Woebegone

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Woebegone
Podstawowe dane
Producent: Core Engineering
Model: LS-447-3
Rodzaj: Frachtowiec
Różne
Załoga:
Pasażerowie: Darth Plagueis
Rola: Transportowiec
Właściciele: Ellin LahWoebegone (Posępny) był frachtowcem należącym do Ellin Lah. W roku 67 BBY został przejęty przez Dartha Plagueisa, który wymordował całą jego załogę.

Historia

Woebegone odbył wiele rejsów, między innymi na planety Vestral, Sikkem IV, Carlix's Folly czy Bal'demnic.

W roku 67 BBY, błąkający się po Bal'demnicu Darth Plagueis dotarł do kosmoportu Kon'meas. Szukał tam frachtowca, który mógłby zabrać go na Muunilinst. Po długich poszukiwaniach wybrał właśnie ten statek; później wybrał się do głównego gabinetu kosmoportu, gdzie poznał wszystkie informacje na temat Woebegone. Po zajściu wykasował z komputera wszelkie ślady swojej wizyty i ukrył się na statku. Nazajutrz, kapitan Ellin Lah wraz z załogą wystartowała - lecieli na Ithor. Po chwili, Blir' odkrył, że na pokładzie był pasażer na gapę, o czym poinformował przełożoną. Następnie wszyscy udali się do Muuna, by dowiedzieć się, skąd się wziął. Plagueis niechętnie mówił; zażądał rozmowy z kapitan Lah w cztery oczy, na co Togrutanka zgodziła się po chwili namysłu. Lah wypytywała Plagueisa o jego tożsamość i dlaczego ukrył się właśnie na Woebegone. Po rozmowie, udała się do reszty załogi, by rozważyć rożne "za" i "przeciw" podroży z nieznajomym. Następnie znów poszła do niego, by poinformować go o wyniku rozmowy.

Niedługo później, Sith wydostał się z kryjówki, zabił kapitan Lah i resztę załogi i obserwował zachowania ich midichlorianów. Droidowi OneOne-FourDee kazał opatrzyć jego ranę, co też uczynił. Oboje polecieli na Muunilinst, gdzie magister Damask kazał zapieczętować i spopielić statek. Droida zabrał ze sobą.

Źródła