Dxun

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Dxun
Astrografia
Region: Wewnętrzne Rubieże
Sektor: Japrael
Układ: Onderon
Księżyce: Brak
Geografia
Typ: Skalisty
Atmosfera: Mieszanka tlenowa
Klimat: Umiarkowany gorący
Dominujący krajobraz: Dżungla
Społeczeństwo i inne
Języki: Mando'a
Struktura demograficzna:
Import: Fauna
Eksport: Brak
Dxun był największym z pięciu księżyców planety Onderon, leżącym w Regionie Wewnętrznym. Jego powierzchnię stanowiła wielka, niebezpieczna dżungla, która stanowiła przez wiele wieków wyzwanie dla śmiałków, którzy się w nią zanurzyli.

Opis

Mimo stwarzającego warunki do zamieszkania klimatu, dżungle Dxun stawiały wyzwanie dla kolonistów i tubylców, którzy próbowali tam zamieszkać.

Połączenie się atmosfer Dxun i Onderonu w 3996 BBY.

Jednym z powodów, który paradoksalnie utrudniały egzystencję, był panujący tam klimat. Uniemożliwiał on prawidłowe działanie urządzeń mechanicznych, co było bolączką zwłaszcza dla mechaników obozów Mandalorian. Natomiast wiele gatunków drapieżników i szkodników, takich jak kannoki, maalrasy, bomy czy zakkegi skutecznie utrudniało chociażby sprawne przemieszczanie się po dżungli, czy komunikację.

Pomimo faktu, że Dxun był księżycem, wyglądał jak bliźniacza planeta Onderonu. Wynikało to z faktu posiadania jednakowych atmosfer. Każdego roku, w letnim okresie atmosfery Dxun i Onderonu łączyły się, dzięki czemu drexle mogły przelecieć z księżyca na planetę i odwrotnie (co było jedną z przyczyn wojen Bestii).

Historia

Koniec wojny bestii

Grobowiec Freedona Nadda

Pod koniec wojen bestii mistrz Jedi, Arca Jeth, przewiózł sarkofag Freedona Nadda do grobowca na Dxun. Jakiś czas później do grobowca dołączyły sarkofagi Ommina i jego żony, Amanoi. Grobowiec Freedona był w późniejszym czasie odwiedzony przez Exara Kuna, który został uczniem Naada (który powrócił w postaci zjawy). Koniec końców, Exar ostatecznie zniszczył ducha swojego byłego mentora, Mrocznego Lorda. W 3996 BBY, pod koniec wielkiej wojny Sithów na Dxun poległ w walce z devourerami Mandalor Nieposkromiony, przywódca Mandalorian.

Wojny mandaloriańskie

Przed wojnami mandaloriańskimi na Dxun z polecenia Mandalora Ostatecznego wybudowano twierdzę, z której snuł plany podboju przeciw Republice.

W 3963 BBY mandaloriańscy Neo-Konkwistadorzy rozpoczęli atak na Republikę. Pierwszym celem była sąsiednia planeta - Onderon. Na planetę wysłano wojska z niedawno wybudowanej twierdzy Mandalora. Atak zakończył się bardzo szybkim sukcesem potomków Taungów, mimo interwencji wojsk Republiki na terenie księżyca. Siły Republiki miały na celu zdobycie placówek na Dxun, lecz plan się nie udał - walka koncentrowała się głównie na tyłach, a Mandalorianie dawali znać o swojej sile.

Dżungla na Dxun

Parę lat później, po włączeniu się do wojny dwóch Jedi: Revana i jego ucznia Malaka, wojska Mandalorian zostały przyciśnięte na księżycu Dxun. Wojska Republiki udało się zdobyć siedziby nieprzyjaciela i go zwyciężyć. Zostało to opłacone wielkimi stratami wśród żołnierzy służących Republice. W dżungli czyhały na nich pułapki, pola minowe, wieżyczki przeciwpiechotne i przeciwlotnicze, a także fauna lasów Dxun. W bitwie wzięła udział także Meetra Surik. Dowodziła grupą żołnierzy, która brała udział w szturmie na twierdzę Mandalora. Poświęciła 12 żołnierzy, by zdezaktywować pole minowe, w celu oczyszczenia drogi do fortecy. Straty Republiki osiągały kolosalne rozmiary. Mówiono, że na jednego zabitego Mandalorianina przypadało dziesięciu martwych żołnierzy Starej Republiki.

Po bitwie siły Republiki nie zniszczyły placówek i obozów wroga. Nie znalazły także żadnych skrytek, czy zabójczej broni. Jak się później okazało, schowki i bunkry z bronią faktycznie istniały, ale Mandalorianie ukryli je na wypadek, gdyby mieli w przyszłości wrócić na Dxun (co też niektórzy z nich w późniejszych latach zrobili, jak np. Canderous Ordo).

Wojna domowa Onderonu

W 3956 BBY Canderous Ordo obwołał się Mandalorem i podjął się zadania zjednoczenia rozproszonych po wojnie Mandalorian. W tym celu założył w ruinach obiektów militarnych obóz, do którego sprowadzał z najdalszych zakątków galaktyki swoich współziomków, w celu odbudowania dawnej chwały swego ludu. Przez ten cały czas on i jego żołnierze pozostawali w ukryciu, głównie przed władzami Onderonu.

Dżungla na Dxun w 3951 BBY.

Jakiś czas później na Dxun wylądowała Meetra Surik. Jej statek, Ebon Hawk został uszkodzony w czasie bitwy nad Onderonem. W czasie przeprawy przez dżunglę natrafiła na przeszkody w postaci lokalnej fauny, jak i braci Zhug, których starek został także uszkodzony podczas bitwy. Z powodu wysokiej nagrody za Jedi, łowcy nagród zaatakowali ją i jej kompanów. Jednak i z nimi sobie poradziła, po czym poszła w głąb dżungli z przyjaciółmi. W pewnym momencie natrafiła na mandaloriańskich zwiadowców, którzy przez cały czas pozostawali w ukryciu dzięki generatorom niewidzialności.

Pod koniec rozmowy poprosiła o zaprowadzenie do ich przywódcy. Poprosiła go o transport na Onderon w celu odnalezienia mistrza Kavara. Mandalor stawił jej jednak warunek: musiała dowieść swojej wartości jako wojownika. W tym celu Wygnana musiała wykonać kilka zadań. Gdy Mandalor stwierdził, że dowiodła swojej wartości, Zuka przekazał mu informację o lądowaniu trzeciego statku na księżycu. Z początku nie wiadomo było, kto wylądował na powierzchni, skoro dwoma innymi statkami był Ebon Hawk i statek Durosów. Chwilę później nastąpił atak na obóz Mandalorian. W końcu Mandalor wraz z Wygnaną uciekli z pola bitwy, odlatując na Onderon, do portu Iziz. Po załatwieniu spraw w mieście, Mandalor dołączył do Wygnanej w celu szukania rozbitych klanów Mandalorian.

Ebon Hawk odlatuje z Dxun.

Podczas wojny domowej Onderonu, Kelborn wezwał Wygnaną ponownie na księżyc, by obmyślić strategię walki z siłami generała Vaklu i Dartha Nihilusa. Odkryli, że siły Dartha Nihilusa za przyzwoleniem i wsparciem generała Vaklu, uzyskały swobodny dostęp do grobowca Freedona Nadda na Dxunie. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że chcieli go raz jeszcze wskrzesić, lecz być może chodziło po prostu o energię Ciemnej Strony zawartą w tym miejscu. Aby pozbyć się najeźdźców, Wygnana Jedi wysłała grupę uderzeniową złożoną z jej przyjaciół i mandaloriańskiego żołnierza, Xargi. Atak na grobowiec (który w międzyczasie uległ znacznej rozbudowie) zakończył się sukcesem, śmiercią wszystkich użytkowników Mroku i zabraniem z sarkofagu Nadda niektórych jego rzeczy, takich jak shoto. W tym samym czasie dzięki Wygnanej Jedi skończyła się wojna domowa Onderonu i zapanował pokój na tej planecie.

Nowe Wojny Sithów

Darth Bane na Dxun.

Mroczny Lord Sithów Darth Bane, po masakrze jego pobratymców na Ruusan, udał się na Dxun, gdzie miał nadzieję odnaleźć kolejny z holokronów Sithów. Nawiedzały go duchy jego zmarłych rywali: Qordisa i Kaana. Prowadzony przez tego drugiego, odnalazł grobowiec starożytnego lorda Sithów: Freedona Nadda. Podczas lądowania, jego statek - Valcyn rozbił się. Bane przeżył, ale Valcyn został zniszczony bez szans na naprawę. Sith nie przejął się tym jednak. Bane podążył za widmem Lorda Kaana do świątyni Nadda, nie podejrzewając podstępu. Gdy tylko wkroczył do środka, zaatakowały go pasożytnicze orbaliski. W ogromnym cierpieniu jego organizm zespolił się z nimi. Od tej pory Bane miał na sobie niezniszczalny, naturalny pancerz chroniący go przed obrażeniami. Spędził kolejne dni na studiowaniu zdobytego dużym kosztem holocronu. W końcu zdecydował, że czas udać się na Onderon, do swojej nowej uczennicy - Darth Zannah. Ujarzmił jedną z latających onderońskich bestii i na jej grzbiecie wyruszył w dalszą podróż.

Źródła