Zapraszamy do udziału w konkursie


Beskad

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Beskad, topór z kości mitozaura i mały sztylet.

Beskad to krótki mandaloriański miecz wykonany z beskaru.

Opis

Klinga typowego beskadu miała czterdzieści pięć centymetrów długości, pięć-sześć centymetrów szerokości, była zaostrzona z jednej strony i wygięta w lekki łuk. Rękojeść była zazwyczaj obciągnięta skórą, miecz posiadał także prosty jelec i ciężką głowicę, dzięki której był dobrze wyważony. Beskad ważył około dwóch kilogramów, więcej niż można by się spodziewać patrząc na niego. Używany bojowo Beskad wykonany jest z beskaru - niezwykle wytrzymałego mandaloriańskiego żelaza, natomiast w celach treningowych używa się jego durastalowej wersji.

Znani użytkownicy

Jeden z Cuy'val Darów, Walon Vau znany był z tego, że posiadał i używał czasem miecza z beskaru, co pozwala założyć, że chodzi właśnie o Beskad.

Goran Beviin szczycił się posiadaniem takowego miecza, używał go zarówno podczas wojny z Yuuzhan Vongami, głównie do zabijania tychże, jak i później, podczas drugiej galaktycznej wojny domowej, w bardziej pokojowych celach. Chcąc aby Jaina Solo nabyła nietypowych umiejętności walki mieczem świetlnym, trenował z nią przy użyciu beskadów - znacznie krótszych i wymuszających inny sposób walki niż ten do którego przywykła Jedi.

Podczas drugiej galaktycznej wojny domowej Beskada używał także Graad - zaatakował on za pomocą swego miecza Darth Caedusa podczas drugiej bitwy o Roche.

Źródła