Low Altitude Assault Transport/carrier

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
LAAT/c
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Low Altitude Assault Transport/carrier
Producent: Rothana Heavy Engineering
Rodzaj: Lekki transportowiec kosmiczno-atmosferyczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 17,4 m
Prędkość w atmosferze: 620 km/h
Uzbrojenie: 3 lekkie działka laserowe
Różne
Załoga: 1 pilot
Ładowność: 40 t
Przynależność:Low Altitude Assault Transport/carrier w skrócie LAAT/c, to wariant popularnej republikańskiej kanonierki LAAT przystosowany do desantowania ciężkiego sprzętu na polu bitwy lub w jego bezpośrednim pobliżu. Stanowił on w zasadzie uskrzydloną i uzbrojoną "ramę", która dzięki mechanizmom hydraulicznym mogła podnieść czołg, maszynę kroczącą czy inny pojazd pancerny i donieść je na miejsce przeznaczenia.

Użytkowanie

LAAT/c.

Zaprojektowano ją pierwotnie specjalnie do transportu robotów kroczących typu AT-TE, jednak z czasem wprowadzono modyfikacje, pozwalające na przeniesienie np. czołgu TX-130 Saber, czterech AT-XT, maszyny kroczącej AT-OT, prefabrykowanego posterunku koordynacji taktycznej, czy też innych obiektów o wadze do 40 ton. W czasach Imperium natomiast maszyny tego typu przystosowano do transportowania ruchomych centrów dowodzenia Armii Imperialnej.

LAAT/c mogła zabrać ładunek z pokładu okrętu gwiezdnego i dostarczyć na dowolne miejsce na teatrze działań wojennych, wprowadzając go bezpośrednio do akcji. Manewr desantu był bardzo szybki - łagodne przyziemienie, odczepienie chwytaków, po czym kanonierka odlatywała, a przenoszona jednostka pancerna ruszała do boju. Niemal tak samo krótko trwało podjęcie ładunku z powierzchni planety, dzięki czemu szczęśliwy dowódca dysponujący tego typu jednostkami mógł je wykorzystać do szybkiego przerzutu sił pancernych w wybrane miejsce - czy to w pogoni za wrogiem, czy też aby wzmocnić własne siły na ważnym odcinku frontu.

Obsługa

LAAT/c obsługiwana była tylko przez jednego członka załogi - pilota, który sprawował pieczę i nad lotem, i nad ewentualnymi działaniami bojowymi. W przeciwieństwie do LAAT/i czy LAAT/v, kanonierka-nosiciel nie była jednostką przeznaczoną do działań szturmowych, o czym świadczyło jej uzbrojenie - zredukowane do zaledwie trzech działek laserowych służących do samoobrony i rażenia pomniejszych celów naziemnych. W porównaniu z wariantem podstawowym, nieznacznemu pogorszeniu uległa również jej zwrotność (bez obciążenia), a także opancerzenie.

Wykorzystanie

Wielka Armia Republiki korzystała z transportowców tego typu już począwszy od bitwy na Geonosis. Wykazały one swoją dużą przydatność w warunkach szybko rozwijających się bitew, jakie często miały miejsce podczas wojen klonów. Podczas gdy zwykłym transportowcom desantowym ciężkiego sprzętu dużo czasu zajmował manewr wyładunku, a wprowadzonym później nowocześniejszym lądownikom-"cegłom" - powrót na statek macierzysty, kanonierka LAAT/c była w stanie w tym samym czasie wykonać przynajmniej kilka szybkich i bezpiecznych kursów, eskortowana w miarę potrzeby przez LAAT/i lub myśliwce kosmiczne V-19 Torrent.

Źródła