Halle Burtoni

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Halle Burtoni
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Kaminoanka
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Szare
Kolor skóry: Różowa
Przynależność:
Profesja: Senatorka
Halle Burtoni była kaminoańską senator żyjącą w ostatnich latach istnienia Republiki.

Biografia

Gdy Kamino dołączyło do Republiki po wybuchu wojen klonów, Halle jako szanowana starsza, została wybrana na reprezentantkę swojej ojczyzny w Senacie.[1]

Jakiś czas później Padmé Amidala i kilku lojalnych jej senatorów, przygotowała ustawę mającą na celu zmniejszenie ilości produkowanych klonów. Jako, że kłóciło się to z interesami Kamino, Halle była przeciwko dążeniom swojej koleżanki po fachu. Po wygłoszeniu przez Amidalę przemowy przed senatorami, Burtoni odwiedziła ją w jej biurze. Trafiła akurat na zebranie sojuszników senator z Naboo. Kaminoanka powiedziała zebranym, że postawa Amidali jest nie patriotyczna. Biorąc pod uwagę, że nie została zaproszona na zebranie, senator Onaconda Farr wyprosił ją z pomieszczenia.

Nie upłynęło dużo czasu, a Rodianin został zabity. Amidala wiedząc, że Burtoni miała powód, by zabić jej sojusznika, odwiedziła ją i senatora Mee Deechiego. Padmé i Bail Organa pojawili się w biurze tego drugiego i przedstawili podejrzanym swoje przypuszczenia. Podejrzani senatorowie zaprzeczyli ich zarzutom. Wtedy Deechi powiedział, że wie o spotkaniu, jakie Farr odbył dzień przed swoją śmiercią. Amidala i Organa postanowili to sprawdzić, lecz obiecali wrócić do podejrzanych gdy tylko skończą badać trop.

Jakiś czas później Lolo Purs zgłosiła Amidali, że senator Burtoni chciała ją zabić. Padmé zgłosiła sprawę porucznikowi Tanowi Divo, który prowadził dochodzenie w sprawie śmierci senatora Farra. Halle została aresztowana, lecz nie przyznała się do winy. Wtedy śledczy przedstawił jej dowód, który mógł ją obciążyć. Senator Farr został zabity trucizną, która działała tylko na Rodian, a w dodatku była stworzona przez Kaminoan. Zanim Burtoni została wzięta do aresztu, senator Amidala przeanalizowała spotkanie, na którym zginął jej przyjaciel. Stwierdziła, że wszyscy wtedy pili napój, w którym była trucizna, a jeśli działał on tylko na Rodian, to Lolo również powinna zginąć. Wtedy zdrada Rodianki została ujawniona. Kobieta zaczęła grozić zebranym swoim blasterem, lecz wtedy pojawili się droidy policjanci. To dało czas Amidali na obezwładnienie zdrajczyni.

Gdy sprawa została wyjaśniona, przeprowadzono głosowanie nad ustawą opracowaną przez Padmé. Ku radości Burtoni, uchwała została odrzucona, a produkcja klonów nie uległa zmianie.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Halle Burtoni.