Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Telosiańska Akademia Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Telos polar.jpg
Telosiańska Akademia Jedi
Lokalizacja: Telos IV
Funkcja: Akademia Jedi
Wykonawca: Atris
Przynależność: Jedi


Telosiańska Akademia Jedi została założona przez mistrzynię Atris na planecie Telos IV i funkcjonowała do 3951 BBY.

Kryjówka Jedi istniała na Telos już wcześniej, pomyślana jako ostatnia linia obrony i tajne schronienie dla Jedi, jeśli Enklawa na Dantooine by padła. Urządzono ją w starych i nieużywanych kanałach irygacyjnych na jednym z biegunów planety, jednak po bombardowaniu Telos w 3959 BBY opuszczono ją i zajęto się bardziej naglącymi problemami.

Po bombardowaniu Atris ściągała na Telos IV najważniejsze i najcenniejsze artefakty Jedi, w tym znakomitą większość holokronów, wychodząc z założenia, iż Sithowie nie zdewastują tej samej planety dwa razy. W tajemnicy przemyciła do Akademii także wiele holokronów Sithów, zawierających wiedzę przez wielu Jedi uznaną za niebezpieczną i zakazaną.

Wreszcie gdy Dantooine padło w 3956 BBY i rozpoczęło się polowanie na Jedi, Atris schroniła się w swojej Akademii, odcinając się od pozostałych przy życiu Jedi i powoli ześlizgując się w objęcia ciemnej strony Mocy. Zebrała wokół siebie jedynie bezwzględnie lojalne służki Echani, sądząc, że po upadku Dartha Revana żadnemu Jedi nie można ufać. Gdy w 3951 BBY Zakon Jedi niemal przestał istnieć, u jej progów zawitała Meetra Surik, poszukująca ostatnich żyjących mistrzów. Atris odrzuciła jej koncepcje i zamknęła się w swojej Akademii, coraz bardziej pogrążając się w sobie. Pozostali mistrzowie uznali jej niechęć do współpracy (a być może i arogancję; Atris chciała bowiem samodzielnie odrodzić Jedi) postanawiając (z tragicznym dla siebie skutkiem), że odbudowę Zakonu rozpoczną w Enklawie Jedi na Dantooine. Tam jednak wszyscy padli z ręki Darth Trayi.

Atris, ulegająca podszeptom holokronów Sith i manipulacjom Trayi, ostateczne pogrążyła się w ciemności, by wkrótce po ataku Sithów na Telos IV stoczyć pojedynek z Wygnaną Jedi. Chociaż Wygnana zwyciężyła, postanowiła oszczędzić dawną mistrzynię. Świadoma swoich błędów i przerażona ich ogromem, Atris postanowiła opuścić Zakon; jej dalsze losy nie są znane.

Po bitwie o Telos Akademia straciła jakiekolwiek znaczenie; Brianna, jedna ze służek Echani, współpracująca z Wygnaną przy odbudowie Zakonu, przejęła rolę Atris jako historyka Jedi i przeniosła jej zbiory do archiwów Jedi na Coruscant.

Źródła


Akademie, praksea i świątynie Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!