją wygraną. Przyczaili się na niego i, gdy był w pobliżu, 11-4D wystrzelił w jego stronę wiązkę energii, która powstrzymała jego metamorfozę.

Kolejną kandydatką była iktotchiańska prorokini, lecz Sith sam udał się na Saleucami, by się z nią rozprawić, a 11-4D w tym czasie został na Sy Myrth.

Ostatnim kandydatem był Naat Lare, Nautolanin przebywający w zakładzie dla umysłowo chorych na Bedlamie. 11-4D był świadkiem rozmowy Plagueisa z kierownikiem zakładu. Dzięki informacjom udzielonym przez Ithorianina, 11-4D natrafił na ślad Lare'a na Abraxinie, gdzie udał się ze swoim właścicielem. Na miejscu widzieli zwłoki bagiennych bestii. Na planecie byli już Jedi, których droid miał obserwować.

- Czy opuszczamy Abraxin, magistrze?
- Nie, dopóki nie znajdę Nautolanina. Nie mam wyboru... muszę go wywabić z ukrycia.
- Jeśli jednak posłuży się pan Mocą zaalarmuje pan również Jedi.
— 11-4D i Plagueis

Niedługo potem był świadkiem rozmowy Muuna z Jedi, którzy przedstawili się jako Ni-Cada i Lo Bukk. Jeho słowa zmyliły droida, jakoby mieli już opuszczać Abraxin, czemu jednak Muun zaprzeczył. Gdy dodał, że musi go wywabić, 11-4D ostrzegł go przed użyciem Mocy, na co Sith odparł, że ryzyko będzie warte swojej ceny.

Poznanie Palpatine'a

Jakiś czas później 11-4D towarzyszył Plagueisowi, gdy ten złożył na Chandrili wizytę swojemu informatorowi imieniem Palpatine. Droid zdobył jednak wcześniej informacje na temat przeszłości chłopaka, dzięki czemu Sith wiedział kiedy kłamie. Po chwili rozmowy Palpatine rogniewał się tak bardzo, że 11-4D poczuł jego gniew na sobie. Niedługo potem, gdy Palpatine zamordował swoją rodzinę, Plagueis wysłał mu 11-4D na pomoc.

Poza światem Gwiezdnych wojen

11-4D został stworzony na potrzeby powieści Darth Plagueis autorstwa Jamesa Luceno, należącej obecnie do Legend. Do kanonu Gwiezdnych wojen powrócił wraz z premierą powieści Tarkin tego samego autora.

Źródła