Enklawa Jedi na Korelii

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Enklawa Jedi na Korelii była niewielkim ośrodkiem szkoleniowym Jedi umiejscowionym w Koronecie, głównym nauczycielem był w niej mistrz Jedi, Corran Horn.

Charakterystyka

Enklawa wyglądała jak niski parterowy dom ze skrzydłami po bokach i iglicą o wysokości kilku pięter na środku. Ściany były zrobione z jasnobrązowego durabetonu, a okna i drzwi z zielonej transpastali. Budynek otaczał trawnik o szerokości pięćdziesięciu metrów oraz mur o wysokości czterech metrów.

W środku nie brakowało pomieszczeń przeznaczonych do nauki najmłodszych. Znajdowała się tam sala, w której było wiele obrazów przedstawiających techniki walk mieczem świetlnym, obraz z mistrzem Yodą, który dzięki telekinezie utrzymywał wielotonową kanonierkę.

Ponadto enklawa kryła w sobie kilka pomieszczeń, które można było otworzyć tylko za pomocą Mocy lub specjalnego hasła.

Historia

W 40 ABY enklawa została zamknięta w związku z konfliktem jaki wybuchł pomiędzy Korelią, a Sojuszem Galaktycznym. Wszyscy Jedi opuścili placówkę i ukryli się na terenie miasta, gdyż byli prześladowani przez Koreliańskie Służby Bezpieczeństwa.

Do enklawy przybył Luke Skywalker by odebrać zaopatrzenie potrzebne mu do wykonania misji w Koronecie. W środku budynku zastał mistrz Horna. W rozmowie przywódca enklawy poinformował wielkiego mistrza o trudnej sytuacji koreliańskich Jedi. Skywalker rozważył jego słowa i postanowił zabrać z Korelii pięciu młodzików, którzy w tym czasie pobierali nauki w enklawie. Jako że starsi uczniowie zostali odpowiednio wyszkoleni w sztuce wymykania się pościgom, mogli pozostać na planecie.

Źródła


Akademie, praksea i świątynie Jedi
[Pokaż/Ukryj]