Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Zdalniak/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy typu droida. Zobacz też: Zdalniak (postać).
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Remote.jpg
Zdalniak
Producent Industrial Automaton
Model Marksman-H
Wysokość 15 cm
Uzbrojenie 6 lekkich blasterów
Wyposażenie SensoryZdalniak był rodzajem droida. Służył głównie jako przyrząd do ćwiczenia młodych rekrutów w walce z użyciem blasterów. Jedi stosowali go natomiast do szkolenia się w posługiwaniu się mieczem świetlnym.

Charakterystyka

Zazwyczaj zdalniaki miały kształt kuli i około 15 cm średnicy. Na ich wyposażenie składał się potężny napęd repulsorowy, cała gama sensorów, kilka bardzo lekkich blasterów i komputer centralny, który wszystkim sterował. Zdarzały się również przypadki montowania aparatury rejestrującej, która umożliwiła przestudiowanie umiejętności rekruta po treningu. Ulegały one jednak często zniszczeniu, gdyż mógł je unieszkodliwić nie tylko jeden celny strzał z blastera, ale często wystarczająco silny cios fizyczny. Koszt typowego urządzenia wynosił około 1500 cr.

Użycie zdalniaków było dość proste. Instruktorzy wypuszczali je, a rekruci mieli za zadanie je zniszczyć, ale jednocześnie nie dać się trafić z lekkich blasterów zdalniaków (było to uzbrojenie tak słabe, że powodowało albo lekkie poparzenia, albo ogłuszenie). Ze względu na rozmiar robota, zestrzelenie go było nie lada wyzwaniem. W zależności od poziomu zaawansowania ucznia można było ponadto zaprogramować droida tak, aby poruszał się z większą lub mniejszą prędkością i w bardziej lub mniej nieprzewidywalny sposób.

Jedi natomiast stosowali zdalniaki, aby uczyć młodzików i padawanów, jak należy używać mieczy świetlnych, aby odbijać strzały z broni blasterowej. W ten sposób szkolili m. in. Yoda lub Obi-Wan Kenobi. Zazwyczaj jeden uczeń walczył przeciwko jednemu robotowi. Czasami jednak, zdolniejsi uczniowie stawali przeciwko kilku przeciwnikom (np. Anakin Skywalker). Z reguły prowadzili walkę bez użycia dominujących zmysłów, czyli wzroku i słuchu, aby skupić się na wyczuwaniu obiektu przez Moc.

Miały miejsce przypadki, kiedy zdalniaki były używane nie tylko podczas treningów, ale również podczas walki. Wysyłano je przeciw wrogim siłom wojskowym w celu odwrócenia uwagi i wprowadzenia zamieszania w szeregach, jako przygotowanie lub wsparcie głównego ataku. Imperium Galaktyczne eksperymentowało natomiast z rozbudowaną wersją zdalniaka, która miała za zadanie śledzić i zabić wyznaczony cel.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!