Midichlorian/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: informacje z trzech ostatnich odcinków Wojen klonów.

Midichlorian

Midichloriany to mikroskopijne formy życia lub organella istniejące w różnym stężeniu w komórkach wszystkich żywych istot lub będące z nimi w symbiozie. Midichloriany zapewniają organizmom żywym kontakt z Mocą.

Im wyższe jest w organizmie stężenie midichlorianów, tym większy jest potencjał danego osobnika w zakresie korzystania z Mocy. Sama ilość midichlorianów nie przekłada się jednak wprost na siłę czy zdolności — równie ważny jest trening, doświadczenie i dojrzałość danej istoty.

W ostatnim okresie istnienia Republiki Galaktycznej rycerze Jedi opracowali kilka technicznych metod na oznaczanie ilości midichlorianów w organizmie danej istoty rozumnej, co pozwalało odpowiednio wcześnie wykryć potencjalnych kandydatów do Zakonu. Z podobnych metod korzystała później Inkwizycja imperatora Palpatine'a.

Darth Plagueis

Zdaniem Dartha Sidiousa, Darth Plagueis posiadł zdolność kontrolowania midichlorianów przy użyciu Mocy w takim stopniu, że był dzięki temu w stanie ratować istoty od śmierci. Nie wiadomo jednak, czy opowieści te były prawdziwe, czy były częściowo prawdziwe, czy też całkowicie zmyślone przez Sidiousa, który próbował przy ich pomocy skusić Anakina Skywalkera do przejścia na ciemną stronę Mocy.

Przykładowe stężenia midichlorianów

Liczba midichlorianów Opis Manifestacja Przykład
ponad 20000 Największe stężenie znane w okresie upadku Republiki. Pozwala osiągnąć poziom godny mistrza Jedi. Anakin Skywalker[1]
ok. 5000[źródło?] Osoba o ponadprzeciętnym stężeniu. Przeczucia, sny, niezorganizowane wizje przyszłości. Nova Stihl[2]
poniżej 2500[źródło?] Typowy człowiek Brak szczególnej wrażliwości na Moc
poniżej 2000[źródło?] Osoba zupełnie niewrażliwa na Moc Całkowity brak wrażliwości na Moc[3] Yuuzhan Vongowie

Ciekawostki

  • Według George'a Lucasa, midichloriany (zainspirowane mitochondriami) miały ukazywać zależność między jednostką ludzką a społeczeństwem i symbolizować konieczność współdziałania ludzi dla wspólnego dobra.

Przypisy

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.