Apatros

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Apatros
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Gwiazda: 1
Księżyce: 1
Długość dnia: 20 standardowych godzin
Geografia
Typ: umiarkowany
Atmosfera: mieszanka tlenowa
Grawitacja: standardowa
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Ludność: Ludzie
Eksport: Cortosis
Apatros była niewielką, górniczą planetą położoną na Zewnętrznych Rubieżach.

Zamieszkana głównie przez robotników fizycznych pracujących dla Kompanii Górniczej Zewnętrznych Rubieży, była jednym z głównych źródeł cortosis dla Republiki podczas nowych wojen Sithów. Roślinność była na Apatros bardzo ograniczona; na jej krajobraz składały się kopalnie, jedna kolonia mieszkalna i nagie równiny między nimi.

Jedyne miasto na Apatros nosiło taką samą nazwę co planeta i miało około kilometra kwadratowego powierzchni. Tam właśnie mieszkali wszyscy robotnicy, pracujący w kopalniach, rafinerii i porcie kosmicznym, z którego codziennie odlatywały nowe dostawy cortosis. Budynki mieszkalne były monotonnymi barakami, często przeludnionymi. Jedynymi wyróżniającymi się budynkami w osadzie był supermarket i kantyna Neimoidianina Groshika, wystrojona w kiczowato-kolorowy sposób.

W 1002 BBY zmiana w kopalniach trwała po dziesięć godzin, od ósmej do osiemnastej i na odwrót. Na tej pierwszej pracował między innymi Dessel, syn innego górnika - Hursta, znany później jako lord Sithów Darth Bane.

Źródła