Meetra Surik

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: The Old Republic: Revan, The Old Republic.

Meetra Surik
"Wygnana Jedi"
Data i miejsce śmierci: 3950 BBY
Miejsce pochodzenia: Dantooine (wychowana)
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasny
Przynależność:
Profesja: Jedi
Meetra Surik to Jedi żyjąca około roku 3951 BBY. Przyłączyła się ona do Rewanżystów i udała się na wojny mandaloriańskie służąc w stopniu generała. Pod wpływem wydarzeń z decydującej bitwy została odcięta od Mocy. Jako jedyna z Konkwistadorów wróciła przed oblicze Rady, która wygnała ją z Zakonu - stąd od tego momentu znana była jako Wygnana Jedi.

Dziewięć lat później, w okresie rozproszenia Zakonu Jedi, Meetra była ścigana przez Sithów jako jeden z niewielu ocalałych rycerzy. Stała się przedmiotem intrygi, która miała doprowadzić do zniszczenia samej Mocy, jednak stopniowo odzyskując swoje dawne umiejętności, zaczęła też liczyć się jako jeden z głównych graczy w wydarzeniach, które miały zakończyć się pokonaniem trójki lordów Sithów.

Biografia

Wczesne życie

Nieznana jest ani data, ani miejsce narodzin Meetry. Jako dziecko trafiła do Enklawy Jedi na Dantooine, która po spustoszeniu Ossusa stała się głównym ośrodkiem treningowym Jedi. Była jedną z najbardziej obiecujących uczennic - do tego stopnia, że w pewnym momencie pozwolono jej szkolić grupę młodych padawanów. Z jednym z nim, z Micalem, spotkała się lata później, podczas Czystki.

Nie wiadomo, kto był mistrzem Wygnanej, jednak przez jakiś czas funkcję tę pełnił Kavar (z którym również później się spotkała).

Wojny mandaloriańskie

Przygotowania

Darth Malak i pozostali zwolennicy Revana usiłują przeciągnąć Wygnaną Jedi na swoją stronę w jej wizji na Korribanie.
Czemu nam się sprzeciwiłaś? Jedi są od wieków strażnikami pokoju. Pójście na wojnę stawia pod znakiem zapytania wszystko, na co zapracowaliśmy.[1]
- Zez-Kai Ell do Wygnanej Jedi.

Kiedy Mandalorianie najechali Republikę, Meetra szybko zdecydowała się stanąć za jednym z najzdolniejszych uczniów, Revanem, w sporze pomiędzy nim a Radą. Chodziło o kwestię włączenia się Jedi do wojny i pomocy Republice w odparciu najeźdźców, na co starszyzna Jedi stanowczo się nie zgadzała. Rada uważała, że Jedi nie powinni angażować się w kolejny konflikt tak szybko po zakończeniu wielkiej wojny Sithów oraz twierdziła, że jeżeli będą ogień zwalczać ogniem, nigdy nie zasłużą sobie na status obrońców pokoju. Revan natomiast był zwolennikiem kursu na konfrontację i zniszczenie Mandalorian.

Kiedy Revan w końcu zrezygnował z prób przekonania Rady, zaczął gromadzić swoich zwolenników i pytać ich, czy są gotowi pójść za nim choćby na śmierć. Wśród najbardziej prominentnych ochotników, obok Surik, znalazł się Malak (który osobiście zachęcił Meetrę do wstąpienia w ich szeregi), najlepszy przyjaciel Revana. Liczba tak zwanych "Konkwistadorów" była nieoczekiwanie wielka. Największym zaskoczeniem okazał sie wszakże fakt, że zgłosiło się nawet kilku mistrzów. Grupa Revana wypowiedziała posłuszeństwo Radzie i wyruszyła na wojnę.

W ogniu walki

Wojna dotknęła najmłodszych członków zakonu. Wielu z nich zatraciło samych siebie, walcząc przeciwko Mandalorianom.[2]
- Lonna Vash do Zez-Kai Ella

Meetra sprawdziła się w walce jako wybitny strateg i charyzmatyczny dowódca. Jej podwładni, szczególnie zabracki inżynier Bao-Dur, darzyli ją wielkim szacunkiem. Revan zaprzyjaźnił się z nią, a końcu Revan zdecydował się mianować ją generałem. W nieznanych okolicznościach jakiś mistrz spośród Rewanżystów awansował ją z kolei na rycerza. Naturalnie, z racji tego, iż nie uzgodniono tego awansu z Radą, podczas późniejszego procesu nikt nie traktował Wygnanej w ten sposób.

Bitwa o Malachor V

Malachor V po decydującej bitwie.
Czyżby to Revan był twoim mistrzem? A może to horror, jakiego doświadczyłaś na Malachorze, wreszcie otworzył ci oczy na prawdę?[3]
- Atris do Wygnanej Jedi

W 3960 BBY Revan zdecydował, że czas już kończyć tę wojnę. Chciał przygotować pułapkę na Mandalorian w okolicach Malachora V - planety, której ci unikali jak ognia. Rozkazał Bao-Durowi przygotować Generator Cienia Masy - potężną superbroń zdolną manipulować polem grawitacyjnym każdej planety. Revan zgromadził wszystkie siły Republiki na orbicie i czekał.

Kiedy przybyła flota wroga, Revan uzgodnił z Meetrą, że kiedy będzie odbywał rytualny pojedynek z Mandalorem Ostatecznym, ona rozkaże Bao-Durowi aktywować śmiercionośną broń.

Zadanie wykonała. Potężna burza zmieniła oblicze planety, a także roztrzaskała niemal wszystkie okręty mandaloriańskie i połowę republikańskich. Wygnana nie wiedziała, że Revan specjalnie tak je rozmieścił, by tych dowódców, którzy mieli wątpliwości co do jego działań, pozbyć się za jednym zamachem. Zresztą wcale jej to nie obchodziło.

Stała się bowiem rzecz dziwna. Jęki tysięcy ludzi ginących w pożodze odbiły się w Mocy potężnym zakłóceniem, który z całą siłą naparł na Wygnaną. Zginęłaby, gdyby w ostatnim momencie nie odcięła się od tej fali uderzeniowej. W rezultacie straciła połączenie z Mocą.

Revan, zajęty upokarzaniem Mandalorian widokiem śmierci ich dowódcy z jego ręki, nie zauważył niewielkiego promu oddalającego się z miejsca bitwy. Surik stwierdziła, że nie pozostało jej już nic innego, jak tylko odlecieć na Coruscant i spojrzeć w oczy Radzie Jedi. Tym samym stała się jedyną osobą ze zwolenników Revana, która, pod wpływem traumatycznych doświadczeń wojennych oraz działania Akademii Trayus na powierzchni spustoszonego Malachora, nie przeszła na ciemną stronę Mocy.

Proces

Meetra Surik oddaje ostatni przedmiot łączący ją z przeszłością.
Dzisiaj nie straciliśmy Jedi. Wyczuliście to... ona straciła samą siebie. Nie jest już Jedi - kroczyła ścieżką Revana, ale nie była dość silna.[4]
- Atris do Kavara, Vrooka Lamara, Zez-Kai Ella i Lonny Vash

Meetra, przed przybyciem na Coruscant, skontaktowała się z pięcioma członkami Rady, którzy zgromadzili się w wieży świątyni: Atris, Kavarem, Vrookiem Lamarem, Zez-Kai Ellem i Lonną Vash.

Narada - czy raczej proces - trwała bardzo krótko. Mistrzowie zadali Surik kilka pytań na temat jej przeżyć, po czym nakazali jej oddanie miecza świetlnego. Zirytowana eks-Jedi wbiła swoją broń w kamienny cokół stojący w centrum komnaty i wyszła. Zaraz potem członkowie Rady zgodzili się, że nie wygnali jej z powodu związków z Revanem, ale z powodu tego, co stało się nad Malachorem V i co sprawiło, że wszyscy czuli wokół niej tajemniczą pustkę - ni to jasną, ni to ciemną stronę Mocy.

Sama Wygnana wróciła do promu i udała na Zewnętrzne Rubieże. Następne dziewięć lat jej życia skrywa mrok tajemnicy.

Okres pogromu Jedi

Na pokładzie Harbingera

Kreia - tajemniczy wybawca Wygnanej.
Jestem Kreia i jestem twoim wybawcą, tak jak ty moim. Powiedz, czy pamiętasz cokolwiek z tego, co się stało?[5]
- Kreia do Wygnanej Jedi

W 3951 BBY załoga republikańskiego okrętu Harbinger dostała niezwykły rozkaz - miała odwołać kurs na Onderon i udać się na Rubieże galaktyki, by stamtąd zabrać na pokład tajemniczego pasażera dyplomatycznego. Była to Wygnana Jedi, która co prawda nie wiedziała, kto i dlaczego chciałby, żeby trafiła na Telos IV, ale zgodziła się.

Na pokładzie okrętu polujący na Wygnaną droid zabójca HK-50 - udający droida protokolarnego - zdołał pod pozorem rutynowego badania lekarskiego zaaplikować byłej Jedi narkotyki, które pozbawiły ją przytomności. Rozpoczął również sabotowanie systemów statku kosmicznego, aby pozbyć się załogi i bez przeszkód dostarczyć Wygnaną swoim mocodawcom. Nie udało mu się jednak osiągnąć celu, gdyż po drodze Harbinger natrafił na dryfujące w przestrzeni dwa frachtowce, z których jednym był Ebon Hawkiem - ten sam, którym podróżował Revan podczas wojny domowej Jedi. Drugi ze statków nadawał rozpaczliwy sygnał o tym, ze został zaatakowany przez Sithów. Dowódca okrętu Republiki zdecydował się zaryzykować i ściągnął na pokład obie jednostki.

Na każdym z nich ekipy sprawdzające odnalazły pasażerów. Na Ebon Hawku znajdował się wciąż działający droid astromechaniczny T3-M4 i stara kobieta imieniem Kreia - wykluczona z Zakonu była mistrzyni Revana. Z kolei na drugim frachtowcu odnaleziono niesamowicie okaleczone i przypuszczalnie martwe ciało - załoga nie wiedziała, że był to Darth Sion, niezwykle potężny lord Sithów, który poświęcił się pokonaniu wszystkich jeszcze żyjących Jedi. Udał więc swoją śmierć, by trafić do zbiornika z kolto na Harbingerze, a jego zakamuflowani Zabójcy Sithów przemknęli na okręt i pozostali w ukryciu, czekając, aż ich pan odzyska przytomność. Jedynie Kreia, będąca podczas pobytu na Malachorze V, gdzie zaprzedała się pragnieniu zniszczenia Mocy, nauczycielką Siona, zdawała sobie sprawę z zagrożenia.

Kiedy w końcu Lord Sithów przebudził się, napastnicy zaszlachtowali praktycznie całą załogę i przejęli kontrolę nad Harbingerem. Kreia zdołała jednak zaciągnąć nieprzytomną Wygnaną na Ebon Hawka, gdzie wraz z T3-M4 odpaliła silniki statku i uciekła. Zanim jednak zdołali skoczyć w nadprzestrzeń, torpeda protonowa wystrzelona z większej jednostki bardzo poważnie uszkodziła kadłub frachtowca. Kreia zapadła w trans Mocy, a HK-50, któremu również udało się przedostać na pokład frachtowca, został unieruchomiony w jednym z pomieszczeń.

Ścigana przez Sithów

Darth Sion - prześladowca Wygnanej.
A teraz rozpaczliwie szukasz Jedi. Oni nie żyją - poza jednym, ale jeden złamany Jedi i tak nie powstrzyma nadchodzących ciemności.[6]
- Darth Sion do Krei.

Ebon Hawk wyszedł z nadprzestrzeni nieopodal Kolonii Górniczej Peragus. T3-M4 odebrał koordynaty niezbędne do lądowania w hangarze kopalni i naprawił frachtowiec na tyle, by można było tego dokonać. Górnicy zabrali ciało Krei, co do której myśleli, że nie żyje, do kostnicy, a Wygnaną umieścili w zbiorniku kolto.

Pojawienie się Jedi wywołało wśród pracowników podniecenie - część z nich bała się możliwych konsekwencji związanych z ewentualnym atakiem Sithów, o których wiedzieli, że polują na wszystkich ocalałych członków Zakonu; inni (na czele z niejakim Coortą) pragnęli sprzedać Wygnaną Kantorowi - potężnej organizacji przestępczej nagradzającej za głowę każdego Jedi. Zarządcy kopalni stwierdzili jednak, że na razie nowo przybyłej włos z głowy nie spadnie.

Kiedy Wygnana przebudziła się i wyszła ze zbiornika, zorientowała się, że w kompleksie nie ma - oprócz Krei, którą znalazła w kostnicy - żywej duszy. Wszędzie tylko roboty, próbujące za wszelką cenę zlikwidować intruza. W celu zapewnienia swojej podopiecznej choćby minimalnej ochrony, Kreia pomogła jej odzyskać niewielką władzę nad Mocą, która rozwinęła się dopiero później. Sama zdecydowała się zostać w bezpiecznej kostnicy i medytować, więc Wygnana musiała sama znaleźć drogę ucieczki.

Wkrótce napotkała uwięzionego w celi Attona Randa - przemytnika i awanturnika. Mimo braku wzajemnego zaufania, zdecydowali się współpracować. Po paru godzinach do układu przybył jednak Harbinger - Sion zdołał ich wyśledzić. Kiedy przycumował do kopalni, całą trójką udali się do środka. Znaleźli tam tylko nagrania sprzed opanowania statku, a także Zabójców Sithów, którym jednak nie udało się zrobić im krzywdy. W pewnym momencie na drodze stanął im Sion. Kreia rozkazała im uciekać, a sama stanęła do pojedynku, w którym straciła rękę. Wtedy wyszła na jaw potężna więź, jaka łączyła ją z Wygnaną - w chwili, w której ostrze miecza świetlnego Lorda Sithów przecięło skórę starej kobiety, Wygnana wyczuła potężny ból. Razem z Attonem i T3-M4 uciekli na pokład Ebon Hawka (załoga kopalni zdołała go naprawić), ścigani przez sithańskich żołnierzy, po drodze niszcząc jednostkę HK-50 odpowiedzialną za sabotaż na stacji wydobywczej.


Uwaga: Poniższa wersja historii jest jednym z możliwych wariantów wydarzeń z gry Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. Inne warianty znajdziesz w sekcji Alternatywy niniejszego artykułu.


Na pokładzie Jastrzębia dołączyła do nich Kreia. Ostrzeliwując się, opuścili stację i skoczyli w nadprzestrzeń w kierunku Telos IV. Kilka blasterowych błyskawic, jakie posłał za nimi Harbinger, trafiło w przepełnione paliwem asteroidy, niszcząc cały pas razem z na wpół rozsadzoną planetą.

Na Telos

Atris.
Wszyscy mamy swoich bohaterów. A kiedy widzimy, jak upadają, nasza dusza ginie. Ona już dokonała wyboru... a ja nie. Kiedy ją osądziliśmy, siedziałam w komnacie, a ona... miała zupełną rację. Była tak pewna swojego zdania, że zwątpiłam we własne.[7]
- Atris do Brianny

Kiedy załoga Ebon Hawka wysiadła w hangarze Stacji Cytadela (zajmującej się rekultywacją powierzchni planety, zdewastowanej podczas ostatniej wojny), członkowie telosiańskiej policji aresztowali Wygnaną i jej towarzyszy pod zarzutem zniszczenia kolonii Peragus, która zajmowała się dostarczaniem paliwa niezbędnego do utrzymania Stacji na orbicie. Minęło trochę czasu, zanim porucznik Dol Grenn przyznał, że jego ludzie nie znaleźli obciążających grupę dowodów. W międzyczasie doszło również do nieudanego zamachu na życie Wygnanej. Na tym jednak ich kłopoty się nie skończyły, gdyż ktoś ukradł z hangaru Ebon Hawka (z droidem T3-M4 na pokładzie).

Towarzysze spędzili na Stacji kilka godzin (angażując się m.in. w spór między odpowiedzialnymi za re-terraforming planety Ithorianami, a nieuczciwie działającą Korporacją Czerka), po czym polecieli promem na powierzchnię planety. Kiedy byli już na pograniczu strefy rekultywacyjnej, działko lokalnej bazy Czerki zestrzeliło ich. Z płonącego wraku wyciągnął ich... Bao-Dur, obecnie inżynier pracujący na Telos. Wespół z nim wkradli się do wojskowej bazy i porwali identyczny prom, którym polecieli w ślad za Ebon Hawkiem - na biegun globu.

Lądowanie, za pomocą wyrzutni rakiet, przyspieszyła kolejna jednostka typu HK-50. Nowo przybyli pokonali trzy egzemplarze HK-50 i odkryli tajemniczą akademię, której rezydentem był nie kto inny jak dobrze znana Wygnanej mistrzyni Atris, zaś jej uczennicami - kobiety szkolone nie w tajnikach Jedi, a w wojennej sztuce Echani. Po niezbyt przyjemnej dyskusji, Atris zezwoliła Wygnanej i jej towarzyszom zabrać ich frachtowiec i odlecieć z planety.

W poszukiwaniu mistrzów

Łatwo jest rzucać oskarżeniami, ale chyba nadszedł czas, by Zakon przyjął odpowiedzialność za efekty swoich nauk i arogancji i pogodził się z tym, że prawdopodobnie jest pełen wad.[8]
- Zez-Kai Ell do Wygnanej Jedi

Po opuszczeniu Telos, T3-M4 ujawnił, co udało mu się skopiować z bazy danych Akademii: zapis z procesu Wygnanej i listę planet, na których przebywała cała piątka mistrzów. Wygnana i jej towarzysze zdecydowali, że wybiorą się na poszczególne planety, aby odnaleźć ukrywających się Jedi. Zamierzali zgromadzić ich na Dantooine i wspólnie radzić nad postępowaniem wobec tajemniczego zagrożenia.

Po wizycie na pierwszej z planet na ich statku pojawiła się tajemnicza Miralukankę imieniem Visas Marr, którą Wygnana pokonała w pojedynku. Visas wyjawiła jej, że przysłał ją jej pan. Nie udało się jednak wydobyć z niej nic konkretnego.

Kavar - Onderon
Kavar.

Onderon znajdował się w stanie wojny domowej, zapoczątkowanej konfliktem na linii królowa Talia Kira i jej kuzyn, generał Vaklu. Pułkownik Tobin, zausznik Vaklu, chciał za wszelką cenę sprawić, by Republika podczas zamachu stanu nie przybyła swojej zwolenniczce, królowej, z pomocą. Rozkazał więc otworzyć ogień do zgromadzonych na orbicie jednostek, a w walkę wplątany został też Ebon Hawk.

Statek został uszkodzony, Attonowi udało się jednak sprowadzić go na powierzchnię śmiertelnie niebezpiecznego księżyca Dxun. Towarzysze odnaleźli tam obóz Mandalorian, których przywódca zgodził się przewieźć ich do miasta Iziz. Po kilku przygodach odnaleźli tam mistrza Kavara, jednak nagły atak ze strony zwolenników Vaklu zmusił go do ucieczki. Wygnana musiała na razie szukać innych mistrzów.

Vrook Lamar - Dantooine
Vrook Lamar.

Na Dantooine rządy sprawowała organizacja Khoonda, której Wygnana pomogła w kilku sprawach - między innymi badając dolne poziomy zaniedbanej i zapuszczonej Enklawy Jedi. Następnie w opanowanej przez najemników człowieka imieniem Azkul grocie odnalazła i uwolniła mistrza Vrooka, któy udał się do Khoondy, by pomóc w jej obronie przed planowanym atakiem.

Wygnana sprawdziła obronę budynku, umieściła parę niespodzianek dla napastników, po czym wygłosiła inspirującą mowę do strażników. Po kilku godzinach Azkul przypuścił szturm na placówkę. Dzięki pomocy drużyny Wygnanej, zakończył się on całkowitą klęską. Sam Vrook pogratulował młodej Jedi (przy czym trzeba zauważyć, że bardzo rzadko chwalił kogokolwiek).

Zez-Kai Ell - Nar Shaddaa
Zez-Kai Ell.

Na Nar Shaddaa odnalezienie wśród milionów mieszkańców Zez-Kai Ella wydawało się niemożliwe. Jednak dzięki pomocy łowczyni nagród imieniem Mira, odszukała go i poleciła odlecieć na Dantooine, po drodze kończąc działalność kilku władców przestępczego podziemia: Visquisa i Saquesha, a także nawiązując kontakt z przywódcą Kantoru - Goto. Po zniszczeniu jego jachtu, zdecydował się ofiarować Wygnanej "jednego ze swoich droidów" - G0-T0, który byłby jego oczami na Ebon Hawku.

Na księżycu Nal Hutta Wygnana odkryła też zdolność we władaniu Mocą u Attona i Miry, których zdecydowała się szkolić. Przebywając w podziemnej bazie Visquisa, Mira pokonała swojego odwiecznego wroga, Wookiee'ego Hanharra, jednak go nie zabiła. Spotkała się z nim później.

Lonna Vash - Korriban
Lonna Vash.

W opuszczonej Akademii Sithów na Korribanie Wygnana ze smutkiem odnalazła jedynie zwłoki mistrzyni Vash. W drodze powrotnej napotkała jednak na swojej drodze Dartha Siona, z którym stoczyła pojedynek na miecze świetlne (w międzyczasie przy wsparciu Bao-Dura zbudowała sobie bowiem tę broń). Trwał on dość długo, ale w końcu Wygnana nie dotrzymała pola bardziej doświadczonemu przeciwnikowi i zmuszona była uciec z planety.

Darth Sion nie wysłał za nią swoich Zabójców - coraz bardziej interesowała go ta tajemnicza Jedi.

Porządki na Dxunie i Onderonie
Wygnana podczas swej podróży często korzystała z niekonwencjonalnych środków transportu.

Następnie Wygnana otrzymała wiadomość od jednego z Mandalorian, który poinformował ją o sytuacji na Onderonie i Dxunie. Drużyna bez namysłu się tam udała. W bazie Mandalora podzielili się na dwie grupy.

Pierwsza, z Wygnaną, udała się bazyliszkiem bojowym do Iziz, gdzie pomogła powstrzymać przewrót Vaklu i postawić go przed sądem. Kavar po raz drugi spotkał się z Wygnaną i w końcu wyruszył na Dantooine. Jedi nie wiedzieli jednak, że w tym samym czasie Kreia potajemnie poinformowała pułkownika Tobina, że na Telos IV jego pan odnajdzie Akademię pełną Jedi.

Druga grupa podjęła się na Dxunie oczyszczenia grobowca Freedona Nadda opanowanego przez Sithów. Misja zakończyła się powodzeniem i obie grupy już razem mogły odlecieć do odbudowanej Enklawy Jedi na Dantooine.

Pułapka na Dantooine

Trzech członków Rady gotowych do permanentnego odcięcia Wygnanej od Mocy.
Nasz werdykt pozostał bez zmian, wygnana. Musisz odejść... i tym razem bez połączenia z Mocą.[9]
- Vrook Lamar do Wygnanej Jedi

Mistrzowie czekali już na nią w dawnej sali audiencyjnej. Tam oświadczyli jej, że stanowi "ranę w Mocy" - zagrożenie dla wszystkich istot żyjących w Mocy i musi zostać od niej odcięta. Wygnana z żalem przystała na to. Jednak kiedy tylko Jedi rozpoczęli rytuał, pojawiła się Kreia. Wykorzystała przeciw całej trójce to, co chcieli zrobić Wygnanej - odłączyła ich od Mocy, a następnie zabiła, nawet nie kłopocząc się pojedynkiem na miecze.

Kiedy tylko Wygnana odzyskała przytomność, ruszyła Ebon Hawkiem w pościg za Kreią, która uciekła na Telos, do Atris.

Powrót na Telos

Rozprawa z Atris
Pokonana Atris wśród swoich sithańskich holokronów.
Powiedziała, że tu przybędziesz. Jeśli sądzisz, że mnie tu pokonasz, to jesteś w błędzie.[10]
- Atris do Wygnanej Jedi

Kiedy Wygnana przybyła na Telos, Krei już tam nie było. Zamiast tego nastąpiło drugie spotkanie między Wygnaną a Atris, podczas którego okazało się, że ta druga pozostaje pod wpływem Ciemnej Strony. Wygnana stoczyła zwycięski pojedynek z Atris, którego część rozgrywała się w sali pełnej sithiańskich holokronów. Wygnana nie zgodziła się zabić przeciwniczki, zamiast tego obiecała, że ta później odpowie za zdradę Jedi. Po tym odleciała na Stację Cytadela.

Rozprawa z Nihilusem
Darth Nihilus.
Pan cierpi... jeżeli niczym się nie pożywi, głód zacznie go pochłaniać. Ta planeta... Telos... Pokarm z na jej powierzchni utrzyma go przy życiu jeszcze przez jakiś czas.[11]
- Tobin do Wygnanej Jedi

Okazało się, że do planety zbliża się potężna armada Sihów na czele z Ravagerem, okrętem pamiętającym czasy bitwy o Malachor V. Na jego pokładzie znajdował się ów pan Visas Marr - Darth Nihilus, inny były uczeń Krei. Wygnana Jedi wspólnie z Canderousem Ordo i komandorem Grennem opracowali plan obrony Cytadeli.

Walka wyglądała na z góry przegraną, jednak niespodziewanie z pomocą siłom Republiki przyszli żołnierze z Onderonu wysłani przez królową Talię, Milicja Khoondy, a także Mandalorianie zebrani przez Mandalora. Walka była ciężka, ale w końcu zwyciężyli obrońcy. Następnie Wygnana, wraz z grupą Mandalorian, wkradła się na statek Nihilusa i za pomocą ładunków wybuchowych wysadziła go w powietrze. Po drodze napotkali Tobina, sam Nihilus również za ich sprawą dokonał żywota.

Tymczasem z odsieczą przybyła flota Republiki i pokonała eskadrę Sithów. Na planecie drużynie zwycięstwa pogratulował admirał Carth Onasi, były towarzysz Revana. Poprosił on dziewczynę, by przekazała dawnemu bohaterowi Republiki - jeżeli kiedykolwiek go odnajdzie - że Carth trzyma się otrzymanych od niego rozkazów. Wreszcie Ebon Hawk mógł udac się za Kreią na Malachor V.

Powrót na Malachor V

Darth Traya atakuje Wygnaną trzema lewitującymi mieczami.
Nareszcie jesteś. Czy to tak zapamiętałaś Malachora?[12]
- Darth Traya do Wygnanej Jedi

Podczas dolotu na Malachor Ebon Hawk został uszkodzony i podczas przymusowego lądowania ugrzązł między skałami planety. Załoga została rozproszona: Wygnana ruszyła samotnie do Akademii Trayus; Mira ruszyła za nią, lecz napotkała Hanharra; natomiast Zdalniak wypełniając polecenia Bao-Dura wyruszył celem uruchomienia zasilania dla generatora cienia masy i ostatecznego zniszczenia siedliska ciemności, jakim był Malachor V.

W Akademii Wygnana walczyła z nieprzebranymi zastępami Zabójców Sithów. Tuż przed Jądrem akademii napotkała Siona, z którym stoczyła kolejny pojedynek, tym razem zakończony powodzeniem. Przed śmiercią Lord Sithów wyjawił, jakie uczucia do niej żywił.

W Jądrze czekała już na Wygnaną Kreia, a raczej Mroczna Lady Sithów imieniem Darth Traya. Wyznała Wygnanej, że potrzebowała jej do całkowitego zniszczenia złośliwego bożka, za jakiego uważała Moc. Obie włączyły miecze i zaczęły walczyć. Po otrzymaniu kilku ciosów, Traya przyzwała Mocą trzy lewitujące miecze, którymi zaatakowała przeciwniczkę. Jednak i to nie wystarczyło. Dziewczyna zniszczyła bronie i pokonała Trayę. W ostatniej rozmowie z pokonaną ta wyjawiła jej szczegóły odnośnie przyszłości galaktyki, a także miejsca, do którego udał się Revan.

Kreia zginęła, a Zdalniak aktywował Generator Cienia Masy. Ebon Hawk w ostatniej chwili uratował Wygnaną z rozpadającego się Jądra.


Tu kończy się fragment historii zależny od wyborów gracza.


Dalsze losy

Revan i Meetra jako duch mocy

Towarzysze Meetry wrócili do cywilizacji, gdzie rozpoczęli odbudowę Zakonu Jedi. Wiadomo, że przez pewien czas kobieta przebywała na Coruscant, gdzie odbyła rozmowę z Bastilą. Następnie Wygnana wraz z T3-M4 udała się do Nieznanych Regionów na poszukiwanie Revana. Okazało się, że był on więziony przez Prawdziwych Sithów. Meetra razem z Lordem Scourge'em opracowała plan jego ucieczki. Po udanym oswobodzeniu Revana cała trójka ruszyła na imperatora Sithów. Plan się jednak nie powiódł. W trakcie walki lord Scourge zdradził towarzyszy i zabił Wygnaną, wbijając swój miecz świetlny między jej łopatki. Po śmierci Meetra wielokrotnie dodawała otuchy uwięzionemu Revanowi. Po jego uwolnieniu objawiła się mu jako duch mocy.

Alternatywy

Duża część historii Wygnanej Jedi zależy od decyzji gracza podjętych podczas gry w Knights of the Old Republic II: The Sith Lords.

Płeć

Wybór żeńskich twarzy Wygnanej.

Gracz ma wybór, jeśli chodzi o płeć Wygnanej/Wygnańca. Jeżeli, zamiast kanonicznej kobiety, wybierze mężczyznę, Mical nie dołączy do drużyny, a zrobi to służka Atris, Brianna.

Płeć Wygnanej/Wygnańca potwierdził The New Essential Guide to Droids, w którym w odniesieniu do Jedi Exile (Wygnana/Wygnaniec Jedi) pojawia się zaimek her (jej) i heroine (bohaterka).

Wiadomość ta wywołała wśród fanów spore zdumienie, gdyż, jak dotąd, w gwiezdnowojennych grach z wyborem płci, kanoniczny zawsze był mężczyzna. Ostatecznie przekreśliła ona również przypuszczenia, że Wygnanym/ą Jedi jest Zayne Carrick, bohater serii komiksowej Rycerze Starej Republiki.

Zakończenie historii

Wygnaniec Jedi po jasnej i ciemnej stronie Mocy.

Według Lelanda Chee nie została jeszcze podjęta decyzja odnośnie kanonicznego zakończenia Knights of the Old Republic II: The Sith Lords, jednak wymieniony już The New Essential Guide to Droids wyraźnie opisuje Wygnaną jako "bohaterkę", co sugerowałoby stronę dobra. Co więcej, wspomina, że Malachor V został zniszczony, co nie zdarza się w wersji po ciemnej stronie. Niemniej jednak, zniszczenie Malachora mogło nastąpić jakiś czas po akcji gry.

Do tej pory kanonicznym zakończeniem dla wszystkich gier spod znaku Gwiezdnych wojen było to, w którym główny bohater opowiadał się po Jasnej Stronie.

Całkowity wybór ciemnej strony

Jeżeli Wygnana Jedi kierowała się wyraźnie ku ciemnej Stronie Mocy, najważniejsze zmiany w jej historii to:

 • Poszukiwanie mistrzów Jedi ma na celu wywarcie na nich zemsty - Wygnana zabija każdego z nich po odnalezieniu. Decyzję tę podejmuje podczas spotkania z pierwszym z Jedi.
 • Na Malachorze nie doprowadza do zniszczenia planety, lecz przejmuje Akademię Trayus. Wpływa to odpowiednio na losy wszystkich jej towarzyszy, ukazane w przepowiedniach Krei.

Warianty historii

Inne znaczniejsze różnice fabularne to:

 • Od gracza zależy decyzja na temat otwarcia ognia do asteroid podczas ucieczki z Peragusa - w takim wypadku to rzeczywiście Wygnana jest odpowiedzialna - mimo ostrzeżeń ze strony załogi - za zniszczenie tej planety. Podobnie Wygnana może podjąć decyzję o wykonaniu uprzedzającego ataku na jednostki floty blokującej Onderon, co jednak nie zmienia znacząco dalszych wydarzeń.
 • Na Onderonie Wygnana może poprzeć Vaklu i doprowadzić do przejęcia przez niego władzy.
 • Na Dantooine może poprzeć Azkula - sabotując przygotowania kolonistów do obrony a następnie wspierając napastników w walce może doprowadzić do upadku Khoondy.
 • Jeśli podczas wydarzeń na Nar Shaddaa Wygnana jest po Ciemnej Stronie, do drużyny nie dołącza Mira, ale Hanharr.
 • Podczas drugiego spotkania z Atris Wygnana może ją zabić.
 • Na pokładzie Ravagera Wygnana może zmusić Visas Marr do poświęcenia życia na jej rzecz w celu unicestwienia Dartha Nihilusa.
 • Wygnana może osobiście zakończyć żywot Trayi i wrzucić ją do Jądra.
 • Poszczególne postacie mogą zostać wyszkolone na Mrocznych Jedi, lub też w ogóle nie być szkolone.

Romanse

Wygnana może nawiązać romanse z:

 • Attonem Randem
 • Micalem
 • Darthem Sionem (w tym wypadku jedynie wyraża on swe uczucia wobec Wygnanej, gracz nie ma na to wpływu)

Osobowość

Wiele w niej oporu.[13]
- Kavar do Atris, Vrooka Lamara, Zez-Kai Ella i Lonny Vash

Wygnana była niezwykle uzdolnioną nauczycielką - podczas swej podróży wykształciła kilka osób na Jedi.

Była również niezwykle pewna swych przekonań i rzadko zmieniała zdanie, jak choćby w przypadku misji Revana. Nie lubiła jednak wspominać o wojnie.

Dążyła do celu z wyjątkową wytrwałością, mimo wielkich przeciwności losu i braku zachęty ze strony innych.

Umiejętności

Wygnana Jedi.

Wygnana Jedi była niezwykle dobrze wyszkolonym wojownikiem, zdolnym pokonać najlepszych Sithów.

Charakteryzowała się również dziwną więzią, jaką zawiązywała z innymi osobami. Wydawała się czerpać Moc ze śmierci, co tłumaczyłoby, dlaczego odzyskała nad nią władanie w miejscu tak martwym jak Kolonia Górnicza Peragus.

Umiała przejmować kontrolę nad bestiami, wstrzymywać oddech na bardzo długi czas, a także płynnie rozumieć język binarny droidów.

Ciekawostki

 • Wygnana, zwana śmiercią Mocy, jest całkowitym przeciwieństwem Revana, serca Mocy.
 • Podobnie jak poprzednio, wśród imion Wygnanej do wyboru jest kilka żartobliwych, np. Lann Darth.
 • Jeżeli gracz nie powie Attonowi, jakiego koloru był jego stary miecz, gra automatycznie ustawi się na turkusowy (Atris trzyma go podczas spotkania z Wygnaną).
 • Jeżeli gracz nie zdecyduje się na kolor nowego miecza, gra automatycznie ustawi się na zielony.

Przypisy

 1. Why did you defy us? The Jedi are guardians of peace and have been for centuries. This call to war undermines all that we have worked for. - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 2. The war has touched the youngest from the Order. Many of them have lost themselves in battle against Mandalorians. - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 3. Is Revan your master now? Or is it the horror you wrought at Malachor that has caused you to see the truth at last? - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 4. We have not lost a Jedi this day. You felt it... she has lost herself. She is no Jedi - she walked Revan's path but she was not strong enough. - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 5. I am Kreia and I am your savior as you are mine. Tell me, do you remember anything what happened? - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 6. And now you run in search of the Jedi. They are all dead. Save one, and one broken Jedi cannot stop the darkness that is to come. - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 7. We all have our heroes. And when we watch them fall we die inside. She made a choice once... and I did not. The day we judged her, I stood in the chamber, and she was...she was so right. She was so certain of it, I doubted myself. - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 8. It is easy to cast blame, but it is perhaps time the Order accepted responsibility for their teachings, and their arrogance, and come to recognize that perhaps we are flawed. - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 9. Our judgement before remains, exile. You must leave... and you must leave without your tie to the Force. - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 10. She said you would come here, in this place. If you think you can defeat me here, you are wrong. - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 11. The Master suffers... if he cannot feed, then the hunger begins to consume him. The planet... Telos... He may feed on something upon its surface to sustain him awhile longer. - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 12. At last you have arrived. Is Malachor as you remembered? - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 13. Much defiance in that one - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

Źródła


Towarzysze Meetry Surik
[Pokaż/Ukryj]