Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Konkwistadorzy Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: poprawić styl artykułu, poszerzyć go, dodać odpowiednie grafiki.

Rekrutierung.jpg
Konkwistadorzy Jedi
Twórca/Twórcy
Przywódca/Przywódcy Revan
Wybitni członkowie
Lokacja/Lokacje
Stworzone na podstawie Zakon Jedi
Data założenia 3964 BBY
Data reorganizacji 3959 BBY (jako Imperium Sithów Dartha Revana)
Przynależność Republika GalaktycznaKonkwistadorzy Jedi, zwani też Rewanżystami, to założona i kierowana przez Revana frakcja Zakonu, która na przekór Najwyższej Radzie, wyruszyła na wojny mandaloriańskie.

Historia

Wojny mandaloriańskie

"Czemu nam się sprzeciwiłaś? Jedi są od wieków strażnikami pokoju. Pójście na wojnę stawia pod znakiem zapytania wszystko, na co zapracowaliśmy."[1]
Zez-Kai Ell do Wygnanej Jedi

Początek organizacji datuje się na 3963 BBY, kiedy to Mandalorianie zaatakowali Republikę Galaktyczną. Mistrzowie Jedi odmówili wszakże jakiejkolwiek pomocy, zasłaniając się wizjami większego zagrożenia. Jeden z uczniów, Revan, nie zgodził się na taki stan rzeczy i zgromadził innych Jedi, którzy myśleli podobnie. Przez jakiś czas Radzie udawało się jednak utrzymywać ich z dala od frontu.

Jednak kiedy to Mandalorianie, odnosząc kolejne zwycięstwa oddalali się od Odległych Rubieży, Revan zdecydował się przyłączyć do republikańskiej floty. Wezwał wszystkich Jedi, którzy wcześniej się do niego przyłączyli i ruszył z nimi na wojnę. Żołnierze Republiki nazwali ich Konkwistadorami Jedi i nazwa do nich przylgnęła.

Natychmiast po wkroczeniu Jedi do akcji losy wojny zaczęły się odwracać, głównie dzięki przemyślanej strategii ich przywódcy. Wkrótce na jego cześć zaczęto ich nazywać Rewanżystami.

Revan stał się jedną z najważniejszych osób w armii republikańskiej. Pod jego wpływem Mandalorianie wycofali się na z góry upatrzone pozycje. Dążąc do całkowitej klęski wroga, Revan i jego przyjaciel Malak, zawędrowali na Malachor V. Znajdowała się tam Akademia Trayus pozostałość po Prawdziwych Sithach - dawnych mieszkańcach tej planety.

Zastawił na jej orbicie pułapkę, zarówno na Mandalorian jak i tych dowódców, którzy mieli wątpliwości wobec jego agresywnych działań.

Po zwycięstwie ci z Rewanżystów, którzy nie zginęli lub nie zostali oddani przez Revana na pastwę Mandalorian, udali się na powierzchnię planety, gdzie stali się Sithami. Jedynie Wygnana Jedi powróciła na Coruscant.

Reorganizacja

Za to Revan i Malak ruszyli do Nieznanych Regionów w poszukiwaniu Gwiezdnej Kuźni. Po trzech latach powrócili i zreorganizował Konkwistadorów Jedi na Imperium Sithów. Zaczęła się wojna domowa z Republiką.

Skutki powstania

Założenie organizacji, która miała działać na korzyść Republiki, przyniosło jej straty terytorialne i moralne. Można nawet powiedzieć, że jej działalność doprowadziła do powstania Zasady Dwóch (Darth Bane znalazł holokron Revana). Ona zaś doprowadziła do upadku Republiki Galaktycznej (Darth Sidious postępował według jej zasad).

Znani członkowie

Ciekawostki

  • Rewanżyści (ang. Revanchists) to gra słów - poza swoim znaczeniem słowo to zawiera rdzeń Revan.

Przypisy

  1. "Why did you defy us? The Jedi are guardians of peace and have been for centuries. This call to war undermines all that we have worked for." - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!