Beskar/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Beskar znany także jako mandaloriańska stal to niezwykle wytrzymały materiał, odporny nawet na ataki mieczem świetlnym. Występował tylko na Mandalorze i jej księżycu - Concordii.

Historia

Mandalora.

Beskar to pochodzący z Mandalory unikalny metal, dostępny jedynie na tejże planecie i jej księżycu - Concordii. Nie wiadomo kiedy dokładnie został odkryty i spopularyzowany, ale miało to miejsce gdzieś pomiędzy przybyciem Taungów na tą planetę, datowanym orientacyjnie na 7000 BBY a rokiem 4000 BBY, gdy to już zarówno metal, jak i wykonywane z niego przedmioty były znane w galaktyce.

Krótko po swoim powstaniu Imperium złożyło na Mandalorze zamówienia na wiele wykonanych z beskaru rzeczy, później zaś ograbiło samą planetę, sprawiając, że metal ten stał się niezwykle rzadki - same Imperium jednak, nie mogąc go wykorzystać umieściło je w laboratorium Otchłani. W 40 ABY odkryto jego nowe, głębokie złoża, co było zasługą mającego 11 lat wcześniej ataku Yuuzhan Vongów którzy zostawili po sobie wiele kraterów na powierzchni, w tym samym odkrywając nowe złoża. Napędzając swoją koniunkturę Mandalorianie rozpoczęli eksport wykonanych z niego produktów.

Właściwości i obróbka

Kal Skirata w zbroi z beskaru.

Odpowiednio obrobiony beskar był właściwie niezniszczalny, choć odpowiednio długie atakowanie go nastawionym na najwyższą moc mieczem świetlnym pozwalało w końcu pokonać stawiany przez niego opór, co udowodnił Exar Kun włamując się do grobowca Freedona Nadda na Dxun. Możliwe było także zniszczenie płytki pancerza wykonanej z tego pancerza stosując technikę Mocy nazywaną punktem przełomu - uderzając lekko w odpowiednie miejsce beskar rozsypywał się w pył. Tej techniki użył Jacen Solo w 41 ABY podczas walki z Roegrem.

Swoje właściwości beskar zawdzięcza odpowiedniej obróbce, której proces jest najmocniej strzeżonym sekretem Mandalorian. Wiedzę na jego temat ma tylko niewielka grupa kowali. Jednym ze znających ten sekret był Medrit Vasur. Dzięki dodaniu podczas procesu obróbki węgla powstawała odpowiednia struktura sprawiająca, że pancerz wykonany w ten sposób zachowywał właściwości beskaru, jednak ważył tyle co swój odpowiednik z aluminium. Niektórzy Mandalorianie, jak Kal Skirata, uważali, że zbroja bez takich dodatków, znacznie cięższa, jest lepsza - w jego pancerzu oprócz beskaru znajdowało się tylko dwa procent ciridium.

Dzięki odpowiedniej obróbce beskar mógł przyjmować rozmaite formy. W zależności od stopu stworzyć można było płytki pancerza, laminat, drut, piankę, siatkę, mikroskopijne cząstki o rozmaitym zastosowaniu a nawet przezroczystą folię.

Czysty beskar bez umiejętności mandaloriańskich kowali był bezużyteczny o czym przekonało się Imperium. Udało mu się ograbić Mandalorę z metalu, ale nigdy nie zdołało go wykorzystać. W 40 ABY verpińscy metalurgowie w ramach paktu z Mandalorą poszukiwali nowych sposobów obróbki beskaru, mających czynić go lżejszym, nie wiadomo jednak z jakim rezultatem.

Zderzające się beskarowe napierśniki wydawały charakterystyczny odgłos, który był głuchy i ciężki.

Zastosowanie

Miażdżyrękawice.

Z beskaru można było tworzyć rozmaite rzeczy, od rzeczy codziennego użytku po budynki.

W charakterze budowlanym beskar użyty został na przykład do stworzenia grobowca Freedona Nada czy tez przy konstrukcji niektórych budynków w Sundari, stolicy Nowych Mandalorian. Szczególnym rodzajem konstrukcji z beskaru były wszelkiego rodzaju klatki i cele - ich niezwykła wytrzymałość uniemożliwiała jakąkolwiek ucieczkę. Cele w więzieniu w Sundari były wykonane właśnie z beskaru.

Pochodną samych pomieszczeń więziennych były także mandaloriańskie kajdanki - niezwykle wytrzymałe i przez jakiś czas stanowiące jeden z istotniejszych produktów eksportowych Mandalory, w końcu jednak, po upowszechnieniu się rozmaitych nowoczesnych form kajdanek, ich użytkownikami pozostali głownie sami Mandalorianie, w tym ich siły policyjne.

Beskar stosowano także do produkcji statków, zarówno ich opancerzenia jak w przypadku Tra'kada i Bes'uliika jak i wewnętrznej ramy, na przykład w będącym ulepszoną wersją Bes'uliika Mandaloriańsko-Verpińskim myśliwcu szturmowym.

Najbardziej rozpoznawalny symbol Mandalorian, ich mandaloriańska zbroja w Mando'a określany jest słowem Beskar'gam, co można tłumaczyć jako beskarowa skóra. Nie zawsze zbroje były wykonywane z tego metalu, nie każdy mógł bowiem sobie na takowe pozwolić - egzemplarze beskarowe były często przekazywane z pokolenia na pokolenie z powodu swej wartości. Znanymi posiadaczami zbroi z beskaru była większość Cuy'val Darów czy na przykład Goran Beviin, także Boba Fett, po ponad 60 latach od tego jak odziedziczył po ojcu swą durastalową zbroję, wymienił ją na wersje z beskaru. Czymś pośrednim między bronią a zbroją były także miażdżyrękawice, dzięki zawartym w nim serwomechanizmom oraz makronizowanemu beskarowi były praktycznie niezniszczalne oraz umożliwiały wywieranie nacisku o ogromnej sile.

Z beskaru wykonywana była także broń, głownie biała - charakterystyczny miecz Mandalorian, beskad był tworzony właśnie z tego żelaza. Również instrument znany jako bes'bev, używany czasem jako broń, bywał wykonywany z tego metalu. Sithowie wspominali także o możliwości użycia beskaru w procesie tworzenia rękojeści dla miecza świetlnego, co czyniło by go odpornym na uszkodzenie przez miecz przeciwnika. Beskar był używany także w konstrukcji biczy świetlnych - na przykład przez Lumiyę.

Innymi znanymi zastosowaniami beskaru jest używanie go do tworzenia pancerzy robotów. Można było także zrobić z niego tron - lord Odion był posiadaczem takowego. Z beskaru można było wykonywać przedmioty tak odmienne od wszystkich dotychczas wymienionych jak sztućce - księżna Satine Kryze miała komplet takowych na pokładzie Coronetu. Darth Rivan w swej fortecy na Almas posiadał specjalną skrzynię wykonaną z beskaru w której trzymał swe najcenniejsze tomy.

Ciekawostki

  • W książce Oblężenie Akademii Jedi, wydanej w ramach serii Młodzi rycerze Jedi pada stwierdzenie ze nic, nawet mandaloriańskie żelazo nie jest w stanie oprzeć się cięciu miecza świetlnego - co jest sprzeczne z wieloma wcześniejszymi jak i późniejszymi źródłami.
  • W The Saga of Nomi Sunrider, Part 3 pojawiają się mandaloriańskie kajdany - późniejsze źródło, The History of the Mandalorians stwierdza, że takowe kajdany wykonywane były z beskaru co czyniło by ten komiks pierwszym pojawieniem się tego metalu w uniwersum - warto jednak zwrócić uwagę, że Nomi Sunrider bez problemu niszczy te kajdany mieczem świetlnym, co w przypadku beskaru nie powinno mieć miejsca.

Źródła